-1.2 C
Ljubljana
torek, 21 januarja, 2025

(ODZIVI) Predsednica DZ RS Urška Klakočar Zupančič izvedla parlamentarni puč

Piše: P. J. 

»Kako komentirate včerajšnje dogajanja v DZ RS, ko je predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič poteptala pravilo o 30-dnevnem roku, vladajoča večina pa povozila zakone in ustavo ter priznala Palestino?«

Preberite, kaj menijo kandidat za evropskega poslanca Milan Zver, vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec, nekdanji predsednik državnega zbora France Cukjati ter poslanec SDS Jože Tanko.

Kandidat za evropskega poslanca na listi SDS dr. Milan Zver:

“Predsednica DZ si je ponovno vzela oblast v čisto svoje roke in jo zlorabila poslovnik. SDS je dala možnost vladajočo koaliciji, da v 30-dneh premisli. To je še posebej pomembno, ker je ameriški predsednik Biden dal na mizo svoj predlog za rešitev krize na Bližnjem vzhodu. Bilo bi zelo korektno in pametno, če bi slovenska vlada izkoristila to odložitev za 30-dni in morda prišla do kakšne drugačne odločitve. Vendar, kot se je že nekajkrat zgodilo, je predsednica parlamenta vzela v svoje roke, nezakonito. To je seveda sporna odločitev, verjetno bo nanjo tudi ustavno sodišče kaj reklo. Dejstvo pa je, da je odločitev, ne samo v pravno postopkovnem smislu nesprejemljiva, ampak je nesprejemljiva tudi v političnem smislu. Nobena resna evropska država sedaj ne razmišlja v priznanju Palestine v danih razmerah, ko se praktično nimaš s kom pogovarjati, razen če sprejmeš teroristično organizacijo Hamas za sogovornika. To je problem slovenske zunanje politike, ki se je popolnoma dezorientirala v času te vlade, izgubljamo na ugledu, ne sledimo evropskim usmeritvam glede tega. Evropa sicer ni neki zunanjepolitični dejavnik, tudi ko gre za vprašanje Palestine ali pogovorov Palestina-Izrael, Evropa ni poklicana v ta krog, čeprav se pogajanja dostikrat dogajajo ravno na tleh EU. Glavna pri tem sta vendarle ruski in ameriški zunanji minister. Evropa tukaj še ni postala nek dejavnik, ki bi ga bilo potrebno vključevati, čeprav več kot polovice svetovne pomoči, ki gre Palestini, prihaja iz EU. To pomeni, da veliko plačamo, ne igramo pa neke pomembne vloge. Vendarle ima velika večina držav EU neko svoje pametno in preudarno stališče, mi pa sledimo špansko skrajno levi vladi, kjer je notri Podemos – popolnoma nesprejemljivo in na nek način, lahko rečem, da me je sram, da imamo tako zunanjo politiko. Ta priznanja se kasneje ne dajo popravljati, razen če bi ustavno sodišče odločilo, da je bila odločitev o priznanju Palestine bila sprejeta nezakonito. V tem primeru priznanja ni. Ampak, ko je enkrat priznanje že dano, se ga ne more vzeti. Tovrstne težave imajo Poljska, Bolgarija, Romunija, ki so skupaj z Jugoslavijo priznale Palestino konec 80′-ih let, leta 1988. Takrat so bile čisto drugačne razmere. Palestinci so imeli takrat bolj legitimno vodstvo, kot ga imajo danes – Arafata in PLO. Takrat so bile drugačne razmere, ko je Palestino priznalo 130 držav. Od takrat naprej pa Palestine ni priznalo veliko držav. Švedska jo je leta 2014, ampak je to bila velika izjema – ena levičarska vlada se je odločila za to. Zdaj pa je Španija poskušala najti en krog držav v EU in so uspeli prepričati samo Irsko. Tako, da je situacija zares čudna. Druge države EU seveda ta hip ne vidijo možnosti za priznanje Palestine, tako kot tudi jaz ne in tudi SDS ne.«

Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec:

»Hudemu kršenju Ustave Republike Slovenije, številnih zakonov in Poslovnika državnega zbora smo v tem mandatu priče že dlje časa. To, kar se je zgodilo včeraj, pa je sodu izbilo dno. Nemi, gluhi in slepi valjar Gibanja Svobode na čelu s predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič ob asistenci Socialnih demokratov in Levice je, ne oziraje se na demokratične in pravne standarde v Republiki Sloveniji, zrušil pravni red. Naj spomnim, da je bilo v času zadnje vlade pod vodstvom Janeza Janše s strani koalicije KUL vloženih deset predlogov za posvetovalne referendume in pri čisto vseh se je spoštovalo tretji odstavek 184. člena Poslovnika državnega zbora, ki govori o 30- dnevnem roku, ko se o predlogih tudi odloča. To pravilo se je spoštovalo tudi že v tem mandatu, nenazadnje pri vseh treh posvetovalnih referendumih, o katerih bomo na željo svobodnjakov odločali to nedeljo. A to prakso je koalicija včeraj avtoritarno prekinila in v slogu »pravna država, to sem jaz« za svoje ozke politične in predvolilne namene izsilila priznanje Palestine. V SDS smo prepričani, da vladajoča politika s priznanjem Palestine daje povsem napačen signal, saj ta predstavlja nagrado terorističnemu gibanju Hamas za teroristični napad na Izrael, hkrati pa se v svet pošilja napačno sporočilo, ki bo imelo dolgoročne negativne posledice za Republiko Slovenijo.«

Nekdanji predsednik državnega zbora France Cukjati:

»Poslovnik državnega zbora je jasen. Predlog, naj državni zbor razpiše referendum, lahko poda vsak poslanec, predsednik pa ga uvrsti “na dnevni red prve naslednje seje državnega zbora, če je vložen najkasneje 30 dni pred to sejo.” (184. člen, 3. odstavek). Ne sme ga uvrstiti prej kot v tridesetih dneh, saj ga mora najprej poslati matičnemu delovnemu telesu in zakonodajno-pravni službi v presojo. Ker predsednica tega ni spoštovala, je legalnost priznanja močno vprašljiva. Predsednik, ki ne zna voditi parlamenta, ne da bi drastično kršil poslovnik, pa tudi ni kaj dosti vreden.«

Jože Tanko, poslanec SDS:

»Ustavno sodišče je v tem mandatu kot neustavne razveljavilo vsaj štiri odločitve, za katere so kljub opozorilom glasovali Urška Klakočar Zupančič, Meira Hot in drugi pravniški biseri Golobove koalicije. Kljub izrečenim in zapisanim besedam o spoštovanju pravne države, vsakodnevno načrtno izvajajo kršitve ustave, zakonov in poslovnika, da dosežejo svoje politične cilje in se ob tem še bedasto režijo. Lažejo sodnikom, tožilcem, zdravnikom, upokojencem, uradnikom, poplavljencem, … in se imajo za najboljšo politično ekipo v zgodovini Slovenije. Slovenija pa tone v vseh ozirih.«

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine