1.6 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Pirc Musarjeva drsi iz škandala v škandal! Z državnim priznanjem nagradila prvo damo razvpite Pravne mreže za varstvo demokracije

Piše: Gašper Blažič

Ko smo včeraj objavili novico o kazenski ovadbi, s katero se je Pravna mreža za varstvo demokracije spravila tako na Uroša Urbanijo kot tudi na urednika Demokracije ter Nova24tv.si, še nismo vedeli, da se je predsednica republike Nataša Pirc Musar še bolj vpletla v škandal, o katerem smo pisali. 

Namreč, Pravna mreža za varstvo demokracije si je za svoje pravno zastopstvo izbralo prav odvetniško pisarno, v kateri je prej delovala Nataša Pirc Musar. Slednja bo sicer v kratkem obeležila prvo obletnico svojega predsedniškega mandata, ki je minil po pričakovanjih, saj se zdi, da se ponavlja že videno iz časa predsednika Danila Türka.

In kaj se je zgodilo včeraj? Predsednica republike Nataša Pirc Musar je pravnici Katarini Bervar Sternad podelila priznanje za delo na področju človekovih pravic. Gre za priznanje, ki ga predsednica podeljuje prvič in sicer ob mednarodnem dnevu človekovih pravic 10. decembra vsako leto. Letos je na ta dan minilo 75 let od sprejema Splošne deklaracije človekovih pravic. Kot je znano, leta 1948 ob sprejemu deklaracije svojega glasu nista dali niti Sovjetska zveza niti Jugoslavija, torej dve komunistični državi.

Katarina Bervar Strnad je sicer direktorica Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja, omenjena organizacija pa je del Pravne mreže za varstvo demokracije, kjer ima prav tako vodilno vlogo. Ni povsem jasno, kdo jo je predlagal, se pa obrazložitev bere precej bizarno. Še zlasti pomemben pa je tisti del obrazložitve, ki navaja, da začetki delovanja prejemnice priznanja segajo na področje brezplačne pravne pomoči, “njene izkušnje in delo pa so ključni, da se je leta 2021 oblikovala Pravna mreža za varstvo demokracije, ki se odziva in prispeva k ubranitvi načel pravne države in demokratične delitve oblasti v Sloveniji”. No, kako to v praksi izgleda, smo pisali včeraj. Očitno je treba človekove pravice varovati s kazenskimi ovadbami na ideološki podlagi.

Njeno delo zaznamuje predanost sooblikovanju družbe, ki dosledno spoštuje človekove pravice, pri tem pa teče maraton prek ovir in padcev, a odločno in z jasnim ciljem, so v uradu predsednice zapisali v utemeljitvi. Priznanje predsednice republike za delo na področju varstva, zagotavljanja in uveljavljanja človekovih pravic ter prispevek h krepitvi družbene zavesti o pomenu varovanja človekovih pravic je sicer Pirc Musar letos podelila prvič, poroča STA. “Še zlasti v času, v katerem smo, ko se srečujemo s številnimi izzivi na področju varovanja pravic, se mi zdi to pomemben prispevek k pozivanju h krepitvi družbene zavesti o pomenu varovanja človekovih pravic, ki so ključne za ohranjanje in utrjevanje demokracije, pravičnosti, stabilnosti, napredka in miru v svetu,” je Pirc Musar dejala v nagovoru včeraj zbranim na podelitvi priznanja.

V obsežni obrazložitvi sicer kar kipi od pohval na račun prejemnice priznanja, ni pa povsem jasno, kdo je pripravil obrazložitev, navsezadnje niti ni povsem jasno, kdo je predlagal prejemnico priznanja. Je pa jasno, da je že samo dejstvo, da predsednica in (nekdanja) odvetnica podeljuje državno proslavo svoji klientki, sam po sebi dokaz klientelizma.

Očitno pa je, da si je Urad predsednice republike pri podelitvi napravil kar razkošno prireditev, kar je sicer vidno iz obsežne fotogalerije, ki jo je objavila STA. Na sami podelitvi je namreč med drugim nastopila tudi nekdaj slavna diva zabavne glasbe Helena Blagne.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine