5.1 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Rajko Gerič v intervjuju za revijo Demokracija: Generalni direktor RTVS si mora postaviti »ekipo, ki ji zaupa in bo imela vizijo, ki jo bodo skupaj zasledovali«

Piše: Metod Berlec

 O medijih in slovenski medijski sceni smo se pogovarjali z enim najbolj izkušenih slovenskih novinarjev in urednikov Rajkom Geričem. Po novem je direktor podjetja TSmedia, ki ima v lasti portale Siol.net, Najdi.si in Bizi.si ter blagovne znamke, kot so Telefonski imenik Slovenije, Zunanji digitalni zasloni, 1188. V preteklosti je dve desetletji kot novinar in urednik delal na Televiziji Slovenija. Tam je bil v obdobju 2005−2010 tudi odgovorni urednik informativnega programa. Po tem mandatu je prevzel projekt Planet TV, s katerim je v slovenski prostor postavil novo televizijo s svežim informativnim programom. Zadnji dve leti pa se je kot urednik pridružil ekipi Siol.net, ki deluje pod okriljem podjetja TSmedia, kjer je zdaj prevzel vodilno mesto. 

DEMOKRACIJA: Danes se veliko govori o politični neuravnoteženosti in politični pristranosti RTV Slovenija. Sam imam občutek, da je bila TV Slovenija v devetdesetih letih prejšnjega stoletja veliko bolj uravnotežena, profesionalna kot danes, ko jo izrazito politično zanaša v levo. V mislih imam seveda informativni program.

Gerič: Javna televizija ima težave, to je dejstvo in je vidno na daleč. Zakaj je bila v nekem trenutku sprejeta odločitev, da bodo promovirali in podpirali samo eno politiko, je treba vprašati odgovorne. Sam nikoli nisem delil novinarjev na leve in desne. Zame obstajajo samo dobri in slabi. Ne moti me, če vem, da berem levo ali desno usmerjeni medij, s tem ni nič narobe, moti pa me, če berem slabo, pavšalno, lažnivo in prirejeno novinarsko zgodbo. Javna RTV je tu seveda v posebnem položaju. Kot javni informativni servis si tega preveč očitnega nagibanja v eno stran ne sme privoščiti. Gre za javno televizijo, ki je dolžna zagotavljati uravnotežene in resnične informacije za leve, desne, rumene in zelene, če karikiram. Vsi smo »prisilni« plačniki javnega servisa, zato mora biti tudi program namenjen vsem državljanom. 

DEMOKRACIJA: Praktično smo že od začetka nastopa sedanje vlade priča neverjetno kritičnemu, aktivističnemu poročanju nacionalne radiotelevizije o delu vlade. Pri tem je eno glavnih vlog pri poskusu rušenja vlade odigrala tudi nekoč paradna oddaja TV Slovenija Tarča. Pri razkrivanju domnevnih nepravilnosti pri nabavi zaščitne medicinske opreme so zamolčali nekatere bistvene informacije; na primer to, da je Ivan Gale prej kot »žvižgač«  v prvi vrsti »skesanec«, saj je na Zavodu RS za blagovne rezerve na veliko podpisoval pogodbe; da je recimo zdravnik, ki so ga predstavili kot velikega strokovnjaka za respiratorje, pomagal pri pisanju predvolilnega program LMŠ (bil je celo v igri za njihovega ministra za zdravje), ali da je domnevno neodvisna strokovnjakinja za zdravstveno zaščitno opremo v resnici direktorica Tosame, se pravi podjetja, ki od države ni dobilo posla pri nabavi zaščitnih mask, in še bi lahko našteval. Se pravi, da se niso držali osnovnih profesionalnih novinarskih standardov …

Gerič: Še hujša je bila Tarča o »seznamih smrti«. Tam kljub pripravljenosti vodilnih na ministrstvu za zdravje, da pridejo v studio, teh sploh niso povabili. Ko sem pri kolegih preverjal, ali je res, da ljudi, ki so pripravili sistem »seznamov«, niso hoteli v studiu, so me blokirali na Facebooku … Takrat sem izgubil voljo, da bi sploh še kaj spraševal. Prav je, da je Tarča preiskovalna, kritična in napadalna. Ne more pa tega početi tako, da zamolči bistvene informacije. Tudi tisto, kar si naštel prej, jim absolutno ni v ponos. 

DEMOKRACIJA: V zadnji Mladini so naredili intervju z direktorico Televizije Slovenija Natalijo Gorščak, ki je zadnje mesece vso to politično pristranost in neprofesionalnost skupaj z odgovorno urednico informativnega programa Manico Janežič Ambrožič in sedaj že nekdanjim generalnim direktorjem Igorjem Kaduncem škandalozno podpirala in dopuščala. V izjavi za MMC RTVS je celo dejala, da novi generalni direktor RTVS Andrej Graha Whatmough predloga za njeno razrešitev ni vložil zaradi njenega slabega dela, ampak nasprotno, če jo citiram, zaradi njenega vztrajanja »pri visokih strokovnih standardih dela …«. Oba veva, da je to daleč od resnice, da so razlogi za njeno zamenjavo tehtni.

Gerič: Direktor programa je odgovoren za gledanost in raznolikost programskih vsebin, odgovorni urednik pa za kredibilnost in verodostojnost. Z obojim imajo na RTVS velike težave in generalni direktor je ukrepal, ker odgovarja za celoten javni zavod. On pozna številke, on pozna pripombe in ne predstavljam si, da bi samo sedel v pisarni in čakal, da mine mandat. Postaviti si mora ekipo, ki ji zaupa in bo imela vizijo, ki jo bodo skupaj zasledovali. Če pa vsak stoji na svojem okopu, mora nekdo pač oditi. 

DEMOKRACIJA: Kako pa komentiraš njeno izjavo za Mladino, če jo citiram, da pri »moji odstavitvi ne gre zame, gre za javno televizijo, ki noče postati državna«?

Gerič: Se strinjam. Ne sme postati državna, ni pa nobenega razloga, da je to KUL televizija … 

DEMOKRACIJA: Kje pa poleg tega še vidiš razloge za rekordno nizko gledanost TV Slovenija v zadnjih mesecih?

Gerič: Samih številk ne poznam, se mi pa vse pogosteje dogaja, da niti ene oddaje na TVS ne gledam do konca. Enostavno so izgubili tempo, niso zanimivi, premalo jim verjamem in prehitro ugotovim, da tisto, kar mi kot gledalcu razlagajo, ni čisto res. In takšne televizije človek pač ne gleda več. Očitno nisem edini, ki je to ugotovil. 

Celoten intervju preberite v reviji Demokracija!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine