Piše: C. R.
“Na Policiji primer domnevnega spolnega nasilja intenzivno preiskujemo, spodbujamo žrtve naj dejanja prijavijo, saj jih le tako lahko zaščitimo,” so sporočili iz policije.
Že od prve informacije v javnosti, da so se zgodila huda kazniva dejanja spolnega nasilja, skupina policistov in kriminalistov zadevo intenzivno preiskuje. Preverjajo namreč okoliščine in zbirajo informacije za potrditev obstoja morebitnih razlogov za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, za katero se storilec preganja po uradni dolžnosti. Policisti in kriminalisti opravljajo številne razgovore, se trudijo identificirati morebitne žrtve oz. oškodovance teh kaznivih dejanj ter preverjajo verodostojnost zapisov na spletu, je zapisano v sporočilu za javnost.
Kot so še zapisali, žrtve tovrstnih kaznivih dejanj pogosto ne želijo prijaviti zaradi občutka krivde in sramu, lahko se tudi bojijo maščevanja napadalca. Prav tako
želijo čimprej pozabiti na to, kar se jim je zgodilo. Bojijo se tudi stigmatizacije in odziva okolice, če se bo za dejanje razvedelo. Lahko pa je žrtev tudi v takem šoku, da zaradi tega ne more razumno odreagirati.
“Razumemo to njihovo zadržanost, vendar pa policisti in kriminalisti zagotavljamo, da bomo storili vse, kar je v naši moči, da žrtev zaščitimo in preprečimo, da bi se dejanja še kdaj ponovila. Žrtve želimo spodbuditi, da dejanja prijavijo. V policiji z žrtvami postopamo še posebej skrbno in občutljivo. Žrtvam nudimo tako pomoč kot nasvete, jih po opravljenem razgovoru seznanimo z možnostmi in različnimi oblikami pomoči in jih napotimo na ustrezne strokovne službe. Ves čas našega postopka ima žrtev pravico do spremljevalca, do zagovornika in do informiranja o našem postopku.”