3.8 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

NSi strankam neokomunistične »sredine« dala košarico – ali to prinaša Sloveniji nove predčasne volitve? Komentirajo Matej Kovač, Matej Lahovnik, Matevž Tomšič in Igor Podbrežnik

Kot smo poročali, so se v NSi sinoči Marjanu Šarcu (LMŠ) »zahvalili za sodelovanje«, saj je NSi zavrnila možnost, da bi bila v koaliciji z LMŠ, SD, SMC, ZAB in DeSUS. Matej Tonin je v izjavi za javnost dejal, da NSi ne bo nadaljevala pogovorov o koaliciji, ki jo sestavlja Marjan Šarec.

 

Poročilo o včerajšnji odločitvi NSi si lahko preberete TUKAJ (klik).

V nadaljevanju objavljamo odziv štirih političnih komentatorjev, ki so komentirali odločitev NSi, povprašali pa smo jih tudi o možnosti novih predčasnih volitev v Sloveniji še v letošnjem letu.

Matej Kovač, ekonomist:

»Prav je, da NSi pokazala, v čem je težava pri Šarčevi koaliciji. Že znotraj strank propadle bivše vlade ni neke programske enotnosti, še manj pa neke osebne kohezije. Dejansko se je pokazalo, da ne  gre za usklajevanje programov, ampak predvsem za kadrovsko usklajevanje znotraj strank tranzicijske levice. Po mojem mnenju to še ni konec, ker bo še več poskusov, da se ‘reši’ Slovenija. Mislim, da predčasnih volitev ne bo, ker je preveliko število poslancev, ki rabijo biti poslanci naslednje štiri leta.«

Matej Lahovnik, ekonomist:

»Odločitev NSi je glede na potek pogajanj logična, hkrati pa zelo smiselno utemeljena na vsebinskih in ne ideoloških podlagah. V predčasne volitve ne verjamem, ker praviloma poslanci niso naklonjeni, da bi rezali udobno vejo, na katero so se šele dobro usedli. Poleg tega bi predvsem stranke, kot so LMŠ, SMC in SAB, veliko tvegale, saj imajo zelo nepredvidljivo in nestabilno volilno telo.«

Matevž Tomšič, sociolog:

»Odločitev NSi pravzaprav ni bila nepričakovana, saj se je v pogajanjih s peterico strank že pokazala nezadovoljstvo s tem, kako se stvari odvijajo. Vstop v takšno vlado bi bil za NSi zelo veliko tveganje, saj so vse ostale stranke iz drugega pola. Vstop v takšno koalicijo bi bil opravičljiv edino v takem primeru, če bi stranka uspela doseči zelo jasne zaveze za uresničevanje svojega programa, še zlasti glede uresničitve odločbe US o financiranju zasebnih šol. Kar se tiče predčasnih volitev, ničesar ne morem napovedovati, jih pa ne izključujem.«

Igor Podbrežnik, publicist:

»Menim, da odstop NSi še ne pomeni nujno predčasnih volitev, za zdaj je prišlo le do razmisleka in potrditve, koliko je sploh mogoče sodelovati z Marjanom Šarcem, s katerim ima predsednik NSi Matej Tonin že osem let izkušenj pri delovanju na lokalnem nivoju. Proces se bo nadaljeval v smeri koncesij, ki jih bodo te stranke ponudile Luki Mescu in Levici. V državnem zboru se lahko zgodi marsikaj, saj bo lahko kateri od poslancev ‘pozabil’ pritisniti na tipko. Na koncu pa bo grožnja predčasnih volitev tako močna, da se bodo iniciatorji »sredinske koalicije« potegnili nazaj in morda celo prisluhnili Janezu Janši.«

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine