9.6 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Poslanka Gibanja Svoboda Šetinc Paškova naj bi pritiskala na programske svetnike RTV Slovenija

Piše: Lea Kalc Furlanič

Na zadnji seji programskega sveta RTV Slovenija pred dvema tednoma, ko so svetniki obravnavali razrešitev generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha, je završalo. Predsednik sveta Peter Gregorčič je namreč razkril pritiske, ki naj bi jih bila izvajala poslanka Gibanja Svoboda Mojca Šetinc Pašek na svetnike. Konkretno na Andreja Prebila. Tako slednji kot Šetinc Paškova očitke zanikata in napovedujeta tožbo.

Programski svet RTV Slovenija je sklenil, da se postopek razrešitve Andreja Graha Whatmougha, ki je zdaj v. d. generalnega direktorja zavoda, ustavi. Večina svetnikov je namreč menila, da Graha Whatmougha ni mogoče razrešiti, saj mu je mandat potekel. Pobudo za razrešitev je decembra lani v skladu s statutom sveta podalo 11 svetnikov na pobudo Branimirja Piana. Ker je bil postopek sprožen, so ga morali izpeljati, četudi je medtem po uvedbi novega zakona o RTVS Grah postal vršilec dolžnosti, ki pa ga je teže razrešiti.

Domnevna pristranskost

Med razpravo o dnevnem redu, ko so se kresala različna mnenja, v kakšni obliki uvrstiti točko o razrešitvi, je svetnik Robert Pajek predsedniku sveta Petru Gregorčiču očital pristranskost. »Videz nepristranskosti je prišel do vrelišča,« je bil vzhičen Pajek. Tedaj se je Gregorčič odzval z izjavo, ki je svetnike pustila odprtih ust. Trojica Pajek, Gregor Drnovšek in Sašo Hribar, ki na vsaki programski seji provokativno dviguje prah in problematizira vodenje seje ter njeno vsebino, je obmolknila.

Na Pajkove očitke o domnevni Gregorčičevi pristranskosti vodenja sej programskega sveta je slednji nastopil zelo ostro: »Prišli smo do točke, ko moram zaradi vaših očitkov o pristranskosti sprožiti proceduralno vprašanje. Obstajajo razlogi za izločitev mojega namestnika Andreja Prebila pri točki glasovanja o razrešitvi generalnega direktorja Graha,« je dejal. Njegove besede so bile precej skrb zbujajoče, saj je razkril domnevne poteze poslanke Gibanja Svoboda Mojce Šetinc Pašek. Ta  naj bi bila namreč pritiskala oziroma izsiljevala svetnika Andreja Prebila.

Srhljivo razkritje

Peter Gregorčič je dejal, da mu je Prebil neko nedeljo razkril, da se nanj izvajajo politični pritiski: »Na tem sestanku je gospod Prebil povedal naslednje: da ga je klicala poslanka Gibanja Svoboda Mojca Šetinc Pašek in mu dala pol ure časa, da se odloči, ali se bo podpisal pod zahtevo za sklic izredne seje (za razrešitev generalnega direktorja RTV), in da to mora storiti, če želi ohraniti položaj predsednika uprave na Sava Turizmu,« je dejal Gregorčič.

Gregorčič je Prebilu očital, da je podlegel izsiljevanju Gibanja Svoboda. Zaradi razkritja navedenega ga je iz odločanja o razrešitvi Graha želel izločiti, saj je z navedenimi dejstvi izgubil svojo kredibilnost. Seveda je, kot rečeno, svetnike z razkritjem  zasebnega pogovora med njim in njegovim namestnikom Andrejem Prebilom pred eno prejšnjih seja programskega sveta, ki je bila pred nekaj tedni, zelo presenetil.

Navedeno ne preseneča, saj je Požareport že v začetku decembra pisal, da so se potihoma začeli zbirati podpisi programskih svetnikov RTV za takojšnjo zamenjavo generalnega direktorja RTV Andreja Graha Whatmougha. Z zbiranjem je začel Branimir Piano, nekdanji novinar Dela, programske svetnike pa v duhu t. i. »depolitizacije«, tako Požarjevi viri, »osebno kliče kar poslanka Gibanja Svobode Mojca Šetinc Pašek, naj takoj zamenjajo Grah Whatmougha«. Dodal je, naj bi Šetinc Paškova že takrat nekaterim svetnikom grozila ali pa jim obljubljala vnovično izvolitev v programski svet.

Dokazu navkljub sta zanikala

Seveda je Prebil vse zanikal, češ da upa, da ima Gregorčič za to dokaze. Nato je predsednik programskega sveta pokazal kopijo zasebnih pogovorov, kjer je vse zapisano črno na belem. Gregorčič se Prebilu v nadaljevanju ni opravičil, zato bo zadeva očitno dobila epilog na sodišču. V Odmevih se je oglasila še poslanka in nekdanja novinarka nacionalke Mojca Šetinc Pašek, ki je po pričakovanjih prav tako vse zanikala. Njeno opravičilo ne pomeni kaj preveč, saj obstaja kopija pogovorov, kjer naj bi bil Prebil jasno navedel, da je podlegel njenemu izsiljevanju. Šetinčeva je enako kot Prebil napovedala tožbo.

Grah Whatmough ostaja v. d.

Večina programskih svetnikov je sledila pravnemu mnenju Odvetniške družbe Čeferin, Pogačnik, Novak, Koščak in partnerji. V skladu z njim mandata, ki je že prenehal, ni mogoče prekiniti ali kakor koli drugače odvzeti. Grahu Whatmoughu je namreč v skladu z novelo zakona o RTV 28. decembra prenehal mandat generalnega direktorja, do imenovanja uprave v skladu z novelo pa opravlja funkcijo v. d. generalnega direktorja.

Programskemu svetu je sicer v skladu z novelo zakona o RTVS 28. decembra prenehal mandat, svoje delo pa bo nadaljeval do konstituiranja novega sveta zavoda v skladu z novelo, ki mora biti ustanovljen najpozneje do 26. februarja. Več upravičencev za imenovanje člana v novi svet je že objavilo javne pozive ustreznim organizacijam za posredovanje predlogov, v petek pa je to storil tudi nacionalni svet za kulturo, ki mora imenovati dva člana. Objavil je javni poziv kulturnim in umetniškim organizacijam ter organizacijam s področja avdiovizualnega sektorja. Rok za prijavo je bil do 1. februarja.

Da bi zavarovali javni interes RTV Slovenija, sta dve civilni skupini na ustavno sodišče podali pobudo za ustavno presojo novele zakona o RTVS, ki je začela veljati konec novembra po neuspelem referendumu. Ustavno sodišče do oddaje članka v tisk pobud še ni presojalo, se je pa iz presoje umaknil sodnik Čeferin, saj je hkrati tudi zastopnik RTVS. Kaj bo presodilo preostalih osem sodnikov, bo pokazal čas. Če bodo presodili, da je novela neustavna, bo obveljal stari zakon in programski svet ter vodstvo.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine