-0.8 C
Ljubljana
torek, 21 januarja, 2025

Se Klakočar Zupančičeva poslavlja? Takole je zapisala …

Piše: Nova24tv.si

Jutri bodo poslanci in poslanke državnega zbora glasovali o razrešitvi Urške Klakočar Zupančič. Ta je pred glasovanjem na Facebooku objavila zapis, ki se bere kot skorajšnje poslovilno pismo. Sodeč po zapisanem je njena usoda negotova, svojih stranpoti na čelu parlamenta pa ne obžaluje. 

“Torek, 17. 12., bo zame poseben dan. Ponosna sem, da sem lahko bila prva ženska predsednica DZ, ponosna sem, da sem ob vseh diskreditacijah, provokacijah in žaljivkah ohranila zravnano hrbtenico in ponosna sem, da sem kljub hudim očitkom spoštovala ustavo, zakone in poslovnik DZ ter nisem dovolila zlorab parlamentarnih institutov. Kjer koli se bo moje delo nadaljevalo, vedno bo moje vodilo dobrobit ljudi, spoštovanje človekovih pravic in zaščita okolja,” je na Facebooku zapisala predsednica državnega zbora.

Svoj spletni zapis je zaključila z napovedjo, da se tudi v prihodnosti ne misli ukloniti tistim, ki sejejo sovraštvo, razdor in izrabljajo državo za lastne interese. Koga je imela predsednica državnega zbora v mislih, ni povsem jasno. Lahko bi pomislili, da opozicijo, a ravno vlada pod vodstvom Roberta Goloba je izrazito sovražno nastrojena do vseh drugače mislečih. “Pogromi” zoper slednje so se začeli že takoj po zaprisegi vlade, ko so se začeli ustanavljati posebni seznami oseb, ki so v času Janeza Janše doživeli napredovanje ali pa so se zaposlili v javnem sektorju. Kasneje je ta politika dobila še jasnejši obraz v čiščenju “janšistov” iz vseh javnih podsistemov, prednostno iz policije in javne RTV. Da je bil cilj Golobove vlade prav čiščenje drugače mislečih iz policije, je razkrila nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar. Da je bil cilj čiščenje “janšistov” na RTV, pa je razkril kar Golob sam med nastopom v eni izmed njihovih javnih večernih oddaj.

Vir: Facebook

Zdi se, da Klakočar Zupančičeva ne obžaluje ničesar. “Ostala bom takšna, kakršna sem. Hvala vsem, ki zaupate vame,” je zapisala ob koncu objave.

Infantilna Lena Grgurevič
Pod objavo so se sicer oglasili nekateri podporniki Klakočar Zupančičeve, med drugim njena poslanska kolegica iz Svobode Lena Grgurevič, ki je zapisala: “In stojimo trdno ob tebi, za tabo, pa tudi pred teboj bomo, če bo potrebno.” Poslanski sta si očitno precej blizu, saj je sporočilo zaključila z besedami: “Love you bejbi, s tabo smo VSI ❤️❤️❤️!!”

Poslanka Lena Grgurevič je sicer odgovorna za parlamentarni precedens. Na nujni seji odbora za pravosodje je omogočila glasovanje o sklepu, s katerim je bila odvzeta beseda opozicijskemu poslancu Zvonetu Černaču. Več – TUKAJ.

Resni očitki predsednici državnega zbora
Opozicijska SDS, ki je tudi vložila predlog za njeno razrešitev, ji očita ponavljajoče se kršenje poslovnika državnega zbora, ustave in zakonov. Najbolj očitne kršitve so se zgodile ob dveh primerih, ko je bilo glasovanje o razpisu dveh referendumov izvedeno pred iztekom 30-dnevnega roka, ki ga določa poslovnik. Očitajo ji tudi neprimerno vedenje in deljenje poslancev na prvo- in drugorazredne. Eden zadnjih ekscesov se je zgodil pred dnevi, ko jo je knjiga Budnica na klopi poslanca Hoivika tako razburila, da je prekinila sejo državnega zbora. Knjigo je nato varnostnik zaplenil.

“Nikoli v samostojni Sloveniji in v tem parlamentu nismo bili priča tako očitnim zlorabam poslovnika in kršenju parlamentarne prakse kot pod sedanjim vodstvom in vladavino Svobode,” je povedala Karmen Furman. Predlog za razrešitev bo očitno dobil tudi podporo NSi. “Saj nam je včasih prav nerodno, ko jo poslušamo. Gospa se prevečkrat obnaša, kot da je v sodni dvorani, ne pa, kot da je prva med enakimi,” je povedala Vida Čadonič Špelič iz vrst krščanskih demokratov.

Koliko podpore je še ostalo Klakočar Zupančičevi?
Klakočar Zupančičeva se ni prvič znašla na tnalu. O njeni politični usodi se je na široko špekuliralo že oktobra lansko leto, ko je sestopila s funkcije podpredsednice Gibanja Svoboda. Nekateri so pričakovali, da bo sestopila tudi s funkcije predsednice državnega zbora. Tedaj je dejala, da je bila to njena lastna izbira, a v stranki je očitno vladalo precejšnje nezadovoljstvo z njenim delom. “Tako sem se odločila sama, tudi glede na to, da si kot predsednica državnega zbora ne želim, da ta funkcija postane torišče sporov ali za lansiranje razkolov. Stranka je enotna, stabilna, prav tako poslanska skupina, in ne želim, da se na funkcijo predsednice državnega zbora vpliva kakorkoli politično. Zato sem se odločila, tudi iz osebnih razlogov, ker mi funkcija predsednice državnega zbora jemlje ves moj čas, da se umaknem z mesta podpredsednice Gibanja Svoboda. Podala sem odstopno izjavo,” je komentirala svojo odločitev.

Socialnim demokratom ne manjka razlogov, da umaknejo svojo podporo predstavnici svobodnjakov. Po aferi “Litijska”, ki se je začela v medijih blizu Gibanja Svoboda, je med koalicijskima strankama ostalo zelo malo simpatij. V preteklih mesecih so tako umaknili svojo podporo nekdanji ministrici za digitalizacijo Emiliji Stojmenovi Duh. Socialnim demokratom bi se skoraj gotovo izplačalo umakniti podporo tudi Klakočar Zupančičevi. S tem bi se distancirali od njenih največjih ekscesov. Podobno velja za Levico.

O razrešitvi predsednice DZ je sicer potrebno na tajnem glasovanju zbrati 46 glasov.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine