Piše: Moja Dolenjska
RTV-prispevek se je z novim letom zvišal za 10 odstotkov. Namesto 153 evrov bomo tako letno primorani plačati 168,24 evra ali 15,24 evra več kot doslej. Prispevek je namreč obvezen za vse imetnike električnih števcev in nekaterih elektronskih naprav.
Odlok o zvišanju prispevka je vladajoča koalicija (Gibanje Svoboda, SD in Levica) potrdila že avgusta lani. Iz mesečnih 12,75 evra so prispevek zvišali na 14,02 evra.
Nacionalna RTV hiša se sicer sooča z večjimi težavami v poslovanju. Največji razlog je v tem, da več kot 60 odstotkov proračuna porabijo za plače zaposlenih.
Po številu zaposlenih v tem javnem servisu pa je Slovenija z okoli 100 zaposlenimi na prvem mestu na 100 tisoč prebivalcev.
Sledi Hrvaška, kjer je 71 zaposlenih na 100 tisoč prebivalcev. Med sosedami sta tu še Avstrija, z 41 zaposlenimi na 100 tisoč prebivalcev in Madžarska s 26 zaposlenimi. Vse to sproža polemike tudi glede učinkovitega upravljanja javnega denarja in širših sprememb v delovanju javne RTV.
Celotni prihodki RTV Slovenija so v prvih desetih mesecih leta 2024 znašali 122,43 milijona evrov (od tega 82,4 milijona evrov iz obveznega rtv-prispevka). Celotni odhodki so bili 122,70 milijona evrov. Odhodki so bili tako večji od prihodkov za približno 270 tisoč evrov, hkrati so v javnem zavodu napovedali s prisiljenim obveznim financiranjem vseh imetnikov električnih števcev in nekaterih elektronskih naprav izrazili pričakovanje, da bodo leto 2024 končali z izgubo (primanjkljajem) v višini 2,5 milijona evrov.
Hkrati so plače redno zaposlenih ena največjih postavk proračuna javne RTV. Stroški dela znašajo 60,7 odstotka vseh stroškov ali 74,48 milijona evrov in so bili v desetih mesecih za 1,80 milijona evrov višji od načrtovanih.
Kritiki opozarjajo tudi na število zaposlenih v RTV Sloveniji, teh je okoli 2100, ki prejemajo okoli 3.650 evrov povprečne bruto plače na zaposlenega. Opozarjajo še na njihovo učinkovitost. Nekateri trdijo, da so določeni oddelki preobremenjeni z nepotrebnimi funkcijami, medtem ko so ključni segmenti podhranjeni.
Kritiki prav tako menijo, da trenutna organizacijska struktura otežuje prilagajanje hitrim spremembam na medijskem trgu. Predvsem pa, da je treba povečati učinkovitost in zmanjšati nepotrebno trošenje.
Vlada jih na to ne opozarja. Spomnimo pa, da je zdajšnja vlada zatrjevala, da se RTV-prispevek v njenem času ne bo povišal. Snedli so torej še eno obljubo.
Tabela s podatki o številu zaposlenih na javnih radiotelevizijah v različnih državah glede na 100.000 prebivalcev:
Vir: ChatGPT