Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)
Po poslancih Svobode Dejanu Zavcu, Martinu Marzidovšku in Danijelu Bešič Loredanu je poslanske vrste Svobode z odstopom konec aprila zapustila še Monika Pekošak. Seli se na državni DARS, ki ga, ko so se tam znebili kadrov NSi, zdaj obvladuje stranka Svoboda.
Svoboda ima zaradi odstopa poslanke, dokler ne potrdijo novega poslanca, 39 glasov v parlamentu. Na volitvah so jih dobili 41, a je iz poslanske skupine izstopila še Mojca Pašek Šetinc, ki so jo pred tem vrgli iz stranke z razlago predsednika Roberta Goloba, da igra na napačen gol. Ni pa Pašek Šetinčeva odstopila kot poslanka.
Cela Serija odstopov je bila tudi v vladi, kjer je Svoboda ostala brez zvezdniškega ministra za zdravje Danijela Bešič Loredana, ki je bil dolgo najbolj popularen med ministri in ki je, skupaj s premierom Golobom napovedoval reformo za rešitev zdravstva. Ob ministrskem delu pa je imel še kar dve dodatni zaposlitvi v zasebnih zdravstvenih zavodih. Zdravnikov primanjkuje.
Zgodil pa se ni niti R od reforme. Bešič Loredan se je po odstopu iz vlade odpovedal tudi poslanskemu mandatu. Vlogo najbolj popularnega ministra pa je prevzel Matjaž Han iz SD. Svoboda je zaradi odstopa izgubila tudi svoj drug veliki up, ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik, ki je napovedovala ureditev javnih plač, odneslo pa jo je, ker se je pokazalo, da je bolj kot javne plače urejala denar za domnevno spodbujanje nevladnih organizacij v smeri svoje družine in prijateljev. Pri plačah v javnem sektorju pa je kaos. Po odstopu je dobila bolje plačano delo na državnih železnicah.
Premier je s pomočjo večine v parlamentu odstavil tudi svojo ministrico za kmetijstvo Ireno Šinko in s tem poskrbel za ministra za naravne vire in prostor Uroša Brežana, ki se je moral že prej posloviti iz vlade in je po tem vlekel nadomestilo za politike, ki si nikakor ne morejo najti služb. Našel jo je, ko je postal nadomestni poslanec namesto nove ministrice za kmetijstvo Mateje Čalušić, za katero smo, ko so jo poslanci izvolili, izvedeli, da nima posebej visokih znanstvenih referenc.
Ji je pa, skoraj takoj po izvolitvi za ministrico, ustavno sodišče zaradi kršenja ustave razveljavilo spremembe zakona o kmetijski zbornici, ki jih je kot poslanka dosegla, da bi svoji stranki tam zagotoviti več vpliva. Na podoben, a še veliko bolj brutalen način, so si vladajoči že prej podredili RTVS, kar ustavno sodišče še presoja in bo verjetno še dolga leta.
Odstopna izjava Pekošakove je bila takšna: