3.9 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Nov dan, nov fiasko: Predsednica DZ izvaja neutemeljeno in neupravičeno cenzuro

Piše: Sara Bertoncelj (Nova24tv.si)

Poslanka SDS Anja Bah Žibert je na predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič naslovila dopis, v katerem je izpostavila, da se ne strinja z njeno odločitvijo, da poslanskih vprašanj, ki jih je poslanka zastavila ministrici za pravosodje, ne posreduje naslovnici. Poslanka je v dopisu poudarila, da je demokracija nevarno ogrožena, saj predsednica državnega zbora nedopustno omejuje delo poslancev, ki jih je izvolilo ljudstvo. Spomnimo, predsednica DZ je z obrazložitvijo, da ne bo poštar, zavrnila poslansko pobudo Žana Mahniča in poslansko vprašanje Bah Žibertove.

“Vaše (ne)dejanje razumem kot neutemeljeno in neupravičeno cenzuro ter žalosten dokaz, da funkcijo predsednice DZ opravljate z argumentom moči in ne z močjo argumenta,” je v dopisu poudarila poslanka Anja Bah Žibert, ki je z velikim presenečenjem prebrala dopis Urške Klakočar Zupančič. V dopisu je predsednica DZ namreč obvestila poslanko, da ne bo posredovala pisnega poslanskega vprašanja, ki ga je Bah Žibertova naslovila na ministrico za pravosodje Dominiko Švarc Pipan. V obrazložitvi je zapisala, da vprašanje ne ustreza pogojem 240. člena Poslovnika državnega zbora. “Z Vašo arbitrarno odločitvijo se nikakor ne morem strinjati, saj zanjo nimate nobenih tehtnih argumentov. Gre za nevaren precedens, ki razgrajuje demokratične vrednote. Vaša izjava, da niste “poštar”, pa samo kaže na Vaše umanjkanje poznavanja parlamentarne prakse,” je zapisala poslanka.

Da bi se izognila nadaljnjim zapletom, je Bah Žibertova ponovno zastavila vprašanji in prosila predsednico DZ, naj ju v skladu s Poslovnikom DZ posreduje naslovnikoma – torej Švarc Pipanovi in vladi Roberta Goloba. Poslovnik DZ je povsem jasen, v njem je zapisano, da lahko vsak poslanec vladi ali posameznemu ministru ali generalnemu sekretarju vlade postavi vprašanje ali poda pobudo za ureditev posameznih zadev oziroma za sprejem določenih ukrepov s področja delovanja vlade oziroma posameznega ministrstva ali vladne službe. Poslovnik je v odgovoru za neposredovanje vprašanj navedla celo predsednica DZ sama. “Glede na navedeno določbo se nikakor ne morem strinjati z vašo odločitvijo o neposredovanju poslanskega vprašanja, še manj pa z argumenti, ki ste jih ob tem navedli,” je zatrdila poslanka.

Neprimerno obnašanje na tem dogodku je opazila tudi širša javnost

“Neposredovanje poslanskega vprašanja ministrici pa nenazadnje tudi pomeni, da njenih odgovorov ne bomo dobili, s čimer se zgolj potrjuje njeno neprimerno in nedopustno ravnanje ter opravičuje skrb glede njenih vrednot, kamor nedvomno sodijo tudi odgovornost in dolžnost do lastne države,” je še povedala Bah Žibertova in poudarila dejstvo, da je bila Švarc Pipanova na Blejskem strateškem forumu prisotna kot ministrica države RS, odgovorna za zelo pomembno in odgovorno področje, kamor pravosodje nedvomno tudi sodi. “Njen osebni odnos do napadenih držav in žrtev, med katerimi so tudi otroci, je še kako pomemben za funkcijo, ki jo opravlja, hkrati pa se zastavlja vprašanje, če z njeno izjavo simpatizira in jo podpira tudi Vlada RS,” je še poudarila poslanka in ob tem spomnila, da se je bila ministrica zaradi svojega neprimernega obnašanja na tem dogodku primorana zagovarjati za svoje (ne)dejanje. To je storila na svojem Twitterju, kjer ima v profilu tudi navedeno, da opravlja funkcijo ministrice za pravosodje. Torej uporablja Twitter tudi v tej vlogi.

