-1.5 C
Ljubljana
četrtek, 26 decembra, 2024

Slepilni test slovenske demokracije

Piše: Andrej Vastl (Moja Dolenjska)

Svoboda medijev in neodvisnost novinarstva sta ključna temelja demokratičnih družb. V času, ko informacijski tok postaja vse pomembnejši, se demokracija vse bolj opira na sposobnost državljanov, da razumejo dogajanje v družbi in oblikujejo podano informirano mnenje.

V Sloveniji, se pojavlja naraščajoča zaskrbljenost zaradi izzivov, s katerimi se sooča svoboda medijev in neodvisnost novinarstva.

Ena od ključnih težav, s katerimi se soočajo mediji v Sloveniji, je politizacija »medijske pokrajine«. To je posledica vpliva aktualne vladajoče politične »elite« na medijske hiše in njihove uredniške politike. Aktualni politični pol je prevzel nadzor nad mediji, s tem obstaja velika nevarnost, da nekateri novinarji prisilno poročajo v skladu s političnimi agendami, večina pa že po znanih vzorcih, namesto, da bi sledili svoji novinarski integriteti ter upoštevali napisan novinarski kodeks. Posledično se bo s to vrstnim početjem izgubila neodvisnost medijev, kar bo/že vpliva na pluralizem mnenj in uravnoteženo poročanje. Nedvomno takšno početje vodi do političnega nadzora nad informacijami, ki jih prejemajo državljani.

Vladno usmerjanje medijske pokrajine ima veliko moč oblikovati, kaj ljudje slišijo, preberejo in vidijo. To pa vodi do izkrivljanja resnice in ustvarjanja napačnih predstav o družbenem dogajanju.

Ogrožanje novinarske neodvisnosti

Kot drugi izziv, s katerim se sooča novinarstvo v Sloveniji, je ogrožanje novinarske neodvisnosti/odvisnosti. V zadnjem času smo priča menjavam novinarjev in urednikov, ki niso politično »pravilno« usmerjeni ali so celo apolitični, to sproža veliko zaskrbljenost.

Nadaljevanje preberite TUKAJ.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine