5.4 C
Ljubljana
petek, 3 januarja, 2025

SLS ni plačala računov za kampanjo za evrovolitve: dolg znaša 53 tisočakov

Piše: Spletni časopis

Da niso plačali 53.494 evrov obveznosti za EU kampanjo, je zapisano v poročilu Slovenske ljudske stranke (SLS), ki je med pomembnimi akterji EU volitev o kampanji poročala zadnja.

To je tudi edina stranka, ki poroča o neplačanih obveznostih. Pomagalo očitno ni niti, da jim je za kampanjo Petra Gregorčiča 22.208 evrov prispeval podjetnik Aleš Štancar. Za kampanjo svoje liste, ki ji je za las ušel evropski mandat, so prijavili porabo 165.328 evrov. Zbrali pa so, tako trdijo, 165.936 evrov. Večino, 143.728 evrov, so na posebnem volilnem računu za volitve “zbrali” tako, da so si denar nakazali iz rednega računa. Kot večina strank. Nenavadno je, da so ob 53.494 neplačanih obveznosti v poročilu prijavili 608 evrov presežka zbranih sredstev, ki so jih iz posebnega računa za volitve tudi vrnili na redni račun SLS. Zanimivo bo, kako bodo takšno poslovanje, ko niso plačali obveznosti, potem pa ugotovili presežek, ocenili revizorji računskega sodišča, ki so preglede EU kampanj že začeli. Po številu volivcev bi po pregledu SLS lahko dobila 8.268 evrov delne povrnitve stroškov. Premalo za poplačilo prijavljenih neplačanih obveznosti.

Da niso plačali vseh računov kampanje so v poročilu iz SLS priznali tako:

Nazadnje smo bili primerom, ko stranke podobno niso poravnale računov, priča pred več kot desetletjem, ko je v dolgove zabredla LDS, ta je pozneje propadla, pa tudi SD, ki pa še obstaja. Z goljufijo, ko ni plačal polovice računov za župansko kampanjo, podobno pa tudi za kampanjo svoje svetniške liste, je na oblast v Mariboru po Francu Kanglerju prišel tudi “vstajniški” župan Andrej Fištravec.

SLS je za kampanjo za letošnje EU volitve porabila 77.643 evrov manj kot NSi, ki pa je zbrala nekaj tisoč glasov volivcev več in zato dobila sedež v EU parlamentu za Mateja Tonina, SLS pa ne za Gregorčiča. Povrhu se je po evropskih volitvah SLS še razšla s svojim sicer uspešnim nosilcem liste Gregorčičem. Kampanja SLS je bila podobno neučinkovita kot kampanja Levice, ki je z manj denarja dosegla še precej slabši rezultat za listo, ki jo je vodila Nataša Sukič.

22.208 evrov, ki jih je za kampanjo prispeval podjetnik Aleš Štancar je najvišji prispevek za EU volitve sploh. Sledi Vladimir Prebilič, ki je zase prispeval 20.900 evrovGabrijela Starešina Fras pri Vesni še šest tisoč evrov. V SDS so za EU kampanjo več kot povprečno plačo prispevali Branko Grims s 4.690 evri, Franc Kangler s 3.000 in Suzana Rajh z 2.500 evriV SD je Matjaž Nemec prispeval 5.500 evrov, Milan Brglez pa tri tisoč evrov. V Levici in Svobodi kandidati niso prispevali nič. Je pa v svojo kandidaturo v NSi 4.000 evrov vložil župan Svete Trojice in državni svetnik David Klobasa.

Celotno poročilo SLS je takšno:

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine