0.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Se nam obeta referendumska jesen?

Piše: Petra Janša

Število vloženih predlogov za izvedbo posvetovalnih referendumov se povečuje. Nedavno je dva nova predloga vložila opozicijska SDS. Volivce bi vprašali o nastanitvah nezakonitih migrantov v Sloveniji in o zaupanju v vlado Roberta Goloba.

»Imunski sistem vlade, ki jo vodi vrhunski menedžer Robert Golob, je ne samo močno oslabljen, ampak tudi trajno poškodovan. Tako trajno, da tudi ljudje po zadnjih anketah menijo, da je vlada Roberta Goloba najmanj uspešna vlada v času samostojne Slovenije,« je prejšnji ponedeljek med razlogi za posvetovalni referendum o zaupanju v vlado navedla vodja poslancev SDS Jelka Godec.

Posvetovalni referendum o zaupanju v vlado

V največji opozicijski stranki tako predlagajo, da bi državljane vprašali, ali so za to, da vlada, ki jo vodi Robert Golob, konča svoj mandat in se razpišejo predčasne volitve poslancev v DZ. Po besedah Godčeve bi sicer trajalo »kar nekaj časa«, če bi naštevali vse slabe odločitve oz. poteze Golobove vlade, a med drugim v SDS vladajoči koaliciji očitajo slabšanje položaja gospodarstva ter odsotnost posluha za pomoč gospodarstvenikom, ohranjanje delovnih mest in same produktivnosti. Prav tako vladi očitajo neizpolnjevanje obljub na področju zdravstva ter napačno ravnanje med drugim na področju kmetijstva, korupcije, notranjih zadev in popoplavne obnove. »Vse laži in obljube, ki jih danes slišimo oziroma smo jih slišali v preteklih dveh letih, postavljajo Slovenijo v položaj, ko ni več konkurenčna na evropskem trgu. Če bo ta vlada nadaljevala svoje delo, bo verjetno njena podpora padla na nič odstotkov, vendar bo takrat za Slovenijo prepozno,« je prepričana Godčeva. O tem, ali pričakuje, da bodo v SDS s predlogi za razpis posvetovalnih referendumih ob aktualnih razmerjih v parlamentu uspešni, pa je Godčeva dejala, da je to priložnost tudi za koalicijo, da se vpraša o zaupanju vanjo. Referendum pa bi dal tudi jasen odgovor na vprašanje, ali si ljudje želijo predčasne ali redne volitve in bo država še nadaljnji dve leti umirala na obroke, je dejala. Opozicija ima sicer za preverjanje trdnosti koalicije na voljo tudi druga parlamentarna orodja, med drugim interpelacijo vlade in konstruktivno nezaupnico, kar je po besedah Godčeve tudi vedno na mizi. Preizkušnja za koalicijo pa je tudi vsakokratno glasovanje o predlaganih zakonih, je dodala.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine