-3.1 C
Ljubljana
sobota, 23 novembra, 2024

Nova varuhinja RTVS: »Govorice o političnosti moje izbire so povsem brez podlage. Nikoli nisem bila članica nobene politične stranke, niti kakorkoli blizu katere.«

Piše: Lea Kalc Furlanič

Programski svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je na včerajšnji seji odločil, da bo v novem mandatu varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev RTVS novinarka, urednica in predavateljica Marica Uršič Zupan. »Edina omemba politike v mojem programu dela in nastopu pred programskim svetom je bila v stavku, da je ena od predpostavk odgovornosti, ki je temelj medijske etike, da je novinar/avtor svoboden in neodvisen od politike, trga, lastnikov in oglaševalcev,« na provokacije, naj bi imela v postopku podporo desne politične opcije, odgovarja Uršičeva.

Uršič Zupanova predvsem stavi na svojo neobremenjenost z RTVS, saj ne prihaja iz tega javnega zavoda. Tako bo po njeni oceni lažje postavila v srčiko svojega delovanja profesionalnost in najvišje etične standarde. V svojem programu dela je izpostavila neodvisnost, nepristranskost, zaupnost, verodostojnost in dostopnost. Aktualni varuhinji Ilinki Todorovski se bo mandat iztekel 17. januarja. Todorovski se je potegovala tudi za nov petletni mandat. Na glasovanju je prejela 12 glasov, medtem ko so programski svetniki Marici Uršič Zupan namenili 14 glasov.

DEMOKRACIJA: »Za kaj se boste najbolj zavzemali na novem delovnem mestu?«

MARICA URŠIČ ZUPAN: »Na novem delovnem mestu se bom zavzemala za dosledno spoštovanje novinarske, uredniške in produkcijske profesionalnosti, načel novinarske in medijske etike ter zavedanja vloge javnega medija v demokratični družbi. To morda zveni kot splošne floskule, vendar so vsa tri področja – zlasti prvi dve – razmeroma podrobno definirani v temeljnih znanjih, ki jih morajo obvladati vsi ustvarjalci RTV Slovenija, etična načela pa v zakonodaji, etičnih kodeksih in izsledkih znanosti, ki se ukvarja z medijsko etiko. Kar nekaj tega je tudi že zapisanega v smernicah, ki jih je za posamezna področja sprejela RTV Slovenija. Kjer jih ni ali so zastarele, bom predlagala oblikovanje novih. Prepričana sem namreč, da sta prav profesionalnost in spoštovanje etičnih načel največje jamstvo za varovanje pravic gledalce, poslušalcev, bralcev in uporabnikov RTV vsebin.«

DEMOKRACIJA: »Osnovno stališče v zvezi z bralci in polušalci RTVS, ki ga nameravate zasledovati, bo …«

MARICA URŠIČ ZUPAN: »Pri svojem delu bom zagovarjala stališče, da so gledalci, poslušalci in drugi uporabniki RTVS pomembni ne zato, ker so plačniki RTV-naročnine (ker bi to bil le tržni odnos), temveč kot državljani, ki jim je država naložila plačilo naročnine z namenom, da RTVS lahko zagotavlja čim širšemu krogu državljanov kakovostno, pravočasno in verodostojno informacijo, pa tudi tak izbor sogovornikov, komentarjev in analiz, da bodo imeli državljani dovolj informacij za kakovostno soodločanje o družbi, v kateri živijo.«

DEMOKRACIJA: »Kako ocenjujete programsko usmeritev, zasnovo na RTVS?«

MARICA URŠIČ ZUPAN: »Naloga varuhinje ni ocenjevati programske zasnove RTVS, varuhinja lahko poda le priporočila pri pripravi vsakokratne nove programske zasnove. Za sedanjo je to storila dosedanja varuhinja.«

DEMOKRACIJA: »Kako komentirate govorice v javnosti, naj bi bila izbira svetnikov za vas politične, ne pa strokovne narave?«

MARICA URŠIČ ZUPAN: »Govorice o političnosti izbire (na srečo le v krogu enega medija, ki je izrazito politično profiliran) so povsem brez podlage (novinar, ki je to zapisal, je torej kršil tako novinarske poklicne standarde kot tudi kodeks, ki veleva preveriti govorice). Sama osebno ne poznam nikogar od članov programskega sveta, še nikoli v življenju nisem z nikomer govorila, nikoli nisem bila članica nobene politične stranke, niti kakorkoli blizu katere, ker je to po mojem mnenju povsem nezdružljivo z novinarskim in uredniškim delom. Kot novinarka sem vedno poskušala delati čim bolj profesionalno in dosledno vzdrževati distanco do vseh političnih akterjev, ker je to edini način, da novinar/ka ohrani kredibilnost in zaupanje bralcev, poslušalcev ali gledalcev. Edina omemba politike v mojem programu dela in nastopu pred programskim svetom je bila v stavku, da je ena od predpostavk odgovornosti, ki je temelj medijske etike, da je novinar/avtor svoboden in neodvisen od politike, trga, lastnikov in oglaševalcev.«

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine