Piše: G. B.
Pred natanko mesecem dni je Gibanje Svoboda prvič predstavilo svoje kandidate za evropske poslance, že takrat pa med njimi ni bilo več Klemena Grošlja. No, največja vladna stranka je morala svoj seznam kasneje popraviti, saj je predsednik stranke Robert Golob “vrgel čez ramo” tudi dotedanjega nosilca liste Aleksandra Merla, očitno kar zaradi intervencije Tine Gaber.
Očitno pa Klemen Grošelj, ki velja za kader Gregorja Golobiča, še ni povsem odpisan, saj ga zdaj na svojo kandidatno listo vabi kar stranka Zeleni Slovenije:
Če želite podpreti listo Zelenih z nosilcem liste dr. Klemnom Grošljem vas prosimo, da greste v ponedeljek ali torek na upravno enoto in overite obrazec podpore listi za volitve v EU parlament ter ga pošljete po pošti na naslov: Zeleni Slovenije, Mestni trg 4, 2250 Ptuj.
Hvala! pic.twitter.com/cxK6uYahsB— Zeleni Slovenije (@ZeleniSlovenije) May 5, 2024
Kot je poročalo Delo, je stranka Zeleni Slovenije – vodi jo nekdanji poslanec SDS Andrej Čuš – svoj volilni račun odprla 24. aprila, kar pomeni, da morda najprej sploh ni imela namena vložiti svoje lastne kandidatne liste. Pač pa so jo k temu spodbudili krogi, nekakšni “ostanki” preteklih liberalnih strank. Takole piše Suzana Kos (Delo) v soboto, 4. maja: “Eden od sogovornikov, ki sodeluje pri tem, pravi, da bi s tem radi pokazali tudi, da obstaja alternativa liberalni opciji, ki je zdaj na voljo. V Sloveniji obstajajo »ostanki« liberalnih strank, ki še vedno delujejo, in prav znotraj tega kroga se je oblikovala skupina, ki bi Grošlju pomagala pri kandidaturi.”
Neuradno naj bi bilo že zbranih več kot polovica potrebnih podpisov za vložitev kandidature, rok za vložitev pa se bo iztekel ta petek, 10. maja.
Sedaj se postavlja vprašanje, ali je v ozadju morda tudi poskus maščevanja nekaterih “stricev” Robertu Golobu zaradi njegove svojeglavosti. No, pa seveda tudi Tini Gaber. Če bo namreč Grošelj nosilec liste, sicer nima kakšnih velikih možnosti, bo pa to neposredna (in to nelojalna) konkurenca listi Gibanja Svoboda. Ki bi na ta račun lahko izgubila še nekaj odstotkov. Kot pravijo poznavalci, je za izvolitev vsaj enega poslanca v Evropski parlament potrebno, da lista preseže devet odstotkov podpore, vendar je veliko odvisno od tega, koliko dobijo ostale liste.
Ob tem naj spomnimo, da bo na evropskih volitvah sodelovala tudi ekološka stranka Vesna z nosilcem Vladimirjem Prebiličem, o kateri smo že pisali in ji očitno vsaj za zdaj dobro kaže v javnomnenjskih anketah. Tudi njej bi lahko Zeleni Slovenije odščipnili vsaj kakšen odstotek.
Očitno bomo v času predvolilne kampanje torej spremljali dramatičen spopad znotraj tranzicijske levice.