6.1 C
Ljubljana
torek, 5 novembra, 2024

Namesto kmetov minister Brežan raje zaščitil volkove?

Piše: Sara Kovač (nova24tv.si)

Slovenski minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan se je pridružil pozivu Evropski komisiji, naj zagotovi ohranitev zaščite volka. Pravi, da resolucija Evropskega parlamenta o zaščiti živinoreje in velikih zveri v Evropi, sprejeta novembra lani, daje možnost za zmanjšanje zaščite te zveri. A s tem minister Brežan očitno preizkuša potrpljenje prebivalcev podeželja, ki jim volkovi in medvedi na dnevni ravni napadajo drobnico. Ob tem je evropski poslanec Franc Bogovič že pozival in dejal, da je veliko pozivov k znižanju statusa zaščite volka v EU, potreba po aktivnejšemu upravljanju populacije velikih zveri in večjemu razumevanju stisk kmetov, ki se s tovrstnimi napadi soočajo vsakodnevno.

Resolucija, sprejeta 24. novembra lani, med drugim navaja, da so evropska zakonodaja ter mednarodne konvencije in organizacije prispevale k povečanju populacije velikih zveri in izboljšanju njihovega statusa v več delih Evrope ter izpostavlja konflikt interesa med ohranjanjem narave in živinorejo, do katerega večinoma prihaja tam, kjer se povečuje prisotnost velikih zveri in kjer je premalo preventivnih ukrepov. Poudarja tudi pomembno vlogo EU in njenih članic pri vzpostavljanju finančnih instrumentov za izboljšanje sobivanja velikih zveri in človeka.

Populacija vokov se je povečala iz 20 na 130

Franc Bogovič je v razpravi novembra lani, ko so sprejeli resolucijo, poudaril, da evropska Direktiva o habitatih iz leta 1992 na primeru velikih zveri deluje odlično, saj se je populacija teh zveri, ki je že bila povsem ogrožena, tako povečala, da sedaj nasprotno predstavlja grožnjo ostalim živalskim vrstam v naravi. Poudaril je, da se je v Sloveniji populacija medvedov v zadnjih desetih letih povečala za trikrat, od okrog 300–400 na 1000–1200, medtem ko se je populacija volkov povečala iz 20–30 v letu 2012 na okrog 130 danes.

Naraščanje populacije velikih zveri ogroža tradicionalni način kmetovanja

Zato je bilo treba nujno ukrepati in status zaščite, predvsem volka, na podlagi Direktive o habitatih in znanstvene ocene njihove populacije spremeniti in tako pomagati regulirati ravnovesje v naravi. Naraščanje populacije velikih zveri v EU namreč ogroža tradicionalen način kmetovanja v več evropskih državah, ne samo v gorskih regijah, kjer je paša pomemben del kmetijstva. Prav tako imajo velike zveri širši negativni učinek na podeželske skupnosti in turizem. Ukrepi za zaščito živine in čred, kot so ograje in psi čuvaji, so se izkazali za neučinkovite, zato je bil poziv k spremembi varstvenega statusa volkov nujen, je ob sprejetju resolucije lani dejal Bogovič.

Posledice napada volkov (Foto: Facebook)

Bržana bolj skrbijo volkovi kot slovenski kmetje?

“Kljub temu da je veliko navedenih dejstev pomembnih in je o njih treba razpravljati, pa ministri za okolje v času globalne krize biotske raznovrstnosti jasno zavračamo tendenco resolucije, da zmanjša pravni status zaščite volka,” so v pismu napisali ministri. Med drugim poudarjajo, da imajo velike zveri nenadomestljivo vlogo pri uravnavanju populacije divjadi in da je pri sobivanju z velikimi zvermi škoda pri živini neizogibna, da pa je več držav že sprejelo ustrezne ukrepe. “Uroš Brežan očitno preizkuša potrpljenje prebivalcev podeželja. Sam na njegovem mestu tega ne bi počel. Razen, če vlada meni, da ima premalo odprtih front,” pa je dejal Žan Mahnič. 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine