-1.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

SDS vložila interpelacijo zoper ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana, ki je kasneje moral odstopiti

Piše: Vida Kocjan

Poslanci in poslanke Slovenske demokratske stranke so v državni zbor vložili interpelacijo zoper ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana. Interpelacijo so vložili zaradi odgovornosti za vedno slabše razmere v zdravstvu ter vrste neizpolnjenih in prelomljenih obljub o njihovem reševanju, neukrepanja in opuščanja dolžnega ravnanja.

Vzroke za vloženo interpelacijo zoper ministra je na novinarski konferenci konec prejšnjega tedna podrobneje predstavila vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec.

Vse je ostalo le pri obljubah

Poudarila je, da je 30. junij datum, ko naj bi bilo pripravljeno nekaj področij zdravstvene zakonodaje, to so reforma plačnega sistema javnih uslužbencev, reševanje problematike družinske in urgentne medicine, strukturna prenova zdravstvene zavarovalnice, prenova nadzora in vodenja javnih zavodov ter ureditev področja absentizma. To so glavne točke, ki bi jih morali konec junija 2023 ali že prej obravnavati na seji državnega zbora, vendar pa je ministrstvo pripravilo samo interventni zakon, ki je že v preteklosti pokazal, da je daleč od zgodbe o uspehu. Slednji je namreč še poslabšal razmere v zdravstvu, odražajo pa jih nedopustno dolge čakalne dobe.

Jelka Godec je spomnila, da je predsednik vlade Robert Golob pred letom dni dejal, da bo ta vlada oziroma ministrstvo za zdravje izvedlo eksperiment. Eksperiment v zdravstvu, ki bo pokazal, kje je zdravstvo, in da bodo razmere v njem uredili. Vsi roki in obljube pa so splavali po vodi.

Čakalne dobe vse daljše

Čakalne dobe v zdravstvu se daljšajo, kar je posledica nereda v zdravstvu. Interventni zakon ta nered poglablja, razdvaja slovenske paciente na tiste, ki si lahko privoščijo plačljive storitve v zdravstvu, in tiste, ki čakajo. Tako zdaj po letu dni poslušamo, naj bo 35 tisoč ljudi srečnih, da so do storitve sploh prišli na podlagi interventnega zakona in 111 milijonov evrov.  »A dejstvo je, da imajo ti ljudje že danes po ustavi brez interventnega zakona pravico do zdravstvenega varstva, saj plačujejo obvezno in dopolnilno zavarovanje,« je poudarila Jelka Godec.

Minister Bešič Loredan je tudi napovedal, da se bodo na podlagi interventnega zakona čakalne vrste skrajšale za polovico. »Jasno je, da ni tako. Izgovorov je veliko, ampak pri snovanju interventnega zakona bi morali upoštevati tudi obdobje covida oz. t. i. covidni rep,« je dodala Godčeva. V nadaljevanju je poudarila, da so v okviru interventnega zakona zanikali celo zapis v koalicijski pogodbi, da bodo v zdravstveni sistem predvsem za skrajševanje čakalnih dob uvrstili vse razpoložljive kadre. »Žal danes novela zakona to koalicijsko zavezo zanika,« je še dejala vodja poslanske skupine SDS.

Korupcija in lobiranje

V nadaljevanju je Godčeva izpostavila korupcijo in lobiranje v zdravstvu. Minister je žal pokazal, da so lobiji v zdravstvu dovolj močni. Obljubljal je, da bo uredil upravljanje slovenske zdravstvene zavarovalnice. V javni razpravi je bil nato zakon, ki je nakazoval možnosti sprememb, a žal tega zakona ni več. Zdaj kroži sprememba novele zakona o zdravstvenem varstvu, ki pa ne predvideva nič novega. Skupščina in upravljanje zavarovalnice ostajata takšna, kot sta. Jelka Godec je spomnila, da je ministrstvo oz. vlada takoj na začetku sprejela novelo zakona o javnem naročanju, s katero je ukinila sistem centralne evidence medicinskih pripomočkov. V koalicijski pogodbi so obljubljali nove rešitve, a o slednjih ni ne duha ne sluha.

Strateški svet obupal že januarja

Bešič Loredan je pred dobrim letom dni v času svoje predstavitve za ministra na parlamentarnem odboru tudi napovedal, da bo ustanovil strateški svet, ki mu bo pomagal pri odločitvah, oblikoval reforme, ki naj bi bile v 12 mesecih tudi pripravljene. Strateški svet je bil res ustanovljen, vendar je na ministrstvu za zdravje nehal delovati že z januarjem. Prenesli so ga pod okrilje kabineta predsedniku vlade, kjer ga sedaj vodi zdravnik Erik Brecelj. V SDS ocenjujejo, da je to dokaz nezaupanja predsednika vlade do ministra oz. upadanja tega zaupanja. Jelka Godec je tudi spomnila, da je strateški svet po Brecljevih navedbah dal več kot 70 predlogov, a jih minister za zdravje ne upošteva, zato je po Brecljevih izjavah minister nesposoben za opravljanje te funkcije.

Nič o plačah

V nadaljevanju je Jelka Godec še spomnila, da bi do 30. junija glede na obljube moral biti sprejet tudi nov plačni steber v zdravstvu. Spomnila je, da je minister Bešič Loredan sam dejal, da kolikor do 30. junija tega ne bo, bo prevzel odgovornost. »Plačnega stebra v zdravstvu ni in na mestu je vprašanje, ali bo minister prevzel odgovornost. Gotovo bo kot že tolikokrat doslej zanikal svoje izjave in požrl besedo,« je dodala Godčeva.

Opravičilo Jankoviću

Nadalje je spomnila, da je na področju družinske medicine javnost spremljala kolaps primarnega zdravstva v Ljubljani. Veliko je sicer vzrokov, zakaj je do tega prišlo, a vendar se je minister, namesto da bi vztrajal pri svojih načelih, da je veliko odvisno od vodenja in upravljanja zdravstvenih domov, opravičil ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću. »Izbral je lastno ponižanje, namesto da bi reševal problematiko urgentne in družinske medicine,« je dodala Jelka Godec.

Podlegel lobijem

Slovenska demokratska stranka je bila skupaj z ministrom, pripravljena podpreti spremembo upravljanja zdravstvene zavarovalnice. Ta se evidentno ne bo zgodila, saj je, kot kaže, minister podlegel lobijem, ki to zavarovalnico upravljajo, in jo bo napolnil z dodatnim denarjem. Tako je v državnem zboru v obravnavi tudi novela zakona o zdravstvenem zavarovanju, ki preoblikuje dopolnilno zdravstveno zavarovanje v obvezni prispevek in namenja 240 milijonov evrov iz proračuna za pokrivanje izgub oz. izravnavo finančnega načrta Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) v letu 2024. Tudi zakon o dolgotrajni oskrbi predvideva dodatnih 190 milijonov evrov za ZZZS, ki je bil za ministra in predsednika vlade ključni problem v zdravstveni reformi. Oba sta tedaj sta poudarjala, da je treba to rešiti. Nadalje je Jelka Godec izpostavila, da je predsednik vlade Robert Golob januarja letos pri podpisu zahteve za koalicijsko sodelovanje pri izvedbi zdravstvene reforme dejal, da morajo vsi prebivalci in prebivalke dobiti dostop do učinkovitega javnega zdravstvenega sistema. Glede na to, da kar pol leta zaveze niso izpolnjene, hkrati pa minister Bešič Loredan poglablja nered v zdravstvu, je poslanska skupina SDS vložila interpelacijo zoper ministra za zdravje.

Razmere v zdravstvu čedalje slabše

  1. Čakalne dobe v času ministrovanja Danijela Bešiča Loredana so se podaljšale

V obdobju, ko je ministrstvo za zdravje namenilo 111 milijonov evrov dodatnih finančnih sredstev za skrajšanje čakalnih dob, so se te povečale. Najbolj zaskrbljivo pa je, da je skoraj 50.000 pacientov več na dan 31. marec 2023 na obravnavo čakalo nad dopustno čakalno dobo glede na 1. september 2022. Do junija 2023 je bilo za skrajševanje čakalnih dob na podlagi interventnega zakona porabljenih že okoli 137 milijonov evrov.

  1. Neizpolnjene in prelomljene obljube o rokih

Minister je do konca junija 2023 obljubil pripravo sistemske zakonodaje za rešitev problematike družinske medicine. Obljubil je na novo definirane time družinske medicine, administrativno razbremenitev in prenos kompetenc, poenoteno regionalno mrežo na temelju območnih enot ZZZS, izboljšano kakovost in varnost obravnavanih pacientov in upoštevanje specifik posameznih regij. Napovedal je, da bo najkasneje do junija 2023 postavljena mreža, na njeni osnovi pa bodo še prej, verjetno aprila ali maja, razpisali pogoje za satelitske urgentne centre, ki bodo enaki za vse. Nič od tega ni narejenega.

Nadalje je 20. januarja 2023 obljubil prenovo nadzora in vodenja javnih zavodov, in sicer tako, da bodo posodobili 30 let star zakon o zavodih.

Do 30. junija je obljubil, da bo Urad za upravljanje, kakovost in investicije deloval v skladu s svojimi pristojnostmi. Nič ni narejenega, vodenje številnih javnih zdravstvenih zavodov je kaotično, slaba organizacija in negativno poslovanje so še nadalje stalnica na zdravstvenem področju.

Obljubil je oblikovanje ločenega plačnega stebra za področje zdravstva in socialnega varstva. Rok se je iztekel 1. aprila 2023, obljube ni izpolnil.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine