3.9 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Plače bi bile januarja lahko že višje, če ne bi bilo škodljivih Kulovskih poslancev

Piše: V. K.

Če ne bi poslanci iz vrst KUL (SD, LMŠ, Levica, SAB in Nepovezani) nasprotovali nižjim davkom iz bruto plač in s tem višjim neto plačam vseh zaposlenih v državi, bi bile naše plače s 1. januarjem lahko že višje.

Tako pa so Kulci blokirali sprejem sprememb zakona o dohodnini v državnem zboru in s tem onemogočili višje plače zaposlenih.

Vladajoča koalicija je predlog za nižje davčne obremenitve plač pripravila že pred časom, v parlamentu je nato stekel postopek potrjevanja, zakon bi moral biti potrjen, da bi začel veljati s 1. januarjem 2022.

Do glasovanja nato ni prišlo, ker je Levica vložila zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma, ostali Kulovski poslanci in poslanke pa so jim pritrdili in zaploskali.

Na to je danes spomnil tudi predsednik vlade in predsednik stranke SDS Janez Janša. Na družbenih omrežjih je objavil fotografijo in zapisal:

»Plače vseh zaposlenih v Sloveniji bi bile že ta mesec (za januar 2022) višje, če spodaj navedeni poslanci ne bi na vse načine zavlačevali in nagajali pri sprejemu zakona o dohodnini, ki bo to omogočil. Ko boste naslednjič brskali po denarnici, si jih prikličite v spomin.«

Po predlogu koalicije bi se neto plače zviševale postopoma, do leta 2025, ko bi vsak zaposleni v državi prejel eno neto plačo več. Na boljšem bi bili tudi delavci migranti, ki bi v Sloveniji tako plačevali nižjo dohodnino.

Razlog za višje neto plače je v predlogu za dvig splošne olajšave, ta se bi iz zdajšnjih 3500 evrov postopoma zvišala na 7500 evrov. In temu v KUL nasprotujejo.

Žal pa jim pritrjujejo tudi vodilni sindikalisti, ki so prav zaradi predloga vlade o višjih neto plačah maja 2021 izstopili celo iz Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), nato pa vpili, da socialni dialog v Sloveniji ne deluje. Znana je tudi izjava Lidije Jerkič, predsednice Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in Sindikata kovinsko-elektro industrije Slovenije (SKEI), da višjim neto plačam nasprotuje, da pa delavcem ne zna pojasniti, zakaj je proti.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine