0.9 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Očitna politična hinavščina na primeru brezplačnih kosil za osnovnošolce

Piše: C. R.

V DZ bodo poslanci danes opravili prvo obravnavo predlogov sprememb zakonov o osnovni šoli in o šolski prehrani, ki ju je v parlamentarni postopek z več kot 5000 overjenimi podpisi oktobra vložil Inštitut 8. marec. Naj spomnimo, da gre v resnici za identični ukrep, ki ga je sprejela vlada Janeza Janše, nato pa ga je vlada Boruta Pahorja umaknila. Poleg tega je Inštitut 8. marec, ko je zbiral podpise, ime svoje kampanje “Za otroke gre” ukradel Alešu Primcu. 

Predstavniki inštituta so v izjavi pred vložitvijo podpisov pojasnili namen zakonskih predlogov in potek kampanje. Po besedah Mojce Lukan bi s spremembo zakona o osnovni šoli kot pravico za vse šoloobvezne otroke uvedli šolsko kosilo, z novelo zakona o šolski prehrani pa bi to pravico tehnično uredili, prepovedali bi recimo outsourcing in uredili “še nekatere druge podrobnosti”.

O politični hinavščini

Predlog zakona, ki ga je predlagajo dekleta iz 8. marca bi v osnovne šole torej uvedel brezplačna kosila. “Eden od razlogov za takšno odločitev je, da more biti osnovnošolsko izobraževanje skladno z zakonodajo brezplačno,” je ob vložitvi predloga zakona povedala Mojca Lukan iz 8. marca.  Vendar je na tem mestu treba še enkrat opozoriti na politično hinavščino Inštituta 8. marec in vse politične levice: Prav takšen zakon je v letošnjem letu vložila poslanska skupina SDS, vlada Roberta Goloba pa ga je zavrnila na podlagi “tehničnih pomanjkljivosti”, v Levici pa so ga označili za nič manj kot populizem. Usoda zakona bo izredno zanimiva, saj gre za ukrep, ki so ga pred volitvami na veliko promovirali Socialni demokrati. Zavrnjeni zakon SDS pa je bil od tega, ki ga je vložil 8. marec bolj radodaren, saj ni uvajal le brezplačnega kosila, temveč tudi 50-odstotno subvencijo malice.

Brezplačna kosila je uvedel že Milan Zver

Sicer pa bi slovenski otroci pa bi v osnovnih šolah brezplačna kosila lahko jedli že od leta 2008, saj jih je že takrat uvedel takratni minister za šolstvo Milan Zver iz stranke SDS, nato pa so jih Socialni demokrati, s prihodom Boruta Pahorja na oblast, ukinili.

Toliko o škodljivih zakonih Janševih vlad: Inštitut 8.marec z ukradenim imenom kampanje vložil zakon, ki ga je pred leti sprejela Janševa vlada in ga je vlada stranke SD ukinila.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine