0.2 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Nateg stoletja: Golobova vlada očitno ne namerava zagotoviti dodatnega denarja za normalno delovanje STA. Kje so zdaj borci za “obSTAnek”?

Piše: Moja Dolenjska

Vladni urad za informiranje (Ukom), zadolžen za financiranje Slovenske tiskovne agencije, tej ne namerava zagotoviti dodatnega denarja za njeno normalno delovanje. Zaposleni bodo očitno ostali tudi brez zvišanja plač, ki ga bo deležen javni sektor.

Poročali smo že, da se je Slovenska tiskovna agencija (STA) zaradi prenizkega financiranja s strani vlade znašla v finančnih težavah. Zato je morala nova direktorica Mojca Prelesnik, ki je sicer stanje bolj ali manj prevzela od prejšnjega direktorja Igorja Kadunca, narediti rebalans poslovnega načrta za letošnje leto in krčiti delovanje. Med drugim je STA prisiljena zmanjšati sodelovanje s honorarnimi sodelavci in študenti, varčevanje naj bi se poznalo tudi drugje.

Stranke vladne koalicije so pred volitvami napovedovale, da bodo STA zagotovile dovolj denarja za njeno normalno delovanje, a obljube so očitno ostale bolj ali manj mrtva črka na papirju. Iz odgovora Ukoma za naš portal je namreč razvidno, da ta STA ne namerava zagotoviti dodatnega denarja za normalno poslovanje.

Na Ukomu namreč trdijo, da so predvolilne obljube o stabilnem financiranju STA v celoti izpolnili. “Vlada v tem mandatu skladno s 3. členom zakona o STA zagotavlja primerno financiranje STA, in sicer zagotavlja obseg sredstev za izvajanje javne službe na podlagi letnega Poslovnega načrta STA. Letni poslovni načrti vsako leto sproti potrdi Nadzorni svet STA, ki je pristojen, da načrtuje, koliko denarja potrebuje STA za izvajanje javne službe. Tudi morebitni rebalansi proračuna so v pristojnosti poslovodstva in nadzornikov. Nakazila STA potekajo mesečno, brez kakršnihkoli zakasnitev,” so zapisali.

A nekdanji direktor Igor Kadunc je nedavno v DZ jasno povedal, da vlada še vedno ne pokriva neto stroška delovanja STA v celoti, čeprav je njena 100-odstotna lastnica. Da vlada agenciji očitno zagotavlja premalo denarja, je jasno tudi iz tega, da je ta prisiljena krčiti sodelovanje s honorarnimi sodelavci in študenti ter tudi sicer varčevati.

Vse bolj očitno je tudi, da zaposleni na STA ne bodo vključeni v zvišanje plač, ki jih bo deležen javni sektor, pa čeprav gre za javni medij, v 100-odstotni lasti države, ki ima podoben status, kot RTV Slovenija. Na Ukomu se namreč izgovarjajo, da STA ni javni zavod, “zato ni vključen v plačni sistem javnih uslužbencev”. “Plačni dogovori so izključno med delavci in poslovodstvom, vlada pa vanje pa zakonu ni vključena,” so zapisali. Za javne uslužbence torej očitno ne bo težava zagotoviti dodatne 1,4 milijarde evrov letno, medtem ko je za zaposlene na STA, ki imajo zelo podoben status, težko dati dodatnega pol milijona.

Sicer pa so si za to, da si ne morejo obetati višjih plač, delno sami krivi zaposleni na STA. V tamkajšnjem sindikatu, Sindikatu novinarjev Slovenije, se namreč očitno že vnaprej odrekajo pravici zahtevati višanje, kot ga bodo deležni javni uslužbenci. Za naš portal so namreč zapisali, da se pogajanja o novi plačni reformi “tičejo javnega sektorja, torej javnih uslužbencev, medtem ko zaposleni na STA niso del javnega sektorja”. Navajajo še, da so v kolektivni pogodbi, ki zavezuje STA, že uredili usklajevanje plač z inflacijo.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine