-1.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Slovenija je po Golobovi zaslugi evropski gospodarski bolnik: po največjem padcu industrijske proizvodnje v EU, zabeležila še največji padec trgovine na drobno

Piše: Sara Kovač (Nova24tv.si)

Obseg trgovine na drobno v evrskem območju se maja na mesečni ravni ni spremenil, v EU pa se je zmanjšal za 0,1 odstotka. V medletni primerjavi je upadel za 2,9 oziroma 3 odstotke. Slovenija je v mesečni in medletni primerjavi zabeležila največji padec med državami EU, je objavil evropski statistični urad Eurostat. Pred tem pa smo poročali, da se je v aprilu industrijska proizvodnja v območju evra v mesečni primerjavi v območju evra okrepila za odstotek, v celotni EU pa za 0,7 odstotka. Slovenija je tako v mesečni primerjavi zabeležila največji, 7,9-odstotni padec industrijske proizvodnje.

Pod vlado Roberta Goloba praktično ni področja, kjer naša država ne bi bila soočena z nazadovanjem. Še več kot leto dni nazaj, pod vlado Janeza Janše, smo bili v samem vrhu držav po ekonomski rasti, danes se je trend povsem obrnil. Vlada Roberta Goloba s Svobodo, Levico in Socialnimi demokrati se je izkazala za farso in nacionalno katastrofo.

V mesečni primerjavi je v območju z evrom obseg prodaje na drobno pri hrani, pijači in tobaku upadel za 0,5 odstotka. Prodaja pogonskih goriv se je medtem zmanjšala za 0,3 odstotka. Obseg prodaje neživilskih proizvodov se je medtem okrepil za 0,1 odstotka.

Največji padec ravno v Sloveniji
V EU se je prodaja hrane, pijače in tobaka zmanjšala za 0,3 odstotka, pri neživilskih proizvodih pa je ostala nespremenjena. Prodaja pogonskih goriv se je povečala za 0,3 odstotka. Med državami, za katere je imel Eurostat podatke, je imela maja največji mesečni padec Slovenija, in sicer se je obseg trgovine na drobno skrčil za 5,3 odstotka. Sledila sta Luksemburg (-4,5 odstotka) in Poljska (-3,7 odstotka). Največje mesečne rasti so imele Romunija (+3,3 odstotka), Portugalska (+3,2 odstotka) in Švedska (+1,6 odstotka).

Medletno je prodaja hrane, pijače in tobaka v območju z evrom upadla za 3,5 odstotka, pogonskih goriv za 2,2 odstotka, neživilskih proizvodov pa za 2,1 odstotka.
V EU se je prodaja hrane, pijače in tobaka v medletni primerjavi zmanjšala za 3,5 odstotka, pogonskih goriv za 2,5 odstotka, neživilskih proizvodov pa za 2,4 odstotka.

V medletni primerjavi so največje padce zabeležile Slovenija (-13,4 odstotka), Madžarska (-12,3 odstotka) in Estonija (-9,6 odstotka). Največjo rast so evropski statistiki zabeležili pri Španiji (+7,3 odstotka), Cipru (+6,1 odstotka) in Malti (+3,3 odstotka).

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine