Piše: Sara Kovač (Nova24tv)
Znano je stališče ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar, ki trditve o velikem številu migrantov kot posledici odstranjevanja žice na meji zavrača kot politične manipulacije opozicije. Kakorkoli, številke kažejo, da migracije niti slučajno ne pojenjajo, statistika iz slovenskih zaporov pa kaže, da smo več kot očitno zelo privlačni za tihotapce ljudi. Kar 22 odstotkov vseh zapornikov predstavljajo tihotapci ljudi, še več pa jih je v priporu.
Sodeč po podatkih policije do 8. avgusta so letos prijeli največ tihotapcev s srbskim državljanstvom (24), ki so na nezakonit način skozi Slovenijo prevažali migrante. Sledijo slovenski državljani (17) in pa državljani Hrvaške (11), Bosne in Hercegovine (11) in Kosova (8). Lani je bilo med prijetimi tihotapci največ slovenskih državljanov (32), sledili so državljani Srbije (32) in Kosova (19).
Skupna zasedenost slovenskih zaporov je bila na začetku tega meseca kar 106,5-odstotna, je poročal STA. Še posebej pa po šivih poka Zavod za prestajanje kazni zapora Ljubljana, kjer je zasedenost kar 123-odstotna. Dejstvo je, da tihotapci, ki jih policija uspe prijeti, polnijo zapore. Na upravi za izvrševanje kazenskih sankcij so za portal MMC-ja pojasnili, da je bilo do 9. avgusta v slovenskih zaporih 1019 obsojencev. Od tega je bilo 224 takih, ki so bili obsojeni storitve kaznivega dejanja po 308. členu Kazenskega zakonika, torej kaznivega dejanja prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države. Do istega obdobja je bilo priprtih 358 ljudi, od tega je bilo 108 takih, ki so bili osumljeni kaznivega dejanja po 308. členu Kazenskega zakonika. Med priporniki in zaporniki s tujim državljanstvom po njihovih navedbah prevladujejo državljani Srbije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Pakistana, Kosova, Ukrajine itd.
“Dejstvo je, da večina teh migrantov ne želi ostati tukaj, ampak priti na Zahod. Tihotapljenje z belim blagom je tako vzcvetelo. Tukaj se obračajo velike vsote denarja. Prevoz migranta namreč predstavlja zelo dobičkonosen posel. Iz tega razloga je razumljivo, da se je tihotapljenje strašno razpaslo. Več ko očitno da z najavo odstranitve ograje samo še dodatno motivira vse tiste, ki se želijo pretihotapiti skozi Slovenijo na Zahod, da to počnejo še bolj intenzivno,” je za Nova24TV komentiral nekdanji minister za notranje zadeve Aleš Hojs.
“Glede na to, da se migracije na balkanski poti iz meseca v mesec povečujejo in da je politika najavila odstranitev vse ograje, je to samo vabilo za vse tiste, ki se želijo pretihotapiti preko Slovenije do držav na Zahodu,” poudarja Hojs, ki odstranitev ograje v tem trenutku označuje kot populizem, ki ne bo prispeval k ničemer, da bi bila naša južna meja ustrezno zavarovana. “Celo več, v zadnjih predstavitvah, ki so nam jih predstavljali organi Obveščevalno-varnostne službe Ministrstva za obrambo, ki so tedaj delali študije oziroma analize vezane na ograjo, so predlagali dodatno postavitev ograje, ne pa odstranjevanje,” je še dodal.