Piše: Nova24tv.si
Po tem, ko je odjeknila novica o njegovi vrnitvi na politično sceno, se je Karl Erjavec popolnoma vživel v vlogo “rešitelja” Slovenije. Svoje načrte o reševanju gospodarstva in ostalih zadevah je zaupal Marcelu Štefančiču na depolitizirani javni televiziji.
Da ga “gospodarstvo potrebuje”, meni nekdanji predsednik DeSUS-a Karl Erjavec, ki ima velike načrte za Slovenijo, še posebej pa bi se, kot pravi – “angažiral za gospodarsko diplomacijo”. Vse skupaj bi se marsikomu zdelo smešno glede na to, da gre za osebo, ki je pokopala lastno stranko.
Njegova stranka Zaupanje bo stranka izkušenih obrazov, ki so se že izkazali in nimajo prtljage, napoveduje njen bodoči ustanovitelj Karl Erjavec. Pravi tudi, da ga gospodarstvo potrebuje, da z gospodarsko diplomacijo zagotovi nove posle: “Sem že zrel za upokojitev, tako da mene gospodarstvo v tem smislu ne potrebuje. Me pa potrebuje gospodarstvo kot politika, ker sem se res zelo angažiral za gospodarsko diplomacijo”.
Erjavec je najprej ocenil politično stanje Golobove vlade in izpostavil, da so leve vlade v Sloveniji redko končale mandat, kar bi se po njegovem mnenju lahko zgodilo tudi tokrat. Verjame, da je Gibanje Svoboda izgubilo podporo volivcev, saj je stranka izpadla iz prve moči v parlamentu. Erjavec napoveduje možnost predčasnih volitev, verjetno konec naslednjega leta, in da bi pri tem lahko imelo tožilstvo glavno vlogo.
Kot smo poročali, je Erjavec napovedal novo stranko “starih obrazov”, ki bi se začela kot društvo, a Erjavec pozablja, da so ljudje naveličani tako starih obrazov, ki doslej niso storili kaj dosti, kot njegovih do danes neizpolnjenih obljub, kot je bila tista o “pokojnini 1000 evrov”. Spomnimo, da so ga v politiki že zdavnaj odpisali, saj je pokopal lastno stranko DeSUS in se neuspešno potegoval tudi za predsednika vlade, ko je želel zamenjati Janeza Janšo. Njegova stranka DeSUS je dosegla najslabši rezultat na parlamentarnih volitvah in dobila le 0,2 odstotka glasov.
Erjavec očitno hrepeni po odobravanju Janše
Erjavec na političnem parketu ne velja za najlojalnejšega zaveznika. Vprašljive so tudi njegove navedbe, da so ga v vrnitev prepričali tudi gospodarstveniki in državljani, saj je bil glede tega precej redkobeseden. Je pa – kot že v preteklih izjavah – tudi pri Marcelu s svojo izjavo nakazal, da si želi odobravanje predsednika SDS. Meni, da bi potencialna stranka Anžeta Logarja lahko bila satelit SDS, a da bi bilo lahko obratno, dvomi: “On [Janša] ima trdnjavo, že odkar je Slovenija samostojna država. Ima tudi stabilno podporo, tako da mislim, da se ve, kdo je car na desnici.” Erjavec meni, da na desnici menjavo Janše najbolj želi predsednik Nove Slovenije, Matej Tonin, saj je zatrjeval, da ne bo šel z njim v koalicijo, a si bo Tonin po njegovem mnenju ob naslednji Janševi zmagi hitro premislil.
Kot svoj glavni cilj je izpostavil vstop v parlament in ustvarjanje razvojne koalicije, saj Slovenija na mnogih področjih zaostaja. V koalicijo bi šel le s strankami, ki bodo ponujale program za napredek Slovenije in spoštljivo komunikacijo, brez sovražnega govora proti njemu. Nato se je odzval na govorice, da je “mandžurski kandidat” in proruski podpornik, kar zavrača kot poskus diskreditacije brez prave podlage.
Glede vojne med Ukrajino in Rusijo zagovarja rešitve s pogajanji, saj meni, da vojna ne prinese nič dobrega. Komentiral je potrebo po političnih dogovorih, kar je obravnaval na primeru projekta JEK 2, kjer je izrazil skrb, da so dogovori brez popolnih informacij vprašljivi. Meni, da bi se morale stranke glede tako pomembnih vprašanj poglobljeno pogovoriti, da bi zagotovile razvoj, predvsem pa je prepričan, da lahko le on povrne zaupanje v ljudi in reši Slovenijo.