1.9 C
Ljubljana
četrtek, 16 januarja, 2025

Pri čiščenju kleti po poplavah se je hudo poškodoval moški, policisti pozivajo k previdnosti pri obnovi in ravnanju s poplavljenimi električnimi napravami

Piše: C. R., STA

V Mengšu se je v torek okoli 18.30 zgodila nesreča pri delu, v kateri se je hudo poškodoval 45-letni moški, tako da je njegovo življenje ogroženo. Po doslej znanih podatkih je pri čiščenju kleti po poplavah premikal težji stroj, ki je zdrsnil s transportnih vozičkov in padel nanj. Z reševalnim vozilom so ga odpeljali v klinični center v Ljubljano.

Policisti, ki so si ogledali kraj, niso ugotovili znakov kaznivega dejanja. O okoliščinah bodo obvestili pristojno državno tožilstvo, so sporočili s Policijske uprave Ljubljana.

Vse, ki odstranjujejo posledice poplav, pozivajo k veliki previdnosti. Pri čiščenju in obnovi prizadetih območij naj upoštevajo nasvete pristojnih služb. Posebej previdni naj bodo pri obnovi poplavljenih objektov, saj so ti lahko zelo poškodovani. Glede na to je treba pred vstopom vanje preveriti stanje stavbe in poškodbe na njej. Če sta v njej še vedno voda in blato, je gibanje v takem prostoru lahko nevarno zaradi morebitnih zdrsov, padcev in ureznin.

Prav tako naj bodo previdni pri vnovičnem priklopu električnih naprav. Pred čiščenjem objektov pa se je treba ustrezno obleči, saj je voda, ki je poplavila območja in prostore, onesnažena. V njej so lahko kanalizacijska voda, odpadki, trupla živali, nevarne snovi, ki različno reagirajo v vodi ali ob stiku z drugimi nevarnimi snovmi, večji predmeti in blato. Po delu se je treba temeljito umiti.

Hkrati policisti pozivajo, naj ne jedo poplavljene hrane, ampak naj jo brez izjeme zavržejo. Več nasvetov za ravnanje pred poplavami, med njimi in po njih je na spletišču gov.si.

Pristojni pozivajo k previdnemu ravnanju s poplavljenimi električnimi napravami

Električne naprave, ki so bile poplavljene, predstavljajo veliko nevarnost za kratek stik in možnost električnega udara, saj je voda lahko prodrla v njihovo notranjost. Treba jih je fizično odklopiti od električne napeljave. Tudi ta je lahko zaradi vode v okvari, so opozorili v Elektru Celje.

foto: STA
Kot so zapisali, je treba najprej izklopiti električno napajanje naprav in napeljavo. Sledita izklop vseh varovalk v razdelilni napravi in ponovna vključitev vsake posamezne varovalke. Če se varovalka izklopi, je ne smemo ponovno vključiti, saj to pomeni, da je na napeljavi okvara.

Eden najverjetnejših razlogov zanjo je stik vtičnic ali stikal z vodo. Kot svetujejo v Elektru Celje, je treba vtičnice odpreti in očistiti z vodo, nato pa še obvezno obrisati s krpo. Nato je varno znova poskusiti z vklopom varovalke. Če varovalka drži, je vse v redu, če pa ne, sta znova potrebna pregled in poseg.

“Če so instalacije prekinjene ali potrgane, je potrebna sanacija, zato ne poskušajte z vklopom varovalk,” so opozorili v družbi. Če se iz napeljave pojavi neprijeten vonj, je treba takoj izklopiti varovalko ali stikala FID in poklicati strokovnjaka.

Gospodinjske aparate, ki so bili pod vodo, je treba najprej odklopiti od električne napeljave. Sledi obvezno čiščenje z vodo, lahko tudi po elektroniki, saj so ti deli tako ali tako bili pod vodo.

Nato sledi brisanje in po možnosti izpih z zrakom. Preveriti je treba tudi umazanijo v delih, kjer je elektronika zaščitena s pokrovi. Po končanem delu je treba aparat pustiti sušiti vsaj dve uri, preden ga uporabnik priključi na električno omrežje. Če ne deluje, je aparat v okvari.

“Če niste prepričani, da lahko to opravite, potem raje pokličite strokovnjaka,” so poudarili. Kljub navidezni suhosti lahko ostanki vlage v notranjosti naprav namreč še vedno predstavljajo tveganje za električni udar.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine