0.7 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

So farmacevtom ugovor vesti ukinili zaradi evtanazije, torej državnih usmrtitev? Koalicija spet grobo poteptala poslovnik in to sprejela po izredno nujnem postopku

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

S kršitvijo poslovnika, ko so brez pametnega razloga odločali po postopku, predvidenem za odpravo naravnih nesreč in vojne, so poslanci vladnih strank sinoči bliskovito spremenili zakon o lekarniški dejavnosti in ukinili pravico do ugovora vesti za farmacevte.

Dogajanje je bilo celo za koalicijo, ki slovi po tem, da se s kršitvami poslovnika požvižga na pravno državo, neobičajno. Vlada ukinitve ugovora vesti, ki je opredeljena tudi v ustavi in je torej ustavni institut, kjer je potreben še posebej tehten premislek, ni predlagala. Slišali pa smo lahko proteste vladnih strank, da v vladi tega pomotoma niso predlagali in da je političen cilj ukinitev ugovora vesti farmacevtom. Po bliskovitem postopku, za katerega ni bilo nobenih razlogov, so ukinitev ugovora vesti poslanci vladnih strank dodali v zakon, včeraj pa odločno, z 48 glasovi, zavrnili predlog NSi, da bi ta “dodatek” črtali. Največje opozicijske stranke SDS protestno na izredni seji, s katero vladne stranke že spet ravnale nepravno in namerno kršile poslovnik, ni bilo. V celoti so obstruirali na hitro sklicano izredno sejo, na kateri so vladni poslanci tudi odločali po napačnem postopku.

Na povsem nor način sprejeta novost, ki jo z vetom še lahko ustavi državni svet, je takšna:

Ugovor vesti so vladni poslanci ukinili s sklicevanjem na dogodek v Pomurju, kjer farmacevtka zaradi ugovora vesti ni bila pripravljena predpisati tabletke za splav, v lekarni pa niso zagotovili drugega zaposlenega, da bi opravil delo, kar bi morali. A s popolno odpravo, ki se je zgodila brez tehtne razprave, ker so jo vladne stranke namerno onemogočile, so ugovor vesti ukinili za vse primere. Naglica in kršenje pravil kaže, da bi lahko šlo tudi za reševanje drugih težav in da je dogodek v Pomurju lahko le izgovor, da bi vladne stranke lahko lažje uzakonile državno pomoč pri usmrtitvah (to imenujejo evtanazija).

Zamisel o državni pomoči pri umiranju je podprla večina državljanov na posvetovalnem referendumu, ki pa ni obvezujoč in je bil izveden na ustavno sporen način, ker referendumsko vprašanje o delikatnih dilemah ni bilo oblikovano jasno in določno.

Pri izvedbi “ljudske volje” pa imajo vladajoči težave, ker se zdravniki sodelovanju odločno upirajo s sklicevanjem na prisego, ki jo izrečejo ob začetku opravljanja poklica, ki jim zastrupljanje bolnikov izrecno prepoveduje. Če bi do upora z obsežnim sklicevanjem na ugovor vesti prišlo še med farmacevti, pa bi to lahko vladajočim povzročilo težave, kako sploh urediti državno usmrtitev ljudi, ki več nočejo živeti. Ker so ugovor vesti farmacevtom zdaj prepovedali, bo težav pri državni pomoči pri umiranju manj. A le na videz. Težave za posameznike bodo izjemno hude, saj zaradi načel svetosti življenja verni državljani ne smejo pomagati pri izvedbi samomorov ali državnih usmrtitev posameznikov.

Da je postopek odločanja kršitev pravil in da predlagana ukinitev ugovora vesti nikakor ni ustrezno utemeljena in premišljena, je opozorila tudi zakonodajno pravna služba parlamenta:

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine