Piše: Vida Kocjan, G. B.
Kot smo poročali, je predsednik vlade Robert Golob je takoj po novoletnih praznikih v državni zbor poslal predlog za imenovanje ministrice za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Predlagal je javnosti povsem neznano poslanko Gibanja Svobode Matejo Čalušić, ki pa je tudi povsem brez strokovnih izkušenj.
Iz njenega življenjepisa, objavljenega na spletni strani državnega zbora, je bilo razvidno, da je bila Čalušićeva od leta 2015 do leta 2022 administratorka in vodja lokala, od leta 2017 do 2022 pa še svetovalka za fitofarmacevtska sredstva. Omenjene svetovalce morajo imeti trgovine, ki prodajajo fitofarmacevtska sredstva, da kupcem svetujejo, katera sredstva kupiti. V življenjepisu kandidatke smo lahko še prebrali, da je diplomirala na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani in da ima opravljen tečaj Sommelier 1. stopnje pri Društvu za razvoj pivske kulture.
Spremenjeni podatki
Že dan kasneje, po vloženem predlogu za kandidatko za ministrico, pa se je vsebina predstavitve Mateje Čalušić na spletni strani državnega zbora spremenila. Še do četrtka je bilo namreč ob njeni predstavitvi kot poslanki zapisano, da ima univerzitetno diplomo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Nato pa so zapisali le »Diploma na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani«. Sprememba ni bila naključje. Nekateri novinarji so namreč razkrili, da je poslanka pridobljeno le diplomo visokošolskega strokovnega študijskega programa 1. stopnje, o univerzitetni izobrazbi ne ne duha ne sluha. Podatki o pravi izobrazbi temeljijo na podatkih iz sistema Cobiss. V državnem zboru oziroma v Svobodi (vključno z njim naklonjenimi režimskimi mediji) so začeli razlagati, da je pri vnosu besedila prišlo »do napake, ki so jo že odpravili«.
Dobljeni na laži
Vendar pa je nekdanja poslanka Monika Gregorčič, če omenimo le njo, na omrežju X zapisala, da služba za odnose z javnostmi po izvolitvi pozove poslance, da jim posredujejo podatke o izobrazbi in poklicni poti za objavo na spletu. »Ne zdaj kriviti službe državnega zbora,« je dodala. Poslanec Žan Mahnič pa je opozoril, da je nemogoče, »da Mateja Čalušić v dobrem letu in pol, odkar je poslanka, niti enkrat ni preverila spletne strani državnega zbora, kaj tam o njej piše. Zato je definitivno vedela, da je tam navedena izobrazba, ki je sama nima, pa kljub temu ni opozorila služb državnega zbora, da napako popravijo.«
Takole gre to:
🔹za DVK obrazec kandidature za poslanca vloži stranka, ki vse osebne podatke (tudi o izobrazbi) pridobi od kandidata
🔹v DZ služba za odnose z javn. pozove poslance, da posredujejo podatke o izobrazbi in poklicni poti za objavo na spletu
Ne zdaj kriviti službe DZ! pic.twitter.com/Q8e9kAIslX— Monika Gregorcic (@mgregorcic) January 7, 2024
Ali je Mateja Čalušić na obrazec sama napisala svojo izobrazbo ali pa jo je napisal kdo drug, v vsakem primeru se je na ta obrazec podpisala in s podpisom potrdila vse napisano na obrazcu kot resnično. Torej je zavestno lagala o svoji izobrazbi. #odstop https://t.co/CZkFTBS6dw
— Žan Mahnič (@ZanMahnic) January 8, 2024
Lagala tudi volivcem
Zlagana vsebina glede izobrazbe Mateje Čalušić pa ni bila edina stvar. Poslanka se je lažno predstavljala že volivcem in volivkam. V javni objavi Državne volilne komisije (DVK) z dne 31. marca 2022 (volitve so bile 24. aprila 2022) se je na seznamu potrjenih kandidatov za volitve v državni zbor predstavljala kot »univerzitetna dipl. inž. agronomije«. Skoraj nemogoče je, da bi ji DVK sama pripisala višjo izobrazbo, še manj pa, da Čalušićeva tega ne bi opazila in zahtevala popravka.
Predsedniku @vladaRS predlagamo, da umakne predlog za imenovanje ministrske kandidatke g. Mateje Čalušić in tako prihrani @Drzavnizbor in sebi nekaj dragocenega časa in kredibilnosti. https://t.co/m6JrJIDBQX
— Janez Janša (@JJansaSDS) January 8, 2024
Nekdanja poslanka SMC Monika Gregorič je za zapise v obrazcu kandidature za poslanca za DVK zapisala, da te podatke vloži politična stranka. V tem primeru je to za Čalušićevo vložila stranka Gibanje Svoboda. »Vse osebne podatke (tudi o izobrazbi) pa stranka pridobi od kandidata.« To pomeni, da Gibanje Svoboda osebnih podatkov o kandidatih na njihovih listah ni preverjala in pravzaprav niti ne vedo, kdo in kaj so med njimi.
Brezsramno pojasnilo
Številni so pričakovali, da se bo Mateja Čalušić po tovrstnih razkritjih opravičila in umaknila. Vendar se ni, ministrsko mesto je tudi za njo preveč mamljivo. V ponedeljek, po štirih dneh, so izbrani mediji namreč dobili sporočilo, da se ni nikoli predstavljala z izobrazbo, ki je nima. Brezsramno je dodala, da »izobrazba ni pogoj za položaj, ki ga opravlja, in tudi ni vplivala na to, da je leta 2022 kandidirala za poslanko«. Da pa ji je »neizmerno žal, da je prišlo do te neželene administrativne napake«. O laži v objavi DVK pa ni zapisala ničesar. Glede na nekatere druge indice se pri tem verjetno ne bo končalo. Čalušićeva pa vstopa iz afere v afero.
‼️ No, zdaj že jasno in vsakomur razumljivo:
– gospa Mateja Čalušič, nastopil čas za vaš odstop! https://t.co/QKKmFD4oN9 pic.twitter.com/IvQIl3JkI8— BojanPožar (@BojanPozar) January 8, 2024
Klavdija Markež je »biser« za Svobodo
Podoben primer v preteklosti, povezan z ministrovanjem, je bil z ministrico Klavdijo Markež. Na državnozborskih volitvah je bila za poslanko Stranke Mira Cerarja (SMC) izvoljena leta 2014. Nato je bila 28. marca 2015, po odstopu Stanke Setnikar Cankar, imenovana za ministrico za izobraževanje, znanost in šport. Po šestih dneh je odstopila (3. aprila 2015), hkrati pa se je odpovedala tudi vrnitvi na poslanski sedež. Odstopu so botrovale obtožbe, da je njeno magistrsko delo plagiat, ki so se izkazale za resnične. Kasneje se je zaposlila v gospodarstvu. Ne glede na vse je bila gesta Markeževe pokončna in poštena. Bo tako v primeru novih odkritij ravnala tudi Mateja Čalušić iz Gibanja Svoboda? Malo verjetno.
No, dejstvo pa je, da je tudi DVK potrdila, da je Čalušićeva lagala glede izobrazbe. Zato bi bilo higienično, da bi premier Robert Golob njeno kandidaturo za ministrico umaknil, spodobilo pa bi se, da bi odstopila tudi kot poslanka!