Piše: Ana Horvat (nova24tv.si)
Ker je stanje v kmetijstvu na račun postopanja aktualne oblasti vedno bolj nevzdržno, je za naslednji teden napovedan protest, na katerem bodo traktorji zavzeli Ljubljano. A kot kaže si oblast, ki se vneto razglaša za demokratično, predstavlja, da živimo še v nekdanjih totalitarnih časih. Na družabnih omrežjih je namreč zaokrožila zgodba enega izmed mladih kmetov, ki ga je današnji obisk policije še kako presenetil. Policist ga je namreč spraševal okrog njegove udeležbe na kmečkem protestu. Kot da ne bi živeli v demokratični in evropski Sloveniji, ampak nekdanjem režimu, ki je nadobudno bdel nad tistimi, ki so si drznili ugovarjati ali kakorkoli nasprotovati.
“Danes po molži se na dvorišče naše kmetije pripelje policijsko vozilo, ravno sem napajal teličke. Gospoda policaja lepo pozdravim in ga vprašam, kaj bo dobrega. Pravi, da nič, ker so ga poslali, da me vpraša, ali grem kot kmet v torek 25. 04. 2023 na kmečki protest v Ljubljano. Prva moja misel je bila, ali se je to res zgodilo zdle? Da, res se je, ni bila šala. Skrbi nekoga, kaj bom počel,” je ogorčeno zapisal Tomaž Mis mlajši in dodal, da je policistu potrdil, da na protest gre, ker to, kar se dogaja, je malo preveč.
Kot kaže pa policistu ni zadostovala informacija o tem, če gre on na protest, ampak kdo vse še gre. Zapisal je namreč: “Zanimalo ga je, kdo vse gre, mislim, kot v udbaških časih, absurd od absurda,” je komentiral in dodal, da je policista poprosil, če lahko slika vozilo, poleg pa sta pristopila tudi njegova starša. Ker je policist prosil, da ga ni na sliki, je ob tem zapisal: “Razumem ga, tudi njim ni lahko vse od korone dalje. Sem mu predlagal, da skupaj protestiramo.”
Tovrstno poizvedovanje je protizakonito
Omenjeni dogodek kaže, da očitno želi oblast s pomočjo organov pregona ustrahovati tiste, ki bi se lahko udeležili protesta, čeprav je jasno, da imajo prav vsi slovenski državljani po 42. členu Ustave vso pavico do javnega združevanja in zbiranja. Ker nas zanima, kako na postopanje policije gledajo v Sindikatu kmetov Slovenije, smo se odločili nanje nasloviti novinarsko vprašanje. Ko odgovor prejmemo, ga objavimo. Glede razlogov za tovrstno postopanje smo seveda za pojasnilo prosili tudi policijo. Ko odgovor prejmemo, ga prav tako naknadno objavimo.
Premier Robert Golob ni skrival nezadovoljstva, ko so predstavniki organizacij s področja kmetijstva ta teden opustili pogajanje z vlado, saj ta ne izpolnjuje njihovih pričakovanj. Medtem ko je Golob zatrdil, da “tako hiter odhod s pogajanj daje slutiti druge interese v ozadju”, so na drugi strani pojasnili, da je bila kaplja čez rob predlog novele o zaščiti živali, ki je zanje ponižujoč. Zato so predstavniki kmetov za torek pripravili nov protestni shod, stavkovne aktivnosti pa bodo nato po potrebi še zaostrovali. Predstavniki kmetov trdijo, da je gradivo, ki jim ga je posredovala vladna stran, nepopolno in zavajajoče ter brez pravnih in strokovnih podlag. Tako meni predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved. Po njegovih navedbah se nadaljnjih sestankov delovne skupine ne bodo več udeleževali. Protestnega shoda pa se bodo udeležili kmetje iz celotne Slovenije. Glede na odzive, ki so se že usuli v zvezi z omenjenim dogajanjem, je mogoče slutiti, da bo učinek na koncu drugačen, kot bi si morda kdo želel, in bosta udeležba in podpora protestu na koncu še večji kot sicer.