-4.2 C
Ljubljana
petek, 27 decembra, 2024

Medijska analitika po ruski blokadi Nove24TV in Demokracije: Ta poteza v perspektivi ruskega domačega medijskega prostora ni nobeno presenečenje

Piše: Ž. K. (Nova24TV.si)

Ruska federacija je objavila nabor “prepovedanih” medijev, do katerih njihovi državljani ne morejo več dostopati. Poleg tujih medijev, kot so Der Spiegel, Le Monde, Politico, sta se znašla tudi Nova24TV in Demokracija. V druščini “prepovedanih” se ni znašel noben drug slovenski medij. Kaj to pomeni, smo povprašali medijska analitika dr. Matevža Tomšiča in Tina Mamića. 

Ruske oblasti so navedle, da gre za recipročni ukrep, sprejet zaradi sankcij, ki jih je v torek sprejela Evropska unija zoper portal Voice of Europe, časnika Izvestija in Ruska Gazeta ter tiskovno agencijo Ria Novosti. A kot pravi dr. Matevž Tomšič ta poteza v perspektivi ruskega domačega medijskega prostora ni nobeno presenečenje.

“Neodvisnih medijev ali do režima kritičnih medijev v Rusiji skorajda ni oz. imajo zelo velike ovire za delovanje. Gre za izrazito kontrolo režima nad mediji. Očitno jih skrbi tudi, kakšne informacije bodo dobili ruski državljani iz tujine. Cenzura je praksa avtokratskih režimov,” je povedal Tomšič.

Na seznamu “prepovedanih” v Sloveniji zgolj Nova24TV in Demokracija
Na zadnjem seznamu “prepovedanih” medijev, do katerih je dostop iz Rusije onemogočen, se je znašlo 81 medijev. Med njimi nekateri svetovno znani in ugledni mediji, kot je denimo nemški Der Spiegel, francoski Le Monde, španski El Mundo, kot tudi nekateri nacionalni mediji oz. tiskovne agencije. Tako je na seznamu najti tudi francosko tiskovno agencijo AFP, avstrijski nacionalni medij ORF, irski nacionalni medij IRT, španski nacionalni medij Televisión Española, italijanski LA7 in številne druge.

Bode v oči, da na omenjenem seznamu ni mogoče najti Slovenske tiskovne agencije, RTV in nobenega od provladnih komercialnih medijev, kot je denimo POP TV, portal 24ur in Siol. A tudi to dejstvo ne bi smelo presenetiti slovenske in evropske javnosti.

Dr. Matevž Tomšič (Foto: Ziga Zivulovic jr./Bobo)
“Očitno so ostali mediji dovolj prijazni do Kremlja. Spomnimo se začetka vojne v Ukrajini, kako so se na RTV portalu MMC pojavljali izrazito proruski prispevki. Ta izrazita naklonjenost do Rusije je prisotna,” pove dr. Tomšič.

Ko ga povprašamo po izvoru te naklonjenosti, odgovori: “Treba je vedeti, kakšen je slovenski medijski prostor. Ima probleme s pluralnostjo. Večina medijev je izrazito levo usmerjenih in levica ima do Rusije afiniteto, to pa očitno velja tudi za novinarje”.

Tino Mamić: Rusko veleposlaništvo ima na levici informatorje
Novinar in publicist Tino Mamić po drugi strani pojasnjuje, da je kremeljsko cenzuro razumeti kot “kazanje mišic”“Izkazovanje samozavesti, ki je v resnici bahavost in znak nemoči. To so stari vzorci iz diktature, ki pa jih vidimo v obliki pritiskov in samocenzure tudi v večini slovenskih medijev. Za Slovence v resnici ta novica ne bi smela biti nekaj novega in neznanega.”

Na vprašanje, kaj nam o slovenski medijski krajini pove dejstvo, da sta se od vseh slovenskih medijev na seznamu znašla le portala Nova24TV in Demokracija, pa odgovarja, da tuja veleposlaništva velikokrat dojemajo slovensko stvarnost skozi oči svojih informatorjev. “Le redki diplomati razumejo slovensko. Rusko veleposlaništvo pa ima informatorje in sodelavce tudi med politiki levičarskih vladajočih strank. Zdi se, da je zato je imela cenzura natančno določen cilj.”

Novinar in publicist Tino Mamić (Foto: Bobo)

Našega sogovornika pa povprašamo tudi, zakaj se na seznamu ni znašla tudi javna RTV. V preteklosti smo namreč večkrat poročali o izrazito proruskih prispevkih na RTV portalu MMC, ki so nekritično povzemali izjave ruskega političnega vodstva.

“RTVS je tesno povezana z vladno koalicijo, kjer so nekateri izraziti rusofili. Moskva je bila slovenskim komunistom vedno vzor. Žal se je to po letu 1990 preneslo tudi na nove politike preoblečenih komunistov in njihovih naslednikov. Na Zahodu bomo zelo težko dobili nacionalno RTV, ki bi bila bolj naklonjena Putinovemu režimu od RTV Slovenija. Rusko veleposlaništvo v Ljubljani je zato gotovo zgled drugim ambasadam po svetu,” zaključi Mamić.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine