0.3 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Nezaslišana politična manipulacija s policijo

Piše: Vida Kocjan

Pod vodstvom Senada Jušića in Boštjana Poklukarja se odpirajo problemi varnosti in učinkovitosti policije. Policija tako se doslej ni ustrezno odzvala na stopnjevanje varnostnih težav. Na oba letijo številni očitki o politični odgovornosti, zato bi morala oba že odstopiti.

Senad Jušić, generalni direktor policije, je bil imenovan na podlagi sklepa, ki ga je upravno sodišče označilo za nezakonitega. Pomanjkljiva dokumentacija, ki ne izkazuje Jušićevih jasnih delovnih izkušenj, je bila ključni razlog za sodbo. Kljub temu pa sklep ni bil razveljavljen, saj je sodišče odločilo, da bi to presegalo njegove pristojnosti. Jušić se tako oklepa položaja, kar je sprožilo val kritik glede političnega vpliva na postopek imenovanja. Poklukarjeva nepristranost pa je pod velikim vprašajem. Priča smo tudi nepotizmu.

V središču kritik

Imenovanje Senada Jušića za generalnega direktorja policije je sprožilo val nezadovoljstva in očitkov o politizaciji slovenskih institucij. Kljub pravnomočni sodbi upravnega sodišča, ki je sklep o imenovanju razglasila za nezakonitega, Jušić ostaja na vrhu policije. Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, odgovoren za imenovanje, pa odločno zagovarja svojo odločitev. Oba sta se znašla v središču pozivov k odstopu, ki prihajajo tako iz političnih vrst kot iz strokovne javnosti.

Nezakonitost imenovanja: Kaj pravi sodišče?

Upravno sodišče je ugotovilo, da sklep posebne natečajne komisije, na podlagi katerega je Jušić dobil položaj, ne vsebuje jasnih in dokazljivih podatkov o izpolnjevanju pogojev. Posebej problematično je bilo vprašanje delovnih izkušenj, kjer dokumentacija ni podala prepričljive razlage o izpolnjevanju zakonskih zahtev. To je odprlo vprašanje, ali je postopek izbire sploh temeljil na strokovnih merilih.

Kaj to pomeni? Čeprav sklep sodišča ni razveljavil imenovanja, je jasno sporočilo, da postopek ni bil v skladu s pravnimi standardi. Pravni strokovnjaki so opozorili, da takšno imenovanje ogroža kredibilnost policije in spodkopava zaupanje javnosti.

Vloga Boštjana Poklukarja: Odgovornost in zaščita

Poklukar je bil ključni akter pri imenovanju Jušića, saj je kot minister odobril nezakoniti sklep komisije. Namesto da bi reagiral na sodbo in sprožil nov postopek, je odločitev sodišča minimiziral in Jušića obdržal na položaju. Kritiki trdijo, da je Poklukar s tem zavaroval politično odločitev, kar postavlja pod vprašaj njegovo nepristranost.

Zakaj Poklukar ne ukrepa? Njegova obramba temelji na argumentu politične diskrecije, vendar to še povečuje vtis o politizaciji ključnih državnih funkcij. Takšno ravnanje je v očeh opozicije in javnosti nesprejemljivo.

Neposredna odgovornost za imenovanje Jušića je tako na Boštjanu Poklukarju, ministru za notranje zadeve. Kritiki opozarjajo, da je Poklukar zaščitil Jušića, namesto da bi postopek razveljavil in znova odprl natečaj. Pravni strokovnjaki priporočajo vnovični razpis, da se zagotovi transparentnost in strokovnost pri izbiri vodilnih kadrov v policiji. Vendar Poklukar odloćno vztraja pri svojem. Vsaj do oddaje tega prispevka v tisk je bilo tako.

Poklukar se pri tem izgovarja na natečajno komisijo, ki je Jušiću dala pozitivno oceno pred imenovanjem. Predsednik natečajne komisije, ki je obravnavala in potrdila sklep o ustreznosti kandidature Senada Jušića za generalnega direktorja policije, je bil Andrej Verhovnik Marovšek, predsednik Uradniškega sveta. Komisija bi morala svoje delo opraviti v skladu z veljavnimi postopki, vendar je bilo kasneje ugotovljeno, da sklep ni bil dovolj obrazložen, kar je upravno sodišče označilo za procesno kršitev. Natečajna komisija je med postopkom obravnavala kandidaturi Boštjana Lindava in Senada Jušića. Imena članov komisije javno niso razkrita, vendar je znano, da je komisija delovala v skladu s pravili Uradniškega sveta.

Posledice na javno zaupanje

Afera Jušić-Poklukar je še dodatno spodkopala zaupanje v nepristranost državnih institucij. Policija kot eden ključnih stebrov pravne države mora namreč uživati visoko javno legitimnost. Nezakonito imenovanje generalnega direktorja pa pošilja sporočilo, da politični interesi prevladujejo nad strokovnostjo, kar je nevarno za demokratične standarde.

Kaj pravijo strokovnjaki in opozicija?

Strokovnjaki pozivajo k razveljavitvi sklepa in vnovičnemu razpisu. Pravično in transparentno imenovanje je ključno za obnovitev zaupanja. Tudi opozicijski stranki (SDS in NSi) zahtevata odgovornost vpletenih in poudarjata, da takšna praksa ne sme postati standard. Zoper ministra Boštjana Poklukarja, ki evidentno ni kos nalogam ministra, je vložena tudi interpelacija.

Priča smo tudi nepotizmu

Vendar pa nezakonito imenovanje za generalnega direktorja policije ni edino, kar lahko očitamo Jušiću in Poklukarju. Da v policiji ni vse tako, kot bi moralo biti, je splošno znano. O tem smo se pogovarjali tudi s prejšnjim generalnim direktorjem policije dr. Antonom Olajem.

Priča smo tudi nepotizmu, za katerega v policiji ni mesta. Senad Jušić ima namreč brata Sejada, prav tako zaposlenega v policiji, za katerega po zadnjih javno objavljenih podatkih ureja mesto atašeja v Beogradu. Za Senada pa se vse pogostejše govor, naj bi na mesto atašeja odšel v Zagreb. Poklukar je to zanikal, kako bo, bomo videli.

Kršitve na shodu v Celju

Prejšnji teden smo bili tudi priča protestnemu shodu v Celju v podporo Janezu Janši, predsedniku Slovenske demokratske stranke. Na protestu je med policijskim posredovanjem izstopal policist Matjaž Bratina. Zaradi njegovih povezav s skrajno Levico in pretekle udeležbe na protestih proti Janši so se že tako pojavili dvomi o njegovi nepristranosti. To je nato dokazal tudi s svojim početjem na shodu v Celju.

Mafijski obračuni

V zadnjih dneh je Slovenijo pretresel tudi umor zaščitene priče ali varovane osebe Satka Zovka (prej Kekića) v primeru slovenske celice kavaškega klana, kjer sodni postopki zoper skupino še vedno niso končani. Zovko je bil predlagan kot priča v več primerih proti kriminalnim združbam, kar je po nekaterih virih lahko povezano z motivom za njegovo likvidacijo. Dogodek je policija sicer označila za mafijski obračun in trdi, da umorjeni Zovko (Kekić) ni bil zaščitena priča, vendar več virov izpostavlja prav nasprotno. Pri tem se pojavljajo tudi sumi, da policija resnico namenoma prikriva. Izvedelo se je tudi, da je umorjeni Zovko pred kratkim, v času zdajšnje vlade, dobil slovenski potni list. Policija doslej še ni pojasnila, na podlagi kakšnih dokazil in priporočil ter kdaj naj bi se bilo to zgodilo.

Jušić in Poklukar morata odstopiti

Primer Jušić je simbol širšega problema politizacije javne uprave. Strokovnjaki opozarjajo, da je za to, da bi obnovili zaupanje, nujno, da vpletena Jušić in Poklukar odstopita, razpis za generalnega direktorja policije, ki temelji na transparentnosti in strokovnosti, pa se ponovi.

Javnost in pravni strokovnjaki opozarjajo, da morata oba funkcionarja sprejeti odgovornost za nastalo situacijo, saj si javnost zasluži voditelje, ki delujejo v skladu z zakonom in etičnimi standardi.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine