5 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Saj ni res, pa je: “primorska sekcija” koalicijskih poslancev bi na vsak način rada izsilila neumno preimenovanje praznika, ki obeležuje vrnitev Primorske matični domovini; preimenovanju je nasprotoval tudi Boris Pahor

Piše: G. B. 

“Zakon o praznikih in dela prostih dnevih mora upoštevati zgodovinska dejstva, kot tudi tradicijo,” meni skupina koalicijskih poslancev s Primorske, ki želijo doseči preimenovanje praznika, ki obeležuje vrnitev Primorske matični domovini. Kot pravijo, je edino pravo poimenovanje “priključitev Primorske”. “Zakon o praznikih in dela prostih dnevih je obširnejše spremembe in dopolnitve doživel s sprejetjem novele leta 2005. Na seznam praznikov in s tem zaznamovanje pomembnih zgodovinskih dejstev ter dejanj za slovenski narod je Državni zbor Republike Slovenije dodal združitev prekmurskih Slovencev z matičnim narodom, dan Rudolfa Maistra in vrnitev Primorske k matični domovini. Poimenovanje praznika vrnitve Primorske k matični domovini, kot ga ureja sedaj veljavni zakon, ne ustreza zgodovinskim dejstvom,” je v posebni izjavi zapisala skupina poslancev. Pod izjavo so se podpisali Meira Hot, Matej Tašner Vatovec, Robert Janev, Mirjam Bon Klajnšček, Mateja Čalušić, Tamara Kozlovič, Aleksander Prosen Kralj in Andreja Živic, ki menijo, da je beseda “vrnitev” povsem napačna. Kot trdijo, Primorci že od nekdaj praznujejo praznik priključitve in ne vrnitve, saj je takšno poimenovanje praznika del njihove tradicije in kolektivne identitete. “Termin »priključitev« prav tako uporabljajo vsi, ki ob prazniku prirejajo spominske slovesnosti in praznovanja, med njimi tudi primorske občine, društva in združenja. V kolektivni identiteti Primorcev je priključitev Primorske izid dolgoletnega in požrtvovalnega boja za narodne pravice – da lahko govorijo slovenski jezik in gojijo svojo kulturo.” Ob tem dodajajo, da strah in skrb, da bi izraz priključitev Primorske povzročil neugodne mednarodno-pravne in politične posledice je neupravičen in neutemeljen. “Priključitev je rezultat mednarodno priznane Pariške mirovne pogodbe. Temu pa pričajo tudi zgodovinska dejstva, zapisi in razlage priznanih zgodovinarjev,” trdijo.

Gre sicer že za dokaj staro polemiko, nanjo je septembra letos opozoril tudi dr. Stane Granda. Kot pravi, je Janševa vlada uvedla vrnitev Primorske matični domovini, ki ga obeležujemo 15. septembra, kar je sicer dobro pokrilo dosedaj “slavnostni” peti maj, ko naj bi bila v Ajdovščini ustanovljena “prva slovenska vlada”. Ta praznik po besedah Grande ni bil samo ideološki, “ampak tudi zgodovinska pokveka, ponaredek in zloraba zgodovine ter narodnih čustev, saj nismo dobili najdragocenejšega dela Primorske: Trsta in Gorice s slovenskim narodnim ozemljem, Beneške Slovenije, Rezije in Kanalske doline ter celo Belopeških jezer. Storjen je bil za hrbtom tigrovcev, ki so za svoje narodno in demokratično prepričanje zastavili tudi življenja.” 

Celotno kolumno dr. Staneta Grande si lahko preberete TUKAJ.

Ob tem naj spomnimo, da je nekdanji poslanec SD v državnem zboru Matjaž Nemec (sedaj je evroposlanec) večkrat skušal doseči preimenovanje praznika iz “vrnitve” v “priključitev”, vendar ni uspel. Ustavil ga je Državni svet. Zanimivo je, da se je nameri javno uprl celo sedaj že pokojni pisatelj Boris Pahor.

Njegovo namero je leta 2019 komentiral Tino Mamić, sedaj urednik Domovine. Mamić je izrazil prepričanje, da poslanci, ki podpirajo takšno spremembo, ne poznajo ne zgodovine ne slovenščine, niti ne vejo kaj je priključitev ali aneksija in da se priključitev ne zgodi prostovoljno, ampak pod prisilo. “Primorska je bila okupirana (1918) in kmalu nato priključena Kraljevini Italiji po prvi svetovni vojni. Leta 1945 (formalno 1947) pa ni bila ponovno anektirana k kaki drugi državi, ampak združena s Slovenijo, ki je bila del takratne komunistične Jugoslavije. Takrat je bila osvobojena tuje nadoblasti in združena z matico.”

Celoten prispevek Tina Mamića si lahko preberete TUKAJ.

Ob tem naj dodamo, da aneksija dejansko ustreza besedi “anšlus”, ko je Hitlerjev tretji rajh tako rekoč čez noč k sebi priključil Avstrijo.

Torej, izraz “priključitev” ustreza ideološki matrici sedanje vladajoče koalicije, zato ni presenetljivo, da se primorski poslanci iz opozicijskih strank niso priključili pobudi, ki sicer prihaja iz vrst borčevske zveze, pa tudi njihovih podaljškov, ki si lastijo ime TIGR, čeprav je znano, da je komunistična oblast tigrovce odrivala vsaj v pozabo, nekatere celo preganjala, TIGR pa razglašala za teroristično organizacijo, čeprav so prav od njih prevzeli geslo “smrt fašizmu, svoboda narodu”. Primorsko so anektirali kvečjemu Italijani po prvi svetovni vojni, s pariško mirovno konferenco pa je bila znova vrnjena državi, kjer živi velika večina matičnega naroda. Žal brez Trsta, Gorice in Benečije.

Iz tega razloga je nehigienično, da tranzicijska levica obremenjuje Primorsko s staro ideološko navlako.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine