9.5 C
Ljubljana
torek, 19 novembra, 2024

Potem, ko je “uredila” zadeve na RTV v Sloveniji, Věra Jourová zapušča politični parket

Piše: Ž. K. (Nova24tv.si)

Věra Jourová po prihajajočih evropskih volitvah zapušča politični parket. Potrebovala naj bi “politični detox”. Gre že za drugo političarko, zaveznico slovenske tranzicijske levice, ki zapušča politični Parnas. Pred tem je konec politične kariere napovedala Sophie in ‘t Veld, prav tako zaveznica politične levice. Jourová se je sicer ob hudih političnih čistkah, ki se odvijajo na RTV, znašla pod pritiskom Evropske ljudske stranke. 

“Dovolj je dovolj. Po 10 letih bi morda kdo lahko imel kakšno politično razstrupljanje,” je po poročanju Hungary Today dejala Jourova. Madžarska poslanka Judit Varga, predsednica odbora za evropske zadeve, njenega odhoda ne obžaluje. Věra Jourová je opustila politični boj! Želimo ji vso srečo v civilnem življenju. Kakorkoli že, neverjetno je, koliko ljudi v Evropi si lahko zgradi dolgo kariero z napadu na Madžarsko…,” je zapisala na socialnem omrežju X.

Jourova trenutno opravlja svoj drugi mandat v Evropski komisiji. V komisijo jo je leta 2014 prvič predlagal nekdanji češki premier Andrej Babiš, ki je zdaj v opoziciji, poroča Euractiv. Na Češkem se je že razvnela debata o možnem nasledniku. Med potencialnimi kandidati se omenjata Jozef Síkela iz stranke (STAN), sicer trenutni minister za industrijo in trgovino ter Jiří Šedivý, vodja Evropske obrambne agencije. Šedivý je drugi najvišje uvrščeni Čeh v evropskih institucijah, takoj za Jourovo. Slednji je že izrazil svojo pripravljenost, da zasede komisarsko mesto, kot tudi Sikela. Kot tretja kandidatka se omenja Danuše Nerudová, osmoljenka zadnjih čeških predsedniških volitev.

Slabo zapisana na pomladni strani
Češka komisarka se je v slovenskih medijih zadnje čase pojavljala predvsem v zvezi z dogajanjem na RTV. V ključnih trenutkih, ko je slovensko Ustavno sodišče odločalo o usodi Golobove novele zakona o RTV, se je ta sestala s predsednikom Ustavnega sodišča Matejem Accettom. Celotna vsebina pogovorov še vedno ni bila razkrita. “Komisarka, ki je sicer zadolžena za vrednote in transparentnost v Evropski komisiji, se že več mesecev izogiba objavi podrobnosti obiska v Sloveniji, za katerega dobršen del javnosti meni, da je šlo za nedopustni intervencionizem, ki je pripeljal do popolnega političnega prevzema javne medijske hiše, kakršnemu v Sloveniji še nismo bili priča,” je o zadevi nazadnje zapisal evropski poslanec Milan Zver.

 

To ni bilo prvo komisarkino vmešavanje v notranje politične zadeve Slovenije. Oglasila se je tudi pri vprašanju financiranju STA. Njen odziv na zadevo je razkril, da je zagotovo imela prišepetovalce na strani tranzicijske levice, ki komisarki niso razkrili celotne zgodbe, ali pa je ta aktivno sodelovala v politični kampanji zoper vlado Janeza Janše.

Pred časom je odhod iz politike napovedala tudi Sophie in ‘t Veld, ki jo je slovenska javnost spoznala v podobni luči kot komisarko Jourovo. Tudi in ‘t Veld se je izkazala za dragoceno zaveznico slovenske tranzicijske levice, ko je kot vodja delegacije evropskih poslancev v času vlade Janeza Janše v Sloveniji preverjala stanje pravne države, svobode medijev in boja proti korupciji. Razlogi za njen politični zaton so znani. Politico je pred meseci poročal, da je zamenjala politično stranko, ta pa je nato zavrnila njeno kandidaturo.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine