-1.4 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Kot smo predvidevali: NSi očitno postaja del (ustavne) koalicije

Piše: G. B. 

Naša opozorila, da se tudi opozicijska NSi pridružuje zlohotnim načrtom sedanje koalicije pri ustavnih spremembah, so očitno še kako na mestu. To dokazuje tudi vabilo na današnjo tiskovno konferenco ob 13. uri, na kateri bodo predlog ustavnih sprememb predstavili predstavniki treh strank, poleg dveh koalicijskih še NSi. 

Na tiskovni konferenci bodo tako sodelovali Janez Cigler Kralj (NSi), Borut Sajovic (Gibanje Svoboda) in Jani Prednik (SD), ki bodo spregovorili javnosti ob vložitvi predloga ustavnih sprememb v parlamentarno proceduro. Za sprejem sprememb ustave – o njih smo sicer obširneje že pisali – je potrebna dvotretinjska večina, torej najmanj 61 glasov. Zato sprememb ne bo mogoče sprejeti brez glasov Levice, glasovi poslancev vseh treh koalicijskih strank ter NSi bi ravno zadostovali za sprejem ustavnih sprememb, ki sicer predvidevajo ukinitev številnih nadzornih mehanizmov ter povečanje pristojnosti predsednika republike, denimo pri imenovanju sodnikov. Seveda NSi javno izpostavlja le tiste »prijaznejše« dele ustavnih sprememb.

Kot je nedavno namignil Bojan Požar, bi lahko NSi v prihodnjih mesecih zamenjala Levico znotraj koalicije, o čemer se sicer šepeta že nekaj časa. Vendar bi se to zgodilo tudi ob sočasni spremembi na vrhu vlade, kjer iščejo nadomestilo za Roberta Goloba, očitno pa se, kot je včeraj pisala Nova24tv.si, pripravlja tudi zamenjava Mateja Tonina na vrhu NSi – razen če bo lepo ubogal zahteve, ki mu jih postavlja pragmatičen, vendar zelo močan gejevski lobi znotraj stranke. Kot je znano, kadrovske čistke, ki jih izvaja vlada, doslej niso odpihnile nekaterih najbolj izpostavljenih funkcionarjev iz vrst NSi.

Naj ob tem še enkrat spomnimo, kako in zakaj je NSi sploh nastala. Leta 2000 se je v času Bajukove vlade – po združitvi SKD in SLS v eno stranko – zgodila škandalozna ustavna sprememba, ki jo je predlagal nedavno umrli Miran Potrč. Poslanci strank tranzicijske levice (tedaj so bile to LDS, ZLSD, DeSUS, podpirala jih je tudi SNS) so ob pomoči poslancev SLS+SKD podprli Potrčev predlog glede ustavne spremembe določb o volilnem sistemu. Do tedaj je namreč volilni sistem določal zakon, a je SDS z zbranimi podpisi dosegla razpis predhodnega zakonodajnega referenduma, na katerem je zmagal predlog dvokrožnega večinskega sistema, čeprav so skušali rezultate referenduma razpršiti še z dvema vprašanjema še o dveh sistemih. Poslanci državnega zbora pa so večinsko zavračali sprejem novega volilnega zakona, kot je bil izglasovan na referendumu, s čimer je nastal ustavni pat položaj. Potrčeva »rešitev« je zadevo rešila samo pravno formalno, a na račun volje ljudstva. Podpora poslancev združene ljudske stranke pa je sprožila nov razkol, saj je njen podpredsednik in tedanji premier, sedaj že pokojni Andrej Bajuk zapustil stranko in s somišljeniki ustanovil novo stranko: Novo Slovenijo.

Sedaj pa prav ista stranka sodeluje pri novem škandaloznem primeru ustavnih sprememb. Bajuk se ob tem obrača v grobu …

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine