-2.4 C
Ljubljana
petek, 15 novembra, 2024

Nepravilnosti v Šahovski zvezi Slovenije potrjene, bodo člani razrešili dr. Milana Brgleza?

Piše: Vida Kocjan

Inšpektorat RS za šolstvo in šport je potrdil finančne nepravilnosti pri delovanju Šahovske zveze Slovenije (ŠZS) v povezavi z mladimi šahisti. ŠZS vodi evropski poslanec dr. Milan Brglez (SD), tudi nekdanji predsednik državnega zbora.

Inšpektorat je z ugotovitvami seznanil Policijo, ki zdaj vodi predkazenski postopek.

Vse to je potrdila resorna ministrica dr. Simona Kustec, ki je zagotovila, da ministrstvo pripravlja nekatere spremembe zakonodaje. Ker je ŠZS organizirana kot društvo, pa ministrstvo nima pristojnosti, da bi zahtevalo tudi razrešitev vodstva ŠZS, to lahko prek svojih organov izvedejo le člani društva.

Tako je ministrica zapisala v odgovoru na poslansko vprašanje Mojce Škrinjar, ki je zapisala, da v medijih že nekaj časa zasleduje šokantne novice o nesmotrni in nezakoniti porabi denarja v ŠZS. Vprašala je, ali bodo oškodovancem, staršem otrok tekmovalcev, povrnjeni stroški, ki so jih ti morali plačati za stroške potovanj svojih otrok, v resnici pa bi to morala plačati ŠZS, in kdaj bo vračilo? V nadaljevanju so jo zanimale še sistemske spremembe na področju zakonodaje in ali bo ali bo ministrica sprožila ustrezne postopke za odstop vodstva ŠZS.

Dr. Simona Kustec je poslanki v odgovoru uvodoma pojasnila, da je Inšpektorat RS za šolstvo in šport dne 18. septembra 2020 prejel pobudo za izredni inšpekcijski nadzor zoper ŠZS, zaradi nenamenske porabe javnih sredstev in dvojnega financiranja.

V ugotovitvenem postopku so bili podrobno pregledani vsi računi, ki jih ŠZS uveljavljala za pridobitev namenskih sredstev v letih 2018 do 2020. Prav tako je ministrstvo opravilo pregled vseh zahtevkov izdanih s strani ŠZS na podlagi pogodbe o sofinanciranju izvajanja letnega programa športa na državni ravni za leta 2018 do 2020, s katerim se je ugotavljalo, v kakšni meri so bili oškodovani starši.

V navedeni zadevi trenutno poteka tudi predkazenski postopek, ki ga usmerja tožilstvo in vodi policija. V tem postopku se ugotavljata dejanska škoda ter posledično odškodninska odgovornost vpletenih pravnih in fizičnih oseb. Kdaj točno bo izvedeno vračilo denarja, je zato odvisno od preiskovalnih dejanj.

Glede sistemskih rešitev za preprečitev nezakonitega ravnanja z davkoplačevalskim denarjem, pa je sporočila, da bo ministrstvo pristopilo k pripravi predpisa na podlagi prvega odstavka 31. člena Zakona o športu. S tem bo mogoče na sistemski ravni zagotoviti boljši nadzor na namensko porabo javnih sredstev in nadzor v primeru delnega sofinanciranja športnih programov.

Med drugim je še spomnila, da so nacionalne panožne športne zveze ter druge športne zveze ustanovljene v skladu z Zakonom o društvih. Tega zastopa oseba, ki je določena s temeljnim aktom. V primeru ŠZS je to dr. Milan Brglez. Odstop vodstva pa lahko zahtevajo in ga prek ustreznih organov izvedejo le člani društva.

 

Popravek prispevka, objavljenega dne 1.7.2021 na spletnem portalu Demokracija.si

V prispevku Vide Kocjan z naslovom »Nepravilnosti v Šahovski zvezi Slovenije potrjene, bodo člani razrešili dr. Milana Brgleza?« je najprej zapisana trditev, da je Inšpektorat RS za šolstvo in šport potrdil finančne nepravilnosti pri delovanju Šahovske zveze Slovenije (ŠZS), nadalje pa se še zatrjuje, da naj bi to potrdila tudi resorna ministrica dr. Simona Kustec v odgovoru na poslansko vprašaje Mojce Škrinjar. Obe trditvi sta povsem neresnični (prav tako pa tudi sporočilo naslova članka).

Kot izhaja iz priloženega odgovora dr. Simone Kustec na poslansko vprašanje Mojce Škrinjar, ni v tem odgovoru niti ene same besedice, ki bi kakorkoli potrjevala kakršnekoli nepravilnosti ŠZS. Res pa je, da je ministrica zamolčala dejstvo, da je postopek, ki ga je Inšpektorat RS za šolstvo in šport proti Šahovski zvezi začel, bil z odločbo številka 0618-50/2020-18 z dne 3.6.2021 tudi končan in sicer z ustavitvijo, ker je inšpektorat ugotovil, da »ni razlogov za nadaljevanje postopka v okviru nadzorstvene pristojnosti inšpekcije.« Inšpekcija je pri tem sicer res odkrila nekatere administrativne napake pri pripravi poročil (ki so bile odpravljene), vendar pa je ugotovila tudi, da so sredstva bila porabljena namensko in da torej pri porabi sredstev ni bilo nobenih nepravilnosti. Nesmotrne in nezakonite porabe denarja v ŠZS prav tako ni ugotovil noben drug institucionalni nadzorni mehanizem oziroma organ.«

Nina Rob, generalna sekretarka

Šahovska zveza Slovenije

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine