Piše: Spletni časopis
Po Mediani za Delo je tudi Ninamedia za Dnevnik ugotovila, da je Svoboda Roberta Goloba vse bolj popularna.
Z 22,8 opredeljenih volvicev so skoraj že dosegli delež, ki ga je na zadnjih volitvah poslancev SDS Janeza Janše. Je pa Ninamedia hkrati ugotovila, da še naprej upada popularnost Demokratov Anžeta Logarja, ki jo merijo že tri mesece. Mediana pa to novo stranko še ignorira. Po Ninamedii je popularnot Logarjevih zadnje mesece iz 4,6 odstotka upadla najprej na 3,9 in tokrat že na tri odstotka. Po dodatni meritvi, v katero so vključili vrsto novih strank, pa bi bili Demokrati Anžeta Logarja na drugem mestu za SDS in pred Svobodo.
Kako pomembno je, kaj meriš, pa kaže druga podrobnost, da bi po Mediani s kar 5,6 odstotki v državni zbor prišla Resnica Zorana Stevanovića, a te v redni meritvi Ninamedia ne meri. Tako Ninamedia kot Mediana v redni meritvi ignorirata tudi Glas upokojencev Pavla Ruparja:
Daljši prikaz nihanj popularnosti strank po različnih meritvah kaže, da velikih sprememb med največjimi zadnje mesece ni, nihanja so verjetno bolj posledica napak merjenj in vprašalnikov, v katerih se stranke vključi ali pa tudi ne.
Kako večkratno manipulirajo pa kaže, ko so v Dnevniku po anketi, v katero so vključili le majhno število strank, preračunali, kakšna bi bila delitev mandatov. Po tem njihovem preračunu bi sedanja vladna koalicija dobila 43 poslancev. Opozicija 40. Pet pa Vesna. Kako to “izračunajo” pa pokaže primerjava z zadnjimi volitvami, kjer je Svoboda dosegla skoraj enak delež kot so ga zdaj namerili SDS in je s tem dobila 41 mandatov. Po Dnevniku bi 33 mandatov. Osem manj. Svoboda pa bi s skoraj deležem SDS na zadnjih volitvah po Dnevniku zdaj dobila 23 sedežev, SDS jih je 27. Štiri manj.
Meritve pa povsem diskreditira, ker so v Ninamedii tudi tokrat postavili še dodatno vprašanje, kjer so v vprašalnik vključili več strank. Rezultat pa je tam povsem drugačen. Kar nam kaže, da ne gre za merjenje javnega mnenja, ampak za to, kako vprašaš in meriš. Po tej meritvi so Logarjevi Demokrati pred Svobodo.
Kot po Mediani za Delo je tudi po meritvi popularnosti za bralce Dnevnika zadnje čase precej zgrmel Anže Logar, ki je edini politik bolj z desne, ki ga najdejo v deseterici najbolj popularnih politikov v državi. Enako so sami politiki z leve popularni po Delu. To ne kaže nujno le nenavadnosti v metodologiji, razlog je lahko tudi velikanska razlika v obvladovanju medijev, ki ustvarjajo podobo politikov. Večina medijev je podrejena vladnim strankam, ki so si nastavile direktorje in urednike v medijih državnih RTVS, STA in Siol.net, vladne stranke jim zagotavljajo tudi večino denarja za poslovanje iz državnega proračuna ali pa jih obvladujejo, kot v primeru celotnega tiska, preko svojih tajkunov.
V grafikah in članku v Spletnem časopisu so deleži podpore strankam preračunani tako, da so upoštevani le za stranke opredeljeni volivci. To omogoča primerjavo z volitvami in med raziskavami. Med opredeljene za stranke štejem tudi izbiro “druge” stranke. To so praviloma tiste, ki anketiranim niso ponujene, se jih pa sami spomnijo. Izvirni deleži podpore strankam različnih raziskav, kot so jih objavili mediji, ki so temelj za preračune, so objavljeni v preglednici (s klikom lahko vse preglednice povečate):
Vse podatke, ki so bili temelj za preračunavanje, navajam, ker to olajša razumevanje razlik med meritvami in omogoča tudi preverjanje, če je prišlo pri prenosu in obdelavah podatkov morebiti do napak.