6.1 C
Ljubljana
torek, 5 novembra, 2024

Predsedujoči COP26 Alok Sharma delegate pozval k sprejemu osnutka končne izjave

Piše: C. R.

Predsedujoči podnebni konferenci COP26 v Glasgowu Alok Sharma je včeraj delegate pozval k sprejetju osnutka končne izjave. Po njegovih besedah ta predstavlja uravnotežen dogovor, ki pomeni korak naprej za vse, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Pogajalci so namreč po napornem nočnem usklajevanju danes pripravili nov osnutek besedila končne izjave, v katerem ostaja zaveza o stopnjevanju prizadevanj za postopno odpravo energije iz premoga in opuščanju neučinkovitih subvencij za fosilna goriva, a brez izrecnega opuščanja njihove uporabe.

“Vsak ima priložnost, da pove, kaj si misli. Upam, da kolegi znajo ceniti to, kar je na mizi,” je po navedbah AFP dejal Sharma in konec podnebne konference, ki se je že zavlekla, napovedal za danes popoldne.

Tudi podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans je opozoril pred neuspehom konference in zbrane delegate pozval, naj ne odnehajo tik pred ciljem. “Za božjo voljo, ne uničite tega trenutka,” je dejal komisar, pristojen za zeleni prehod. Konferenco v Glasgowu je primerjal z maratoncem, ki bi odnehal tik pred ciljno črto, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Čeprav bi se moral podnebni vrh zaključiti že v petek, pa se žgoče razprave o podrobnostih še nadaljujejo, zlasti glede financiranja podnebnih ukrepov, navaja dpa. Veliko držav ima svoje interese in Timmermans je opozoril, da so pri veliko vprašanjih še vedno povsem na začetku. Pa vendar meni, da je predlagani osnutek končne izjave dober, ki bi ga bilo treba sprejeti in se zavezati k ciljem.

“Želim si, da vsak od nas pomisli na eno osebo, ki bo leta 2030 še tu,” je še pozval Timmermans na konferenci. “Vsak pa naj se vpraša, v kakšnih pogojih bo ta oseba živela, če bomo zamudili cilj, da ustavimo globalno segrevanje na 1,5 stopinje Celzija,” je še dejal komisar in znova opozoril na svarila znanstvenikov, da ob večjem segrevanju sledi katastrofa za planet.

Na drugi strani pa indijski okoljski minister Bhupender Yadav tovrstne katastrofične scenarije zavrača. Opozarja predvsem na pravico držav v razvoju, da se razvijajo, pri tem pa imajo po njegovih besedah pravico uporabljati tudi fosilna goriva, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Države v razvoju namreč v zgodovini niso prispevale veliko k izpustom toplogrednih plinov, zato je njihova odgovornost glede podnebnih sprememb manjša, je prepričan, poroča STA. Države v razvoju imajo zato “pravico do poštenega deleža globalnega ogljičnega proračuna in imajo pravico do odgovorne rabe fosilnih goriv”, je dodal.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine