-0.5 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Ministrstvo za kulturo zlorablja medijski sklad za širitev enoumja – med člani strokovne komisije tudi nekdanji direktor STA Bojan Veselinovič

Piše: Vida Kocjan

Razkrivamo, kako so iz t. i. medijskega sklada razdelili 2,9 milijona evrov in kako škandalozno so na ministrstvu za kulturo razložili, zakaj so na medijskem razpisu zavrnili sofinanciranje projekta Demokracija. Ministrstvo, ki ga vodi Asta Vrečko (Levica), je po medijskem razpisu razdelilo 2,9 milijona evrov.

Ministrstvo za kulturo je redni letni razpis objavilo novembra lani, in sicer za sofinanciranje programskih vsebin medijev v letu 2023. Rok za prijavo je bil 5. december. Ministrstvo je spremenilo sestavo strokovne komisije. Hkrati z razpisom so objavili, da so za sofinanciranje programskih vsebin tiskanih medijev, radijskih in televizijskih programov ter spletnih medijev »prilagodili merila za ocenjevanje prijavljenih projektov«. Po njihovem naj bi največjo težo namenili merilu »kakovost, izvirnost, komunikativnost in aktualnost avtorske obravnave«. Temu naj bi sledilo merilo »pomen za posamezno regijo oziroma lokalno skupnost«. Navedli so, da bodo ocenjevalci (člani strokovne komisije) posebno pozornost namenili »tudi pozitivnemu vplivu projektov na slovensko medijsko krajino, preverjanju dejstev pred objavo in spodbujanju novih medijskih glasov«, karkoli že to pomeni.

Prejemniki molčijo

Za razdelitev so imeli na voljo 2,9 milijona evrov. Prijavitelji so odločbe praviloma že prejeli, zanimivo pa je, da je do oddaje prispevka večina izdajateljev, medijskih hiš, molčala.

V delu sofinanciranja programskih vsebin tiskanih medijev, radijskih in televizijskih programov ter spletnih medijev (področje razpisa A), je denar iz državnega proračuna prejelo 34 prijaviteljev. Skupno jim je dodeljeno 811.852 evrov. V področju B so denar namenili 33 lokalnim radiem in televizijam. Skupno so jim dodelili 2,099.465 evrov. Obema sklopoma skupaj 2,911.317 evrov.

Odlazkova hobotnica

S seznama dodeljenih sredstev je razvidno, da je več kot polovica sredstev namenjena za delovanje medijev pod okriljem smetarsko-medijskega tajkuna Martina Odlazka. Posebno veliko denarja so dodelili različnim radijskim postajam, kjer je na prvem mestu s skoraj 100 tisoč evri Radio Študent. Druge radijske postaje pa so v večji meri del Odlazkove medijske hobotnice.

Pri tiskanih ali spletnih vsebinah so največ denarja iz t. i. medijskega sklada namenili portalu Pod črto, sledijo Večer v Odlazkovi lasti, Delo v lasti tajkuna Stojana Petriča in Dnevnik v lasti tajkuna Bojana Petana. Sledita še Gorenjski glas in Mladina.

Smetarsko-medijskemu tajkunu Martinu Odlazku so se v vzporednem mehanizmu globoko poklonili – z dodelitvijo davkoplačevalskega denarja. (foto: Demokracija)

Levici nenaklonjenim nič

Medijem, ki jih vladna koalicija nenehno napada in želi uničiti, na razpisu niso namenili niti evra. Da bi svojo ideološkost in sovražnost prikrili, so denar namenili Kmečkemu glasu, Radiu Ognjišče in Družini. Drugi so ostali praznih rok.

Zanimive so tudi vsebine, za katere so namenili davkoplačevalski denar. Pri tem izpostavimo portal Oštro, domnevno center za preiskovalno novinarstvo v jadranski regiji, v domeni Anuške Zavrl Delić, ki s svojimi sodelavci po dostopnih podatkih nadzira objave medijev, ki niso naklonjeni vladajoči koaliciji oziroma vzporednemu mehanizmu. Vendar pa je komisija ministrstva za kulturo portalu Oštro znesek v višini 21.750 evrov dodelila za projekt Stanovanja med hladno investicijo in toplim domom. Glede na njihovo dejansko delovanje je to sprto z zdravo pametjo. Gre pa seveda za prikrito financiranje nadzorniškega portala iz t. i. medijskega sklada z davkoplačevalskim denarjem.

Komisija je nadalje državna sredstva namenila celo Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (10.800 evrov), čeprav se sindikat financira iz članarin. Še bolj šokantno pa je, da so skoraj 12.500 evrov namenili Zvezi združenj borcev za vrednote NOB Slovenije.

Na seznamu radijskih in televizijskih postaj so večinoma postaje v Odlazkovi (posredni ali neposredni) lasti. Med dodeljenimi sta le dva zasebna medija z Dolenjskega, in sicer Radio Sraka (v lasti zasebnika Draga Vovka) in Televizija Novo mesto, katere lastniki so občine in nekateri posamezniki. Najdemo še Univox iz Kočevja v zasebni lasti, vendar pa je to po naši oceni sano metanje peska v oči javnosti.

Za Demokracijo niti centa, sramotna obrazložitev

Za Demokracijo komisija pri ministrstvu za kulturo ni našla niti centa. Izdajateljica Demokracije je družba Nova obzorja, ki je že tudi prejela odločbo. Prijavila je projekt Slovenski izzivi in modernizacija. Iz obrazložitve v odločbi je razvidno, da je prijavljeni projekt dosegel 254 točk, kar je veliko. Vendar pa je komisija sofinanciranje zavrnila. Med drugim so zapisali, da so »nekatere rubrike resda aktualne, druge pa se pogosto ukvarjajo z zgodovinskimi temami, kar je v prijavi tudi izpostavljeno kot eden od vsebinskih fokusov«. Nadaljevali so: »Tudi vključevanje zgodovine je sicer lahko aktualno, vendar ne, ko je ta predvsem razumljena kot sredstvo neproduktivnega kulturnega boja v sedanjosti.« Grozljive ugotovitve.

Svetlana Slapšak bo z davkoplačevalskim denarjem vzdrževala radijsko postajo v srbskem jeziku

Svetlana Slapšak (foto: STA)

Ministrstvo je sofinancerska sredstva namenilo tudi radijski oddaji v srbskem jeziku »Kontrola leta«. Oddajo predvaja Radio Študent, na razpis pa jo je prijavil Kulturni center Danilo Kiš, katerega soustanoviteljici sta Svetlana Slapšak in Biljana Žikić. Slapšakova med slovensko levico velja za sivo eminenco levičarskih ideologov.

Kdo so člani »Strokovne komisije za medije«?

Člani Strokovne komisije za medije oz. presojevalci in ocenjevalci medijskih vsebin so:

Dr. Jernej Kaluža, predsednik (kot raziskovalec zaposlen na Centru za raziskovanje družbenega komuniciranja na FDV)

Boštjan Špetič, član, namestnik predsednika (soustanovitelj in direktor Zemante)

Katja Lihtenvalner, članica (kot novinarka poroča iz Grčije, občasno piše za Večer)

Dr. Jernej Amon Prodnik, član (visokošolski učitelj na FDV)

Bojan Veselinovič, član (nekdanji direktor Slovenske tiskovne agencije)

Vir: Ministrstvo za kulturo

(Članek je bil prvotno objavljen v tiskani izdaji Demokracije, 11. maja 2023.)

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine