5.1 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Ministrica Katičeva besni, vpije in kriči, da bi zaščitila Boštjančiča

Piše: Nova24tv

Če je bil čas pred odhodom Dominike Švarc Pipan v znamenju viharja, so časi pod Katičevo, kot pravijo zaposleni na pravosodnem ministrstvu, orkanski. Vse to, da bi zaščitila vpletenost finančnega ministra Klemna Boštjančiča pred odgovornostjo v aferi Litijska.

Dominika Švarc Pipan je v času večmesečnega opravljanja “tekočih poslov” po odstopu iz ministrskega položaja, dobesedno sesula ministrstvo, ki ga je vodila. V kaotičnih razmerah, ki jih je vzpostavila po izbruhu afere Litijska, je opravljala samoiniciativne “preiskovalne” aktivnosti, iskala dokumente, ki jo bremenijo in jih poskušala skriti, kolikor se je seveda dalo.

Na ves glas je vesoljno Slovenijo sproti seznanjala o njenih “preiskovalnih” dosežkih, kjer je bojda našla celo vrsto dokazov, da je bila pri poslu s strani svojih zaposlenih – zavedena. Švarc Pipanova je ploščo glede nakupa stavbe na Litijski 51 v Ljubljani obrnila točno tedaj, ko je največja opozicijska stranka napovedala njeno interpelacijo. Do tedaj je goreče zagovarjala “hiter in gospodaren nakup Litijske 51” ter čim prejšnjo obnovo stavbe. Ko so ji dokončno obrnili hrbet in jo dobesedno nagnali še iz njene do tedanje stranke Socialnih Demokratov, tedanja predsednica Tanja Fajon celo z besedami da je “lažnivka in manipulatorka”, je z bičem vihrala po ministrskih hodnikih in odpuščala ter premeščala ljudi in izvajala brezglave “organizacijske spremembe”. Za njena ravnanja, kot je večkrat povedal znan ljubljanski odvetnik Klemen Golob, pa jo že čakajo ovadbe na policiji in sodiščih.

Predsednik vlade Golob je vodenje pravosodnega ministrstva, ki v do tedanjem mandatu ni naredilo praktično nič, razen skregalo politiko in sodstvo glede plač, zaupal Andreji Katič, preizkušeni političarki, zvesti trdemu jedru Socialnih demokratov. Katičeva je med drugim predsednica Združenja borcev za vrednote NOB Velenje ter podpredsednica sveta predsedstva ZB NOB Slovenije. A tudi njen prejšnji mandat pravosodne ministrice 2018–2020 nima nikakršnih političnih kaj šele drugih dosežkov. Mandat ministrice za pravosodje je prevzela po klavrni sagi o oceni škode po poplavah, ki so lani avgusta prizadejale dobršen del države, ko je Katičeva (tedaj še državna sekretarka na Ministrstvu za razvoj in evropsko kohezijsko politiko) škodo ocenila iz začetnih nekaj deset milijonov na končnih 10 milijard evrov. Sledila je zaušnica Evropske komisije, da ni znala pripraviti in utemeljiti te ocene. Ne glede na vrtoglavo in gotovo nerealno oceno škode po poplavah pa je dejstvo, da je Evropska unija že zagotovila del sredstev za sanacijo, Golobova Vlada pa še ni zgradila niti ene temeljne plošče, kaj šele 100 hiš na mesec, kot je bila ena izmed lažnih obljub te vlade.

Katičeva drži afero stran od kompromitiranega Boštjančiča
Katičeva ima med svojimi ključnimi nalogami, ki jih je prejela od Goloba ob začetku ministrovanja, rešitev kalvarije v zvezi nakupa stavbe na Litijski 51 v Ljubljani. Predvsem, da afero drži stran od njega in finančnega ministra Klemna Boštjančiča. V skladu z navodili Goloba in Boštjančiča je Katičeva pri Uradu za nadzor proračuna, ki sodi pod Boštjančičevo finančno ministrstvo, naročila posebno revizijo notranje revizije. Da to ni bilo dovolj, je po navodilih taistega dvojca naročila še posebno “forenzično preiskavo” nakupa stavbe na Litijski. Pred tem pa je naročila redno letno revizijo tega posla pri svoji Notranjerevizijski službi. Zakaj toliko revizij in zapravljanja proračunskega denarja? Notranja revizija Ministrstva za pravosodje je namreč potrdila odgovornost njene predhodnice Švarc Pipanove pri nakupu stavbe na Litijski. S prstom pa je notranja revizorka pokazala na Boštjančiča in Goloba, da sta nezakonito ravnala pri zagotovitvi sredstev iz proračunske rezerve za nakup te stavbe.

Boštjančič in Golob z namišljenimi političnimi manevri in naročenimi revizijami valita krivdo na državne uslužbence.

Kljub burnemu odzivu in medijski diskreditaciji notranje revizorke je njenim ugotovitvam pritrdilo tudi Računsko sodišče. Dvojcu Golob-Boštjančič sedaj ne preostane drugega, kot da z namišljenimi političnimi manevri in naročenimi revizijami prevalita krivdo na državne uslužbence. A napak pri njihovem delu niso našli ne notranji revizorji ne revizorji Računskega sodišča. Posebno forenzično preiskavo, ki jo je naročial Katičeva, kot zunanjo storitev izvaja zasebna firma Ernst & Young Slovenija d.o.o. Ta je za slabih 50 tisoč evrov prevzela izvedbo posebne preiskave, pri čemer Katičeva sploh ni znala definirati kaj in kako bi se naj ta storitev izvajala, pri zbiranju ponudb tudi ni znala povedati kakšen je njen obseg. Ne glede na ključne neznanke javnega naročila pa so “znali” vrednost storitve oceniti pri Ernst & Young.

Katičeva, ki se ji s poročilom za “tunkanje svojih zaposlenih” in “reševanje dvojca brez krmarja” Golob-Boštjančič izredno mudi, je z izvajalcem “forenzične preiskave” dogovorila rok 40 dni. Pred dnevi pa je Ernst & Young sporočil, da tega ne more narediti v tako kratkem času (spomnimo – notranjerevizijska služba je posel nakupa stavbe na Litijski revidirala skoraj 6 mesecev). Katičeva pa jim je rok z levo roko podaljšala. Da to ni tako enostavno govori že Zakon o javnem naročanju, ki je glede podaljšanja rokov pri javnih naročilih oster. V tem primeru je Katičeva svoje izbrance favorizirala in v neenak položaj postavila druge potencialne izvajalce, ki bi lahko podali ponudbo, če bi imeli na voljo seveda več časa, kot jim ga je po podpisu pogodbe prilagodila in poklonila Katičeva. Pri tem pa je vprašljiva tudi pravna podlaga za naročilo takšne storitve, pravijo strokovnjaki s tega področja.

A to ni edini problem pravosodne ministrice. Ob njeni neučinkovitosti in minevanju potrpljenja njenega šefa Goloba, se Katičeva ob problemu s forenzično preiskavo dnevno ukvarja s slabo vodenimi investicijskimi projekti, ki jih je zaupala razvpiti Luciji Remec. Gre za javno uslužbenko, ki po poročanju medijev sodi v Golobov krog in že leta velja za izvrševalko gradbenih lobijev. Njene hudo sporne prakse so pred kratkim razkrili na portalu preiskovalno.si.

Zaradi očitnega neobvladovanja situacije pa, kot razkriva in potrjuje več virov iz Ministrstva za pravosodje, Katičevi skoraj dnevno odpihne pokrov in se z besnim in neobvladljivim kričanjem znaša nad zaposlenimi. Kričanje se sliši celo na hodnike, daleč od njene pisarne. Nekateri zaposleni poročajo o skrajno žaljivem odnosu Katičeve do zaposlenih, in da nekateri zahtevajo celo, da je zraven njih na sestankih prisoten odvetnik ali sindikalni zaupnik. Hkrati pa Katičeva zahteva, da zaposleni o vsebini sestankov ne črknejo niti besede, posebej ne o nepremičninskih projektih, kjer je tudi po nekaterih informacijah marsikaj narobe, predvsem pa so v breme Lucije Remec, ki jo Katičeva z vsemi manevri ščiti. Remčeva sedaj vodi tudi projekt “odstranitve” stavbe na Litijski 51 iz Ministrstva za pravosodje, kjer pa ima načrt, da se stavba potihoma preide v roke tistih, ki bi naj v stavbi zgradili stanovanja. Za stanovanja pa na drugi strani skrbi njen mož Črtomir Remec, direktor Stanovanjskega sklada RS in po novem tudi njen tesni prijatelj Mitja Križaj, direktor podjetja D.S.U d.o.o., ki je pred leti prodal stavbo na Litijski 51 Sebastjanu Vežnaverju, ta pa državi. Cilj nove operacije “Litijska” torej je, da stavbo Črtomir Remec ali Mitja Križaj, preko Lucije Remec, dobita v svojo roke. Remčeva pa aktivno potiska na dnevni red megalomanski projekt izgradnje nove sodne palače, ki je ocenjen na okrog 200 milijonov evrov.

Po informacijah zaposlenih iz pravosodnega ministrstva se je zadnji Katičin kolerični izpad zgodil na začetku oktobra, ko je skoraj celo uro vpila in preklinjala ter besno kričala, ker “forenziki” Ernst & Young še niso dali nič od sebe in da poročilo notranje revizorke Suzane Hötzl sesuva revizijo revizije, ki jo je na podlagi zahteve Boštjančiča naročila prav Katičeva pri Uradu za nadzor proračuna. Zadnji Kolerični izpad Katičeve pa je baje povezan še s prvimi informacijami o njenih spornih poslih iz njenega prejšnjega mandata … Z dogajanjem na pravosodnem ministrstvu naj bi bil seznanjen tudi Sindikat državnih organov Slovenije, ki ga vodi Frančišek Verk.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine