2.6 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Koalicija vztraja pri neživljenjskem sistemu evidentiranja delovnega časa; SDS sporoča: “Predsedniku vlade dajemo še eno priložnost, da izpolni svojo obljubo”

Piše: G. B. 

Po današnjem izidu glasovanja ob sklepu 57. izredne seje, kjer je bil predlog zakona o spremembah Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti zavrnjen, je Poslanska skupina SDS v Državni zbor RS ta zakon ponovno vložila in predlaga ponovno obravnavo.  

Da je trenutno veljavni zakon neživljenjski in v praksi težko izvedljiv, je poslanska skupina SDS izpostavljala dlje časa, še posebej pa danes ob obravnavi predloga stranke SDS o spremembi škodljivega zakona, do katerega so kritični tako delodajalci kot delojemalci. Kritiko oz. nestrinjanje z veljavnim zakonom so nedavno javno izrazili sami predstavniki vlade, tako minister za finance Klemen Boštjančič kot tudi gospodarski minister Matjaž Han. Na 18. Vrhu slovenskega gospodarstva na Brdu pri Kranju pred dobrim tednom dni je skepso do zakona izrazil celo sam predsednik vlade dr. Robert Golob, ki je dejal, da ta zakon, ki je v gospodarstvu povzročil tudi veliko razburjenja, “zagotovo potrebuje izboljšave”.

Da je predlog novele, ki jo je vložila SDS, primeren za nadaljnjo obravnavo, je glasovalo 26 poslancev, 45 pa jih je menilo, da ni primeren. S tem se je pot zakonske novele končala, še preden se je sploh dobro začela.

Predlog novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti je predvidel črtanje vseh sprememb, ki jih je na področju evidentiranja delovnega časa uzakonila aktualna vlada in so v uporabi od 20. novembra. To so med drugim beleženje dodatnih podatkov o delovnem času, obveščanje delavca o podatkih iz evidence ter obvezne elektronske evidence za kršitelje. “Na ta način želimo obveznosti delodajalcev in delojemalcev postaviti v čas pred sprejemom zadnje novele zakona,” je danes v imenu poslancev SDS pojasnil Rado Gladek. S tem bi se po njegovih besedah “slovenskemu gospodarstvu omogočilo, da se namesto z nepotrebno birokracijo ukvarja z rešitvami za ustvarjanje večje dodane vrednosti”.

Na vladni strani so vztrajali, da je bilo treba zakonodajo spremeniti, ker je bilo ugotavljanje nepravilnosti na področju evidenc, ki so osnova za izvajanje določb o delovnem času, odmorih in počitkih, s tem pa za obnavljanje fizičnih moči delavca, delovno učinkovitost, dolgoročno ohranjanje delovne sposobnosti in zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu, doslej oteženo.

Državni sekretar na ministrstvu za delo Dan Juvan je predlog SDS ocenil kot nepotreben, saj je njegovo ministrstvo nedavno napovedalo, da bo tri mesece aktivno spremljalo izvajanje novele na terenu, tudi preko posebej za to vzpostavljenega elektronskega naslova [email protected], na katerem sprejema pripombe in predloge. Inšpektorat RS za delo ta čas opravlja predvsem svetovalno vlogo, je spomnil.

Poslanci opozicije so v razpravi vladni noveli očitali neživljenjskost in dodatno obremenjevanje gospodarstva, poslanci koalicije pa so opozarjali, da je novelo v delu, ki se ga zdaj spodbija, pripravil že minister za delo Janez Cigler Kralj v času vlade Janeza Janše. Podčrtali so tudi, da je bila novela lani usklajena na Ekonomsko-socialnem svetu (ESS) ter da podobno evidentiranje poznajo tudi v Nemčiji in na Nizozemskem.

“Ker v Poslanski skupini SDS še vedno verjamemo, da sedanja vlada zna in zmore bolje, saj si to zaslužijo naše državljanke in državljani, smo predlog zakona za spremembo zakona o t.i. spornem štempljanju danes ponovno vložili v proceduro in s tem predsedniku vlade dajemo še eno možnost, da izpolni obljubo, ki jo je dal slovenskim gospodarstvenikom na zgoraj omenjenem srečanju,” sporočajo iz SDS.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine