Piše: G. B.
Generalni državni tožilec Drago Šketa je sprejel odločitev o odstopu s funkcije, so sporočili z vrhovnega državnega tožilstva. Takšno odločitev je sprejel po tistem, ko so ga policisti ujeli pri vožnji pod vplivom alkohola. O odstopu že obvestil vse pristojne institucije, so že navedli na vrhovnem državnem tožilstvu.
Kot so še pojasnili, so v soboto med kontrolo prometa pri njem ugotovili nedovoljeno stopnjo alkohola v izdihanem zraku, in sicer 0,37 miligrama na liter izdihanega zraka. Za storjeni prekršek je prejel plačilni nalog.
“Odločitev o odstopu je sprejel, ker bi navedene okoliščine lahko škodile ugledu državnotožilske organizacije,” so še navedli.
Šketa je bil na mestu generalnega državnega tožilca od leta 2017. Nov šestletni mandat na tej funkciji je nastopil v začetku maja letos in je bil edini kandidat na razpisu, ki ga je ministrstvo za pravosodje objavilo 4. novembra lani.
Šketa je skoraj celotno kariero gradil v državnotožilski organizaciji, sprva kot strokovni sodelavec, kasneje kot pomočnik okrožnega državnega tožilca, nato kot okrožni državni tožilec. Bil je tudi vodja Okrožnega državnega tožilstva v Mariboru, vse do leta 2017, ko je prevzel funkcijo generalnega državnega tožilca.
Generalnega državnega tožilca imenuje DZ na obrazložen predlog Državnotožilskega sveta po predhodni pridobitvi mnenja vlade, in sicer za dobo šestih let z možnostjo ponovnega imenovanja. Pričakovati je, da bo Šketo na mestu generalnega državnega tožilstva nadomestila njegova namestnica Mirjam Kline, ki je bila na to mesto imenovana letos poleti.
Vprašanje je seveda, ali je vožnja pod vplivom alkohola res pravi razlog za njegov odstop. Že pred letom in pol smo pisali o njegovih spornih potezah, ko je tako rekoč na pragu ruske invazije v Ukrajino podpisal sporen sporazum z ruskim državnim tožilstvom (TUKAJ). Šketa je bil sicer znan tudi po drugih razvpitih potezah tožilstva, ki se je velikokrat lotevalo političnih projektov, zlasti v povezavi z afero Trenta.
Ker pa ima psevdo-levičarska koalicija oblast trdno v svojih rokah, ni mogoče pričakovati, da bi Šketovo funkcijo zasedel politično manj obremenjen kader.
Čisto mogoče pa je, da Šketo ni odnesel samo alkohol za volanom, pač pa tudi zanimanje zahodnih tajnih služb, ki dobro vedo, da ima Slovenija kot članica zveze Nato in EU veliko funkcionarjev, ki se radi obračajo h Kremlju. Doslej je zaradi podobnih dogodkov sicer odstopilo že veliko funkcionarjev, ki pa niso želeli odstopiti zaradi veliko hujših stvari…