“Naj ob tem spomnim, da se je bivšemu predsedniku vlade nenehno očitala aktivna vloga na Twitterju in se slednje nikoli ni obravnavalo kot njegova osebna stvar,” je v nadaljevanju dopisa opomnila poslanka in dodala, da je nemogoče povsem ločiti, kdaj je nekdo v vlogi predsednika RS, predsednika vlade, predsednika DZ, poslanca ali ministra in kdaj ni. O tem tudi ni nobenih postavljenih pravil, zato osebna interpretacija ne more biti dopuščena in se je, po besedah poslanke, tudi predsednica DZ ne more in ne sme privoščiti. Predvsem bi se moral vsak funkcionar zavedati svoje odgovornosti, ki jo mora imeti 24 ur na dan in vse dni v tednu. Pri vsem tem je temeljnega pomena tudi funkcionarjev odnos do lastne države, ki jo predstavlja, in tudi do drugih držav in njihove suverenosti.

Anja Bah Žibert (Foto: STA)

Predsednica DZ nedopustno omejuje delo poslancev, ki jih je izvolilo ljudstvo

“Spoštovani, demokracija se ni začela z Vašim plesom. Je pa danes nevarno ogrožena, saj na nedopusten način omejujete delo poslancev, ki jih je izvolilo ljudstvo. Vaše (ne)dejanje razumem kot neutemeljeno in neupravičeno cenzuro ter žalosten dokaz, da funkcijo predsednice DZ opravljate z argumentom moči in ne z močjo argumenta. Zato Vas v skladu s poslovnikom ponovno pozivam, da vprašanji posredujete ministrici za pravosodje ter Vladi RS in prenehate z nesprejemljivo prakso,” je poslanka Bah Žibert sklenila dopis in Klakočar Zupančičevo pozvala k posredovanju poslanskih vprašanj.

Spomnimo, Klakočar Zupančičeva je zavrnila dve vprašanji poslancev SDS, saj je menila, da ne “spoštujeta telesne in duševne integritete posameznika”. Predsednica DZ je zavrnila poslansko pobudo poslanca SDS Žana Mahniča, ki je ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luko Mesca pozval k testiranju na prepovedane droge, predvsem zaradi pogostega neobičajnega in nervoznega obnašanja ter izjav. Prav tako je Klakočar Zupančičeva zavrnila poslansko vprašanje poslanke SDS Anje Bah Žibert ministrici za pravosodje Dominiki Švarc Pipan in vladi v zvezi z izjavo ministrice o vojni in odnosu do žrtev. Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je že pred dnevi predsednico DZ pozvala, da nemudoma posreduje omenjena pisna poslanska vprašanja ministroma in vladi. Klakočar Zupančičeva pa je po drugi strani zatrdila, da ima opozicija zoper predsednico DZ pravico uporabiti vsa pravna sredstva, a da bo sama spoštovala ustavo, pravni red države ter osebno in telesno integriteto vsakogar. Ocenila je, da postavljena vprašanja zadnjega niso upoštevala in da niso vredna, da jih postavlja poslanec, še manj pa da prihajajo iz državnega zbora. Poslancem SDS je nato še očitala, da se poslužujejo javnih občil in Twitterja “za izredno nizke izjave, ki segajo na področje občutljivih tem” in dodala, da državljani zaslužijo višjo raven komunikacije. “In če želi gospod Mahnič ministra provocirati s tem, naj ga provocira, a jaz poštar ne bom,” je še dejala. Naknadno pa je še dodala, da je “poslansko vprašanje ali pobuda nedvomno poseben zakonsko in poslovniško urejen institut, ki pa ga ne gre zmotno interpretirati ter razumeti tako, da lahko poslanec oziroma poslanka vpraša karkoli“.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine