Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)
Pred novim letom sem predstavil spisek imen in priimkov vseh 104 športnikov in športnih funkcionarjev, ki so dobili pokojnine po posebnem zakonu, ki ga je sam zase leta 2017 uzakonil Peter Vilfan.
Pred novim letom je državni svet z vetom tudi ustavil poseben zakon, ki ga vladajoči uzakonjajo, da bi podobne najvišje pokojnine dodelili še stotinji umetnikov. Tudi po novem letu pa vam še ne morem predstaviti imen in priimkov zaslužnih iz področja znanosti, umetnosti, kulture, ali druge dejavnosti, ki so jim izjemne pokojnine iz vlade dodeljevali med leti 2010 in 2020 po zakonu, ki velja še iz časov socializma. Nedostopnost podatkov je posebej nenavadna, ker zakon izrecno zahteva, da mora vlada objaviti vse odločitve o dodelitvah izjemnih pokojnin zaslužnim in njihovim družinskim članom v uradnem listu.
So mi pa iz ministrstva za kulturo pojasnili vsaj, zakaj so iz vlade doslej trdili, da pokojnin po zakonu o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge, med leti 2010 in 2020 niso dodeljevali, časopis Delo pa je objavil preglednico, da so jih le iz področja kulture v tem času dodelili 17.
V vseh teh primerih bi naj šlo za avtomatične dodelitve pokojnin družinskim članom umrlih oseb, ki so imele posebne zasluge na področju kulture in ne nove dodelitve. Imen dobitnikov pa mi niso poslali, kot so mi pojasnili le neuradno, ker menijo, da javnost nima pravice izvedeti za imena prejemnikov, ker bi lahko šlo za varovane osebne podatke, kdo je pokojnine za izjemne dosežke podedoval, so mi pojasnili.
Zakon iz časov socializma (leta 1974) določa, da lahko izvršni svet (vlada) pokojnine za izjemne dosežke izjemoma dodelili tudi družinskim članom, a določa tudi, da morajo biti tudi te odločitve objavljene v uradnem listu.
V zakonu ni ne duha in ne sluha o avtomatizmu dodeljevanja in prikrivanju prejemnikov. Obratno, piše, da smejo to storiti izjemoma. Če želijo, torej.
Člena, ki odločanje vlade za družinske člane in obvezno objavo v uradnem listu določata, sta takšna:
Ker zakon zahteva objave odločitev v uradnem listu, vlada ne bi smela prikrivati, komu je dodelila pokojnine za izjemne dosežke ali priznala pravico do takšne pokojnine kot družinskemu članu. Ker mi iz vlade, kjer so najprej trdili, da teh dodelitev sploh ni bilo, tudi še po novem letu niso poslali imen in priimkov prejemnikov izjemnih pokojnin po letu 2010, sem zdaj zahteval imena in priimke vseh 136, ki so takšne izjemne pokojnine dobivali leta 2022 po podatkih iz letnega poročila ZPIZ.
Po zakonu so te izjemne pokojnine pripadale tudi posameznikom iz drugih področij in ne le iz področja kulture. Koliko takšnih (ali njihovih dedičev) je izjemne pokojnine dobilo, je povsem nejasno. Od leta 2017 je izločeno področje športa, ker si tam delijo pokojnine po posebnem Vifanovem zakonu. V veliko večjem obsegu.
Najvišje dodatke, ki trenutno zagotavljajo pokojnino okoli 2.700 evrov neto, so po Vilfanovem zakonu doslej dobili ti športniki in športni funkcionarji: Vinko Jelovac, Veselka Pevec, Rajko Kopač, Pavla Sitar, Marjan Peternelj, Mateja Pintar Pustovrh, Drago Potočnik, Ivan Vinkler, Erlend More, Rastko Lah, Boštjan Vogrinčič, Igor Žagar, Peter Vilfan, Rajmond Debevec in Franček Gorazd Tiršek. Najnižje dodatke, ki zagotavljajo 70 odstotkov pokojnine, to je slabih neto 1900 evrov, je med bolj znanimi dobil nogometaš Marko Elsner, 85 odstotkov pa, denimo, rokometaš Vlado Bojović, tenisačica Mima Jauševec in smučar Bojan Križaj.
Statistika o številu podelitev pokojnin za izjemne zasluge na področju kulture, ki jo je objavil časopis Delo, članek je pripravila novinarka Barbara Hočevar, ki je vlado spravila v težave, je bila takšna:
Če to seštejemo je od leta 1994 do danes v 30 letih pokojnine za izjemne dosežke iz področju kulture dobilo 99 izjemnih posameznikov ali njihovih družinskih članov. Po podatkih ZPIZ, ki objavlja statistike izplačil, pa je bilo skupaj prejemnikov teh izjemnih pokojnin v letu 2022 136.
Ker iz vlade prikrivajo za podatke o prejemnikih privilegija, sem zdaj zaprosil za imena in priimke vseh 136 prejemnikov in tudi za letnice dodelitve.
Celoten zakon ZIPO iz leta 1974, po katerem vlada izjemne pokojnine zaslužnim in njihovim družinskim članom podeljuje, po katerem bi morala vse odločitve javno objaviti v uradnem listu, je takšen:
Za podatke o imenih in priimkih vseh 136 prejemnikov pokojnin za izjemne dosežke ali njihovih družinskih članov, ko mi teh podatkov še zdaj ni uspelo dobiti le za čas po letu 2010, sem zaprosil tako:
“Spoštovani
Iz ministrstva za kulturo so me obvestili, da se statistični podatki o podeljenih pokojninah po zakonu o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge (ZIPO), ko gre za področje kulture v času med 2010 in do 2021, nanašajo na družinske člane oseb, ki so imele posebne zasluge ne področju znanosti, umetnosti, kulture, ali druge dejavnosti. Zapisali so tudi, da bi naj šlo za podelitve ob primeru smrti prejemnika na podlagi odločbe vlade brez ponovnega podeljevanja pravice.
Imen in priimkov teh oseb mi niso posredovali. Sam objave odločitev ne najdem v uradnih listih.
Zakon, po katerem se zaslužnim in njihovim družinskim članom izjemna pokojnina podeljuje in odmeri v drugem in tretjem členu določa, da mora tudi v primerih družinski članov odločati izvršni svet (torej vlada) in da morajo biti odločbe objavljene v uradnem listu.
Tako pravi zakon:
“2. člen
Družinskim članom oseb iz 1. člena tega zakona, ki izpolnjujejo pogoje za družinsko pokojnino po splošnih predpisih, se sme izjemoma odmeriti družinska pokojnina od višja starostne oziroma invalidske pokojnine, kot bi bila odmerjena umrli osebi po splošnih predpisih. Družinska pokojnina se odmeri z odstotkom glede na število družinskih članov po splošnih predpisih in ne sme biti odmerjena od višje starostne oziroma invalidske pokojnine, kot znaša najvišja pokojnina za polno pokojninsko dobo.
3. člen
O izjemnem priznanju in odmeri starostne oziroma družinske pokojnine odloča Izvršni svet Skupščine Republike Slovenije na predlog republiškega upravnega organa, pristojnega za področje, na katerem ima oseba posebne zasluge.
Odločba o izjemnem priznanju in odmeri starostne oziroma družinske pokojnine se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije”
Zaradi tega vas ponovno prosim, da mi posredujete imena vseh prejemnikov s področja znanosti, umetnosti, kulture, ali druge dejavnosti, ki so po letu 2010 prejeli odločbo o priznanju ali odmeri izjemne pokojnine.
Ker je jasno, da so podatki, ki mi jih pošiljate, nepopolni ali se morda celo nanašajo le na področje kulture, pa vas prosim tudi, da mi posredujete spisek vseh 136 prejemnikov tega dodatka leta 2022, z letnicami dodelitve na vladi, toliko jih je po podatki letnega poročila ZPIZ za leto 2023 prejemalo dodatek po tem zakonu.
Ker zakon, ki ga citiram, zahteva, da morajo biti odločitve o izjemnem priznanju in odmeri tudi družinskim članom objavljene v uradnem listu, ti podatki nikakor niso zasebne narave, saj zakon sam zahteva, da morajo biti javno objavljeni. Koliko je bilo prejemnikov je navedeno tukaj:
S spoštovanjem
Peter Jančič
Spletnicasopis.eu