3.8 C
Ljubljana
četrtek, 19 decembra, 2024

Skrivnostna babica, ki se je pojavila ob objemu Jankovića in Švarc Pipanove: ne boste verjeli, kdo je …

Piše: Gašper Blažič

Medtem ko v javnosti že odmeva odstop glavnega tajnika SD Klemena Žiberta, ki je tajniške posle opravljal komaj leto in pol, pa se zdi, da se bo omrežje okoli premierja Roberta Goloba težko otreslo obtožbe, da Žibert ni »njihov«.

Žibert je na funkciji glavnega tajnika SD pristal po predlanskem kongresu stranke (oktobra 2022), ko je na tej funkciji nasledil Dejana Levaniča. Žibert je bil do tedaj sekretar ljubljanske SD, v svoji predstavitvi pred glasovanjem pa je kot cilj napovedal stranko na naslednje državnozborske volitve popeljati brez dolgov. No, očitno je bil kljub temu zelo ambiciozen, saj se je »centralni komite« SD lani preselil v nove prostore v centru Ljubljane in sicer na Nazorjevo ulico, stranka pa je obdržala hišo, kjer je prej imela sedež, torej Moskovičevo vilo. Kar pomeni precejšnjo investicijo in seveda še več dolgov. No, po manj kot letu in pol se Žibert umika s funkcije, čeprav je bil bojda tudi eden od arhitektov padca prejšnjega predsednika SD Dejana Židana.

Problem je bil očitno le v tem, da je sporni posel »ušel v javnost«

Očitno je torej, da si je sekretar SD, kot je nedavno na omrežju X opozoril že predsednik SDS Janez Janša, ob tem pomagal z davkoplačevalskim denarjem, ob tem pa je bil očitno nekoliko »nespreten«, saj je skrajno škandalozen posel z Litijsko 51, ki ga je seveda »požegnala« tudi vlada s premierjem Robertom Golobom na čelu, ušel v javnost, Pandorina skrinjica se je odprla, Golobovo omrežje pa se je odločilo rešiti problem tako, da je krivdo zvalilo na SD in Žiberta, ki je postal glavni grešni kozel za grehe vlade, premierja Goloba, finančnega ministra Klemena Boštjančiča ter ministrice za pravosodje Dominike Švarc Pipan, ki je bila med leti 2020 in 2022 celo podpredsednica SD, sedaj pa je z eno nogo praktično že v Svobodi.

Mimogrede: ste opazili, kateri režimski mediji so se najbolj lotili Žiberta ter SD? Predvsem tisti, ki sodijo v interesni doseg omrežij, ki upravljajo z Gibanjem Svoboda. To pa so praktično vsi Odlazkovi mediji (vključno z Reporterjem), Necenzurirano ter Siol. In zanimivo, vsi ti se zelo trudijo prikazati, da je v španovijo Žibertovih poslov vpletena tudi SDS in da zato »Janševi mediji molčijo« o grehih SD. Kar je seveda neumnost in laž.

Povezuje jih »superbabica« iz Zemljaričeve ekipe

Dejstvo pa je, da imajo Golob, Zoran Janković in Klemen Žibert veliko več skupnega, kot je propagandni aparat »golobnjaka« pripravljen priznati. Kot dokaz objavljamo fotografijo zgoraj. Gre za znameniti zajem zaslona s posnetka borčevske proslave ob »dnevu zmage«, no ja, dnevu Ljubljane in dnevu Evrope – kot je znano, Zahod praznuje svoj dan zmage 8. maja, medtem ko je Sovjetska zveza za ta dan določila 9. maj. No, tudi nekateri fotografi, kot denimo iz agencije BOBO, so zabeležili ta slavnostni trenutek. Ob ministric je desno stala Julka (Julijana) Žibert, borčevska funkcionarka in verjetno najstarejša ljubljanska mestna svetnica z Liste Zorana Jankovića. Za Jankovića je znano, da je v hierarhiji očitno višje od Goloba, čeprav je slednji formalno na vplivnejši funkciji.

No, očitno 85-letna upokojenka, a politično še vedno aktivna Žibertova le ni tako nepomembna figura. Kot piše na spletni strani Mestne občine Ljubljana, je univerzitetna diplomirana sociologinja, ki v Ljubljani živi od leta 1954, kjer se je tudi šolala, prej pa je živela na obrobju Ljubljane na Golem pod Kureščkom, ki je spadalo pod občino Ljubljana Vič – Rudnik. Očitno je izhajala iz močne partijske družine, saj je kaj kmalu začela prevzemati vodstvene funkcije: v PTT Slovenije na različnih delovnih mestih v neposredni operativi, nato kot direktorica PTT podjetja Ljubljana, namestnica predsednika poslovodnega odbora SOZD PTT Slovenije in kot generalna direktorica PTT Slovenije. V osemdesetih letih je bila tudi članica republiške vlade, formalno izvršnega sveta Skupščine SR Slovenije in sicer v obdobju 1982-1986, ko je bila predsednica republiškega komiteja za promet in zveze. »Vsa leta je  tudi politično aktivna na različnih področjih, tudi v Sindikatu prometa in zvez v Ljubljani, kjer je delovala za dobro ljudi, zaposlenih na tem področju,« je še zapisano. Seveda ne manjka tudi nekaterih cvetk v njenem življenjepisu: »V letih 1974–1978 je bila nepoklicna podpredsednica Skupščine MOL / ups, Mestna občina Ljubljana takrat formalno sploh ni obstajala, obstajale so ljubljanske občine, ki jih je bilo pet, res pa je, da je obstajala posebnost, tj. Mesto Ljubljana, ki je imelo svojo skupščino, op. G. B./, kjer se je srečevala s številnimi nalogami in problemi v razvoju Ljubljane. Še vedno aktivno deluje za uveljavljanje vrednot NOB kot podpredsednica Mestnega odbora ZZB za vrednote NOB Ljubljane.«

Ob tem verjetno ni potrebno posebej poudarjati, da je bil v času delovanja Žibertove v republiškem izvršnem svetu njen direktni šef Janez Zemljarič, ki je nato postal podpredsednik jugoslovanske vlade, po osamosvojitvi Slovenije pa je bil vpliven stric iz ozadja. Kot je znano, ga je Golobova vlada dala pokopati z vojaškimi častmi, čeprav je bil tudi šef kriminalne SDV oz. Udbe. Nič čudnega, da je bila Žibertova med udeleženci pogreba:

Sistem »vrtljivih vrat«

Verjetno to tudi pojasnjuje, zakaj se je družinsko nasledstvo Julke Žibert tako dobro znašlo tudi pri stanovanjih, ki predstavljajo veliko težavo za mnoge mlade družine, saj so v Sloveniji nepremičnine nedosegljive za povprečen žep. Ne pa tudi za izbrance, ki dobivajo privilegirane kredite. Že mnogi zgodovinarji in sociologi so opozarjali, da je v primeru partijske in udbovske elite vedno dobro deloval sistem »vrtljivih vrat«, ki je omogočal, da so tudi družinski oz. biološki nasledniki svojih režimsko privilegiranih staršev nadaljevali z uživanjem teh privilegijev. Ob tem je pomenljivo, kako so članki v režimskih medijih, ki so sicer »nabijali« sedaj že odstopljenega tajnika SD in omenjali njegovega očeta Matjaža Žiberta, »pozabili« na družinsko poreklo. Verjetno ne brez razloga.

Med Jankovićevimi mestnimi svetniki je sicer še ena vplivna upokojenka in sicer Francka Trobec, ki sodi v krog ljudi, ki so zelo blizu Milanu Kučanu. Njen slavni zet pa je nekdanji prvi mož Agencije za upravljanje kapitalskih družb (AUKN) Marko Golob. Slednji je javno ves čas nažigal po (drugi) Janševi vladi in ji očital bančni kriminal, tudi že po tem, ko je oblast prevzela premierka Alenka Bratušek. In zanimivo, ta isti Golob – ki verjetno ni v bližnjem sorodu z aktualnim premierjem – se je še v času zadnje Janševe vlade predstavljal kot nekakšen nasprotnik plenilskega kapitalizma, celo v družbi s sedaj razvpitim Dušanom Kebrom?

 

Skratka, dogaja se boj med frakcijami znotraj tranzicijske levice in očitno je Klemen Žibert ena od kolateralnih žrtev tega notranjega čiščenja. Ker je posel z Litijsko 51 očitno izpeljal preveč amatersko? No, bomo videli.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine