18.2 C
Ljubljana
ponedeljek, 16 septembra, 2024

Mahnič: Kaj vam je naredilo 200.000 naših državljanov, 120.000 espejev in 80.000 popoldanskih espejev, da jih boste zdaj tako kaznovali?

Piše: Nova24tv

V tokratni Tarči so razpravljali o tem, zakaj “ostajamo država revnih zaposlenih in katere stranke in politiki prihajajo s počitnic najbolj zaskrbljeni”. Na koncu na žalost nismo prišli do očitnega zaključka, da je za revščino kriv kronični kolektivizem, je pa poslanec SDS Žan Mahnič vladnim predstavnikom nalil čistega vina. 

Uvodna špica je pokazala ljudi, ki imajo dobre službe, a životarijo oz. živijo na robu preživetja, s tipično socialistično lajno, kako podjetja služijo milijone, delavci pa dobivajo slabo plačo. Brez prave diagnoze, da podjetja niso sovražniki in da so sovražniki politiki, ki davčno obremenjujejo plače. Govora je bilo tudi o tem, da se ljudem ne splača več delati in ustvarjati, saj socialne podpore skoraj dosegajo minimalno plačo.

Nato je prispevek govoril še o davčni reformi, od katere ni ostalo nič razen kozmetičnih popravkov, ki pa so, kot pravilno ugotavlja ekonomist Marko Jaklič, bolj škodljivi kot koristni, najbolj kontroverzen del reforme, ki bo obremenil normirane espeje, pa znese vrednost ene stavbe na Litijski in prenosnih računalnikov Ministrstva za digitalno preobrazbo: 12 milijonov evrov. Jaklič je opozoril tudi, da je to, kar trenutno pri nas počnemo, ravno nasprotje od tega, kar je politika na začetku obljubljala. Razbremenitev plač. “Tudi to na področju normirancev v bistvu pomeni povečevanje obremenitve plač,” je nadaljeval Jaklič.

Finančno ministrstvo vztraja, da normirani espeji predstavljajo nelojalno konkurenco drugim oblikam dela, a v oddaji je bilo izpostavljeno tudi, da so številni ministri pred vladno službo s pridom uporabljali to obliko dela.

Dotaknili so se tudi neobstoječe zdravstvene reforme in na tiho idealizirali uničujoči Zakon o zdravstveni dejavnosti, ki bo ločil javno in zasebno zdravstvo oz. prepovedal – kot skrajni levičarji imenujejo zdravnike, ki opravljajo delo v zasebnih in javnih zavodih – “dvoživke”. Na Tarči jim je žal, da novi zakon zdravnikom še vedno omogoča popoldansko delovanje pri koncesionarjih, ki so del javne mreže.

Nato so sledile mnogoštevilne afere, od 13.000 računalnikov do “kadrovske specialistke” Aste Vrečko, ki je na MK zaposlila več kot 70 novih ljudi, nagrajevala sovje nevladne prijatelje in povsem zanemarila nekatere druge dejavnosti. Omenili so, kako je ministrstvo za nadgradnjo informacijskih portalov izbralo neprofitno društvo “Ljudmila” za trikratno ceno drugega ponudnika, pri čemer je službo na ministrstvu dobila tudi ena od sodelavk društva.

Mahnič: Ukinjate davek na davčne oaze

Na Tarči je nastopil tudi poslanec SDS Žan Mahnič, ki je načel kar nekaj za koalicijo neprijetnih tem, o katerih se sicer v javnosti manj govori.

foto: zajem zaslona

Golobovo davčno reformo je označil za antireformo, saj gredo stvari na slabše. Spomnil je, da je Robert Golob že pred volitvami napovedal: “Kaj mi bodo nižji davki, mi ne potrebujemo nižjih davkov, bom imel samo več denarja in bom trošil za neumnosti.” Torej je Golob že takrat napovedal, da bodo davki višji in da se bo ljudem več pobralo in točno to se zdaj dogaja. “Kaj vam je naredilo 200.000 naših državljanov, 120.000 espejev in 80.000 popoldanskih espejev, da jih boste zdaj tako kaznovali?” se je vprašal Mahnič. Hkrati pa se znižujejo davki na industrijo, ki propada. Bajne subvencije pa bodo izplačali tistim z električnimi vozili za 65 tisoč evrov.

Mahnič je koalicijo obtožil, da ukinjajo davek na t. i. “davčne oaze”. Poudaril je to, o čemer smo si upali pisati le v našem mediju – minister Boštjančič je imel namreč družbo v davčni oazi. Davek na dobiček pravnih oseb so zvišali z 19 % na 22 %. Minister Boštjančič bo lahko po novem milijon evrov dobička kot posojilo nakazal svoji družbi v tujino in ne bo plačal nobenega davka.

Časovnica do 1. januarja 2024: ni ne plačne ne zdravstvene reforme

“Dajali ste časovnico za čisto vsako področje,” je dejal Mahnič in dodal, da se dobro spomni dveh datumov. Eden izmed njiju je 1. 1. 2024, ko naj bi bila narejena zdravstvena in plačna reforma. Prva stvar, ki so jo naredili – in Han danes priznava, da je bila to napaka – pa je to, da so popravili spremembo, ki jo je naredila Janševa vlada, da so vsi dobili višje plače, ki pa so bile nato čez eno leto zopet nižje.

Prenosni računalniki in izjemna lahkotnost porabe javnega denarja

Mahnič se je dotaknil tudi nesrečnih računalnikov ministrice Stojmenove Duh: “Da bodo “v kratkem razdeljeni računalniki” poslušamo že eno leto. Na zadnji interpelaciji je ministrica Stojmenova Duh dejala, da bodo do spomladi razdeljeni vsi računalniki, pa je bilo do junija razdeljenih natančno nič računalnikov. Potekla bo garancija, še vedno se plačuje najemnina za skladiščenje.”

Opozoril je tudi na to, kaj se je zgodilo od interpelacije naprej, in opozoril na splošno vladno lahkotnost pri porabi javnih sredstev. Agencija za varstvo konkurence je dejala, da je šlo za kartelno dogovarjanje. Računsko sodišče je dejalo, da ni bila narejena nobena analiza potreb, koliko računalnikov se rabi in kdo jih rabi in da je šlo za netransparenten, negospodaren in neracionalen nakup. Isto vidimo pri nakupu Litijske stavbe, to vidimo pri ministrici za kulturo v primeru Drame, ko se plačuje 72 tisoč evrov najemnine za stavbo, katere nato ministrstvo ne bo imelo – še obnoviti jo mora lastniku. KPK pa tudi pravi, da so bili sumi korupcije in ministrica pod tako težo težko vodi ministrstvo, težko uživa zaupanje. Mahnič je zaupal tudi, da mu poslanci Svobode govorijo, da bi Stojmenova Duh že odšla, pa nimajo nobenega drugega, ki bi prevzel ministrstvo.

O dvoživkarstvu

Mahnič je izpostavil tudi, da vladni pogrom proti zdravnikom, ki se jih zmerja z dvoživkami, neposredno vodi v privatizacijo zdravstva, saj zdravniki odhajajo v zasebni sektor ali v tujino, hkrati pa je bil potemtakem tudi bivši minister Bešič Loredan “dvoživka”, saj je delal tako za zasebni kot javni zdravstveni sektor, dvoživka pa je konec koncev tudi Golob, saj je predsednik vlade in popoldne služi še s zasebno prodajo elektrike iz državne družbe.

Gre SD po svoje?

Zanimiva pa je pozicija ministra za gospodarstvo Matjaža Hana. Med vrsticami je okrcal vladno odločitev, da uniči Janševo dohodninsko reformo, ki je višala plače vsem Slovencem, hkrati pa dejal, da bo “svobodna” ministrica za digitalizacijo težko opravljala funkcijo pod bremeni težkih očitkov. Smo priča prvim korakom SD iz potapljajoče ladje, ki se imenuje Golobova koalicija? Si želi SD rešiti kožo pred neizbežnim propadom?

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine