Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)
Fotografiranje Roberta Goloba z Milanom Kučanom in Zoranom Jankovićem v Ljubljani je pomagalo Svobodi, bi lahko sklepali po rezultatih merjenja Mediane, ki jih je včeraj objavil POP TV.
Popularnost Svobode, ki je po zadnjih meritvah zabredla že krepko pod dvajset odstotkov, se je popravila. Poskočila je tudi popularnost premiera in njegove vlade. Ni jasno, ali je razlog kofetkanje, napoved, da ne bo več toliko potoval po tujini in da bo začel delati ali pa serija člankov njegovega portala Necenzurirano čez Mediano, ki opravlja te meritve:
V primerjavi z meritvijo Mediane pred dvema tednoma za Delo je Svoboda poskočila za skoraj tri odstotne točke. V primerjavi z meritvijo Mediane za POP TV pred mesecem pa se je Golobova stranka okrepila celo za več kot štiri odstotne točke. Vzpon je sicer bolj navidez, dejansko pa vrnitev po hudem padcu, ki so ga pokazale prejšnje meritve. Toliko je “tovariška kritika” Mediane Necenzuriranih doslej zalegla.
O srečanju Goloba s svojim nekdanjim strankarskim šefom Jankovićem in stricem iz ozadja sedanje vlade Kučanom, je precej poročal Bojan Požar:
Čeprav smo medtem tudi uradno že dobili stranko Demokratov Anžeta Logarja, je POP TV še ni vključil v svojo meritev strank, kot je to storila Ninamedia že pred mesecem. Doslej je Ninamedia v tej relativno resni meritvi že dvakrat Demokrate “našla” okoli štirih odstotkov. Ob pragu za vstop v državni zbor. Nazadnje pred tednom.
So pa za POP TV tokrat naredili še precej čudaško dodatno meritev, v katero so vključili kup neobstoječih in napačno poimenovanih strank, v kateri tudi ni Demokratov. Je pa Stranka Vladimirja Prebiliča. Ki ne obstaja. Ni čisto jasno, s kakšnim ciljem so merili stranke, ki so napačno imenovane ali jih sploh ni. Morda, da nam pokažejo, kako zelo na razplet ankete vpliva vprašalnik in serija člankov v Necenzurirano.
Po običajni anketi, v kateri tudi nimajo Demokratov, so izmerili upad popularnosti SDS Janeza Janše za tri odstotne točke v primerjavi z meritvijo za Delo pred dvema tednoma, a stranka, ki jo vodi Janša, ostaja daleč najbolj popularna. Slabo odstotno točko je izgubila tudi NSi. 0,4 odstotne točke minusa pa se pokaže pri Levici.
Ob Svobodi je za skoraj dve odstotni točki poskočila še SD Matjaža Hana, ki se je s tem že precej oddaljila od Levice in NSi. V parlament bi prišla še Vesna Urške Zgojznik s 5,2 odstotki. S 3,6 odstotki pa bi bili blizu poslanskim sedežem tudi Pirati in Resni.ca. Ko gre za pet največjih strank so bolj dolgoročna nihanja takšna:
Raziskavam ne smemo skoraj nič verjeti. Celo v tednu pred volitvami močno zgrešijo. Nazadnje so pred evropskimi volitvami, ko so napovedali izenačen rezultat SDS in Svobode. Na volitvah je SDS sama dobila štiri poslance, vse vladne stranke tri. Svoboda dva, SD enega.
V nenavadni dodatni meritvi so volivcem ponudili iz POP TV celo vrsto novih strank, med njimi tudi takšne, ki sploh ne obstajajo, denimo, Stranko Vladimirja Prebiliča, Stranko Petra Gregorčiča, Stranko Pavla Ruparja... Novo stranko Demokrati pa so anketiranim ponudili pod napačnim imenom kot Stranko Anžeta Logarja. Ki ne obstaja. Rezultat te meritve, v kateri so bile številne neobstoječe in napačno imenovane stranke, je bil takšen:
Povečanje konkurence bi bila največja katastrofa, če sklepamo po tej precej čudaški meritvi, za NSi Mateja Tonina, ki bi ostala daleč pred vrati parlamenta. Skupaj z Resni.co, SLS in Pirati.
Če verjamete. Sam niti najmanj.
Spisek politikov, ki jih POP TV najbolj podpira in reklamira, je tak:
Na njem, seveda, ni nikogar iz SDS, torej stranke, ki ima celo po njihovi raziskavi daleč največ podpore v državi.
V grafikah in članku v Spletnem časopisu so deleži podpore strankam preračunani tako, da so upoštevani le za stranke opredeljeni volivci. To omogoča primerjavo z volitvami in med raziskavami. Med opredeljene za stranke štejem tudi izbiro “druge” stranke. To so praviloma tiste, ki anketiranim niso ponujene, se jih pa sami spomnijo. Izvirni deleži podpore strankam različnih raziskav, kot so jih objavili mediji, ki so temelj za preračune, so objavljeni v preglednici (s klikom lahko vse preglednice povečate):
Vse podatke, ki so bili temelj za preračunavanje, navajam, ker to olajša razumevanje razlik med meritvami in omogoča tudi preverjanje, če je prišlo pri prenosu in obdelavah podatkov morebiti do napak.