-1.4 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Nenavadni signali prihajajo iz EU. Bo Marta Kos doživela podobno usodo kot leta 2013 Alenka Bratušek?

Piše: Sara Kovač (Nova24tv.si)

Največja skupina v Evropskem parlamentu EPP ima v tem tednu v Italiji srečanja. Od 24. do 27. septembra se s svojimi poslanci in ključnimi zunanjimi deležniki mudijo v Neaplju na študijskih dnevih. Tam bo tudi slovenska evropska poslanka Romana Tomc, ki je izpostavila, da bodo tekli pogovori tudi o bodočih evropskih komisarjih. Se Marti Kos že maje stolček?

“Pomembno srečanje EPP. Z nami tudi predsednica Roberta Metsola in zunanji minister Italije Antonio Tajani. Med drugim bomo sprejeli stališče EPP glede nujne obrambe EU. Pogovori tečejo tudi o bodočih evropskih komisarjih,” je zapisala Romana Tomc.

EPP je sicer vodilna sila v Evropskem parlamentu. Naši viri iz družine EPP pa pravijo, da ima veliko članov pomisleke o imenovanju Marte Kos.

Spomnimo, da ima vsakih pet let Evropski parlament priložnost zavrniti katerega od kandidatov za komisarje Evropske komisije – in redko to priložnost izpusti. Vse glasnejše pa so govorice, da je na seznamu teh, ki zaslišanja s strani parlamenta ne bodo preživeli, tudi Marta Kos.

V naslednjih nekaj tednih bodo evropski poslanci zaslišali 26 kandidatov za komisarje, ki jih je nominirala predsednica Komisije Ursula von der Leyen. Vsi pa tega procesa morda ne bodo “preživeli”. Tako sicer poroča Politico, ki je na seznam uvrstil tudi slovensko kandidatko. Enako je slišati iz hodnikov Evropskega parlamenta. Vsaj, kar se tiče članov največje družine, ki se bo o tem še podrobneje pogovorila v naslednjih nekaj dneh. Spomnimo, da dejstvo, da Slovenija kot kandidatko za Evropsko komisijo v Bruselj pošilja konfidentko Udbe, sproža mednarodno polemiko na več ravneh.

Nedavno smo poročali, da o tem pišejo vsi – od hrvaške Slobodne Dalmacije do avstrijskega Kleine Zeitunga, ki izpostavlja, da njena kandidatura prihaja v času, ko Slovenija na evropski ravni potrebuje kredibilnega predstavnika in da so dejanja v njeni politični preteklosti preveč pereča, da bi jih prezrli.

Sicer pa to ne bi bila prva blamaža, v primeru da Evropski parlament ne bi potrdil slovenske kandidatke. Spomnimo, da je leta 2014 Alenka Bratušek izpadla po katastrofalnem nastopu pred odborom. Ali podobna usoda deset let kasneje čaka tudi Kosovo?

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine