Piše: Sara Kovač (Nova24tv)
Po najnovejših podatkih svetovnega medija The Economist je Slovenija med naključno izbranimi 23 državami OECD druga najbolje obvladala gospodarsko krizo, nastalo kot posledico svetovne pandemije. Pred nami je le še Danska, kar nedvomno potrjuje uspešnost vladnih ukrepov pri spopadu s posledicami pandemije. Tokrat smo vse naredili prav. Od vstopa v krizo do izhoda iz nje, kar je ravno obratno kot po svetovni finančni in gospodarski krizi leta 2008, ko smo po zaslugi Pahorjeve vlade izšli med zadnjimi.
Mednarodni tednik za finance in gospodarstvo The Economist je po svetovni recesiji v letu 2020 primerjal države OECD v času pred pandemijo in po njej in prišel do presenetljivih podatkov. Kot so zapisali, je pandemija ustvarila zmagovalce in poražence, v raziskavi 23 držav OECD pa je zajela tudi Slovenijo in v njej pristali – med zmagovalci – na zavidljivem drugem mestu.
Za oceno razlik med državami so raziskovalci primerjali podatke petih ekonomskih in finančnih kazalcev: BDP, prihodke gospodinjstev, trg vrednostnih papirjev, javno porabo in javni dolg. Med evropskimi državami so se poleg Slovenije najbolje odrezale Danska, Norveška in Švedska, slabše rezultate so dosegle Avstrija, Velika Britanija, Nemčija, Italija in Španija.
Vlada je ravnala prav od samega začetka krize
Po podatkih Economista se je Slovenski BDP med pandemijo povečal za 1,2 odstotka, za kar 10,1 odstotka so se povečali prihodki slovenskih gospodinjstev, delniški trg je zrasel za 33 odstotkov, investicije pa so se povečale za 6,8 odstotka. Javni dolg Slovenije se je povišal za 7,4 odstotka, kar nas je skupno uvrstilo na zavidljivo drugo mesto. V priloženem grafu lahko primerjate tudi ostale države po področjih.