0.7 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Milović, skrivnostni bivši specialec in Golobov varnostnik, je imel z Gen-I sklenjenih kar sedem pogodb

Piše: Domen Mezeg (Nova24TV.si)

“Milović, za katerega je nekdanji šef slovenske policije Lindav razkril, da je nepooblaščeno sedel na vseh sestankih o varovanju predsednika Vlade RS, je torej dolgoletni Golobov plačanec. Pojasnila predsednika vlade, da Milović svetuje brezplačno, so bila torej navadno sprenevedanje. Po tistem, kar vemo zdaj, je krog Golob, Ribič itn. Milovića v preteklosti namreč poplačal z najmanj 0,5 milijona evrov pogodb na njegovo zasebno podjetje. Ocena je konservativna, realna številka pa verjetno še precej višja. Pogodbe je Milović sklepal z državnimi podjetji, gre torej za javni denar. Kot razkriva članek, gre za identične vzorce pogodb z različnimi podjetji, dokazi, da so bile “svetovalne storitve” res opravljane, pa so, kot vemo že od prej, pomanjkljivi ali praktično ne obstajajo. Zato so povsem utemeljeni tudi sumi, da gre za fiktivne pogodbe in morda tudi za pranje denarja,” je dosedanje ugotovitve strnil Mayer, odgovorni urednik Planet. 

Sedaj je tudi uradno potrjeno, da je imel Miloš Njegoslav Milović, skrivnostni bivši specialec in varnostnik premierja Roberta Goloba sklenjenih kar sedem spornih pogodb oziroma aneksov z Gen-I. Za slednjega je znano, da je v preteklosti varoval bivšega premierja Janeza Drnovška. Podjetje VPS Svetovanje, ki je v Milovićevi polovični lasti, je med novembrom 2013 in oktobrom 2017 podpisalo sedem pogodb oziroma aneksov z Gen-I, torej v času, ko ga je še vodil Golob. To so za N1 Slovenija potrdili v uradu Mojce Prelesnik, informacijske pooblaščenke. Vprašanja o Miloviću je lani novembra s poslanskim vprašanjem odprl poslanec SDS Žan Mahnič. Poslanca SDS je sicer zanimalo, ali si je državnik varovanje resnično uredil na drugačen način s spremembo uredbe o varovanju, ki je varovanje premierja s policije prenesla na vladni generalni sekretariat. Prav tako ga je še zanimalo, ali je bil za varovanje zadolžen tudi Milović.

Golob pa se je branil, rekoč da je to način varovanja, ki se ga je posluževal že bivši premier Janez Drnovšek, za njegovo varovanje pa, da ne skrbi Milović, marveč služba na generalnem sekretariatu vlade. Prav tako je zanikal, da bi bil Milović zaposlen na kakšni funkciji. To je bil čas, ko sta se razšla predsednik vlade in bivša notranja ministrica Tatjana Bobnar, ki je naposled tudi odstopila s funkcije, danes pa je zaposlena v uradu predsednice Nataše Pirc Musar. Golob je tedaj priznal, da sta se z Bobnarjevo med drugim razšla zaradi njegovega varovanja in varovanja njegove družine. Potem se je v javnosti pojavila fotografija, na kateri je bil Golob skupaj z otrokom v Bruslju 23. in 24. junija lani, kar je Golob izkoristil kot argument v bran alternativnemu varovanju. Pojasnil je še, da so prav zato 28. junija s spremembo uredbe premierjevo varovanje prenesli na vladni generalni sekretariat.

Miloš Njegoslav Milović ob Marti Kos (Foto: Twitter Bojan Požar, posnetek zaslona)

Bobnarjeva in v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav sta to doživela kot nezaupnico policijskemu delu. Toda Lindav je razkril, da je bila odločitev glede spremembe varovanja sprejeta že bistveno prej, in sicer kar dan, preden je bila imenovana Golobova vlada (31. maja 2022). Tedaj je bil Lindav skupaj z Bobnarjevo pri premierju, tam pa prvič srečal Milovića. Že 3. junija pa se je odvil prvi sestanek policijskega centra za zaščito in varovanje z vladnim generalnim sekretariatom. Tema srečanja je bila sprememba uredbe. Naslednji sestanek se je odvil 9. junija, ves čas pa je bil v procesu prisoten Milović, kar je bilo za Lindava še posebej sporno, saj Milović ni bil zaposlen niti v policiji niti v vladi. Neimenovanje Lindava za polni mandat je med Bobnarjevo in Golobom dokončno privedlo do razkola. Ob vsem tem pa se je pojavilo vprašanje, kdo Milovića plačuje. Golob je namreč zatrjeval, da mu je Milović svetoval brezplačno.

Na dan volilne zmage je bil v štabu Svobode
Enako so dejali nekateri ministri iz vrst Gibanja Svobode, ki jim je varnostno svetoval, med drugim minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in minister za naravne vire ter prostor Uroš Brežan. Pri slednjem tudi v vlogi svetovalca občine Komenda. Toda občina Miloviću doslej še ni ničesar izplačala, Milović pa se je branil, da delo še ni končano. Tema pogovora je bila zaprtje odlagališča Suhadole. Pojasnilom se sicer že mesece izogiba tudi župan Komende Jurij Kern. Da Milovića za nič niso nikdar plačali, pa so trdili tudi v Svobodi. Znano je že, da je bil Milović na dan volilne zmage v štabu Svobode v Cvetličarni v Ljubljani. Mnogi so zaradi njegovega zadrževanja pri vratih menili, da je bil tam v vlogi varnostnika, kar pa v največji vladajoči stranki zanikajo. Njegovo neformalno svetovanje vladnim predstavnikom je preverjal tudi Inšpektorat za notranje zadeve.

Miloš Njegoslav Milović s Tanjo Fajon. (Foto: splet)

Toda postopek je bil ustavljen, ker ni šlo za svetovanje glede zasebnega varovanja, marveč za svetovanje državi. Ob tem se je Milović na vrhovnem sodišču branil, da za majhne stvari rad pomaga in da zanje ne računa. Milovića so vsaj v preteklosti plačevale tudi nekatere energetske družbe, denimo Elektro Ljubljana med aprilom 2011 in oktobrom 2021. (308 tisočakov). Tačas je dotično podjetje vodil Andrej Ribič, pozneje eden od ustanovnih članov Svobode, ki je svoje storitve opisal kot poslovno skrivnost. Po Ribičevem odhodu je novi predsednik uprave Marjan Ravnikar pogodbo z “varnostnikom” prekinil, njegove storitve pa označil za nepotrebne, češ da ne vedo natančno, kaj je Milović zanje počel. Iz Holdinga Slovenskih elektrarn (HSE) pa je podjetje “varnostnika” prejelo več kot 122 tisočakov. Pogodba je bila sklenjena aprila 2011. Tedaj je HSE vodil Matjaž Janežič, tako slednji kot Milović pa stanujeta v Kamniku.

“Gre za isti vzorec plačevanja kot pri Vukovićevi in zelo verjetno tudi pri Cirmanu”
HSE in VPS Svetovanje sta sodelovala do avgusta 2015. Pogodbi Milovića z Elektro Ljubljana in HSE sta domala identični. Urna postavka je bila 80 evrov brez DDV ob tem, da se za vsako od navedenih podjetij opravi 25 ur mesečno pravne pomoči s področja gospodarskih družb in svetovanja na področju varnostnih ukrepov. Od obeh podjetij je VPS Svetovanje skupno prejelo 440 tisočakov, vendar pa zaenkrat še ni znan znesek iz Gen-I. Bojan Požar: “Gre za isti vzorec plačevanja kot pri Vesni Vuković (in zelo verjetno tudi pri Primožu Cirmanu glede na dokazano dejstvo, da je bil PC zadnji lastnik paralelnega podjetja VV), z denarjem iz državnega podjetja, s podpisom Roberta Goloba, danes PV. To so pravzaprav kar srhljiva odkritja, zrela za predkazenski postopek po uradni dolžnosti.”

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine