1.9 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

“Malomarnica” se vrača na ministrsko funkcijo, ki jo je imela že v Šarčevi vladi

Piše: C. R. 

Kandidatka za ministrico za infrastrukturo Alenka Bratušek je uspešno prestala zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je glasovalo devet poslancev, pet jih je bilo proti. Bratušek je sicer med cilji, ki jim bo sledila kot ministrica, izpostavila varno, zeleno in digitalno.

Bratuškova, ki je ministrstvo za infrastrukturo že vodila med letoma 2018 in 2020, se je v predstavitvi pred matičnim parlamentarnim odborom osredotočila na večje infrastrukturne naložbe v prihodnjih letih, pri čemer je izpostavila trajnostno noto.

“Če želimo govoriti o zelenem, je treba dati prioriteto železnicam,” je med drugim izpostavila in napovedala dvotirnost več železniških povezav. Poudarila je tudi vlaganja v kolesarsko infrastrukturo.

Izpostavila je tudi področje letalstva in med drugim napovedala interventni zakon, s katerim bi omogočili subvencioniranje potnikov na destinacijah, ki jih bodo z ministrstvom za gospodarstvo določili kot ključne. Sprejetje interventnega zakona Bratušek pričakuje v kratkem, saj želijo s spodbudami ujeti poletno sezono, ki se začne konec marca.

V okviru ministrstva po njenih besedah deluje tudi delovna skupina, ki ugotavlja upravičenost ustanovitve nove letalske družbe.

Člani odbora so izpostavili izkušenost kandidatke. “Alenka Bratušek področje zelo dobro pozna. Bila je že ministrica, zdaj je državna sekretarka,” je izpostavil poslanec SDS Zvone Černač. Med drugim se je dotaknil morebitne vzpostavitve novega letalskega prevoznika in ocenil, da bi bilo to metanje denarja v prazno.

Njegov strankarski kolega Bojan Podkrajšek je izpostavil pomembnost področja infrastrukture, pred katerim je veliko izzivov.

Poslanec Levice Miha Kordiš je opozoril na vlogo prometa pri “podnebnem zlomu” ter pozdravil krepitev naložb v železniško in kolesarsko infrastrukturo.

“Na tem odboru sedim že dolgo časa in te teme so ‘evergreeni’,” pa je dejal poslanec SDS Danijel Krivec. Upa, da je bil prikaz projektov realen, saj se je treba, kot je izpostavil, postaviti na realna izhodišča in pogledati dokumentacijo. “Marsikaj se ne glede na dobro voljo ministra in poslancev ne da narediti,” je dejal.

Bratušek je med večjimi projekti izpostavila tudi ljubljanski potniški center, ki je po njenih besedah pomemben za celotno državo, ne le prestolnico. Na ministrstvu računajo, da bi lahko v kratkem dobili gradbeno dovoljenje in spomladi začeli graditi nadvoz nad Dunajsko cesto.

“Veseli me, da ste izpostavili to ne samo lokalno, ampak kar nacionalno sramoto, ki se ji reče avtobusna postaja v Ljubljani,” je načrtovani projekt pozdravil Lenart Žavbi (Svoboda).

Kandidatka za ministrico je v predstavitvi med drugim napovedala tudi nov zakon na področju pomorstva. Kot najpomembnejšo je sicer na tem področju izpostavila Luko Koper, kjer jih največ dela čaka pri konsolidaciji zemljišč znotraj koncesijskega območja.

Med tremi največjimi infrastrukturnimi projekti je poleg novega potniškega centra izpostavila tretjo razvojno os ter drugi železniški tir med Divačo in Koprom.

Bratuškova, nekdaj tudi predsednica stranke, ki je bila imenovana po njej, je danes članica Gibanja Svoboda. Njen predhodnik Bojan Kumer pa bo prevzel vodenje enega od novoustanovljenih ministrstev.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine