0.1 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Podjetja odhajajo, tudi na Madžarsko, odpuščajo, velik del krivde ima Golob

Piše: Moja Dolenjska

Ta teden sta zapiranje oziroma selitev dela proizvodnje napovedali kar dve družbi v lasti multinacionalk – velenjsko Gorenje in šempetrska družba Mahle, slednji tudi na Madžarsko, česar pa Golob ne omenja. 

Robert Golob je od gospodarskega ministra Matjaža Hana včeraj vehementno zahteval, da takoj naveže stik z vodstvom in lastniki podjetja podjetje Mahle. Zaradi tega je Han odpovedal dolgo načrtovan obisk v Italiji.

Vendar pa gre tu za veliko Golobovo predstavo za javnost in sprenevedanje. V družbi Mahle, kjer zaposlujejo okoli 1800 ljudi, so že marca letos napovedali, da bodo število zaposlenih zmanjšali za okoli tretjino, to je za okoli 600.

Zdaj pa so povedali, da bodo del proizvodnje selili v Bosno in Hercegovino, zaradi česar bodo v Sloveniji ukinili 340 delovnih mest, del proizvodnje pa bodo selili na Madžarsko, zaradi česar bo v Sloveniji ukinjenih 270 delovnih mest.

Družba Gorenja zapira obrat v Rogatcu

Proizvajalec bele tehnike Gorenje zapira obrat za proizvodnjo komponent v Rogatcu, kjer zaposluje 120 ljudi, do konca leta bodo močno zmanjšali proizvodnjo, do konca avgusta 2025 pa bodo obrat zaprli.   Gorenje bo do konca tega leta močno zmanjšalo proizvodnjo v obratu v Rogatcu, kjer 120 zaposlenih izdeluje komponente za hladilno-zamrzovalne aparate. Do konca avgusta prihodnje leto bodo obrat zaprli.

Odpuščanje in ukinjanje razvoja modne obutve v Alpini

Alpina bo del proizvodnje preselila v BiH, v Sloveniji pa odpustila 60 delavcev, so sporočili že avgusta. V Sloveniji, kjer Alpina zaposluje 331 od 948 delavcev, kolikor jih je zaposlenih v celotni skupini, se bo število zaposlenih do konca letošnjega leta zmanjšalo za 60. Od celotne delovne sile v Sloveniji jih dobrih sto službuje v prodajalnah.

Unior Zreče zapira obrat v Starem trgu ob Kolpi. Več o tem lahko preberete na povezavi: Unior se poslavlja 

Napovedi o selitvah podjetij v tujino ali ustanovitvah podružnic v tujini zaradi novih zakodajnih sprememb (in višji davkov) niso nove. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je med 8. januarjem in 13. februarjem letos izvedla anketo med slovenskimi podjetji. Ta je pokazala, da kar 62 odstotkov podjetij razmišlja o selitvi v tujino ali ustanovitvi podružnice v tujini zaradi novih zakonodajnih sprememb. Kot najpogostejše ciljne destinacije za selitev so podjetja navedla Hrvaško, Avstrijo in Nemčijo, pri čemer prevladuje Hrvaška. Zdaj smo priča že državi BiH.

Razlog za vse to pa najbolj nazorno pokaže komentar enega od sledilcev na omrežju X:

“Velik del krivde za odpuščanja ima Golob. Od norega financiranja nevladnikov namesto ustvarjanja ugodnega poslovnega okolja, udinjanje ekstremnim kapricam Levice, dvig omrežnine in drastično povečanje stroškov dela. Naj se umakne, …, sicer nas čaka katastrofa.”

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine