Piše: Sara Kovač (nova24tv.si)
Množične stavke po državi so načele še gospodarstvo in podjetja. In medtem ko slovenski vrh gleda nogometne tekme, so v Sloveniji vse večje težave. Pred nekaj dnevi se je na vlado že obrnila Gospodarska zbornica Slovenije, sedaj še podjetje Lumar, ki je največji proizvajalec montažnih lesenih objektov. Njihovi podatki kažejo, da se je v zadnjih dveh mesecih število izdanih gradbenih dovoljenj zmanjšalo za okoli 80 odstotkov glede na predhodno obdobje zaradi stavk upravnik enot.
Že čez nekaj mesecev se lahko zaustavijo nekatera podjetja
Že drugače so po njegovih besedah v Sloveniji dolgotrajni postopki pridobivanja gradbenih dovoljenj, letos pa se je položaj zaradi stavke na upravnih enotah zaostril. “Če se to ne bo spremenilo, se bodo nekatera podjetja ustavila že septembra, mi pa nekje z začetkom novega leta. Ob tem, da imamo za leto in pol podpisanih pogodb, je to zelo frustrirajoče. Stanje je resno,” je na današnji novinarski konferenci dejal Lukić.
Družinsko podjetje Lumar je sicer v 14 letih početverilo svoje prihodke. “Od leta 2009 smo povečali prodajo za 400 odstotkov, samo v zadnjih dveh letih za 53 odstotkov. To so zavidljive številke, ki jih ne v Sloveniji ne v tujini nobeno primerljivo podjetje ne dosega,” je izpostavil direktor.
Uspešna podjetja v Svobodi propadajo
Lani so zabeležili 29,45 milijona evrov prihodkov, dobiček je znašal 2,6 milijona evrov, kar je približno 30 odstotkov več kot leto prej. Po tem, ko so leta 2019 postali proizvajalec z največ prihodki na slovenskem trgu, so lani postali še največji proizvajalec montažnih lesenih objektov v Sloveniji po obsegu realizacije. Bruto dodana vrednost na zaposlenega je lani v podjetju znašala 82.538 evrov, kar je 35 odstotkov več kot je bila dodana vrednost v Sloveniji in 51 odstotkov več kot znaša v dejavnosti stavbno mizarstvo in tesarstvo. Trenutno zaposlujejo 92 ljudi, katerih povprečna bruto plača je okoli 24 odstotkov višja od slovenskega povprečja. Letno postavijo nekaj več kot sto objektov, večinoma stanovanjskih hiš. Letos so zaključili tudi gradnjo vrtca v Selnici ob Dravi, ki je prvi skoraj ničenergijski lesen vrtec oz. javni objekt v Sloveniji, zgrajen povsem iz slovenskega lesa. “Za nas trajnost ni zgolj modna muha, ampak je v DNK našega podjetja in v to vlagamo tudi ogromna sredstva,” je povedal Lukić.
Podjetnik kritičen do vlade
Med težavami, s katerimi se poleg čakanja na gradbena dovoljenja soočajo, je navedel visoko rast cen materialov in storitev, negotovost finančnih spodbud Eko sklada in še vedno nedelujoč sistem zelenega javnega naročanja v Sloveniji. Kritičen je tudi do poteka obnove po poplavah v Sloveniji, v katero bi po besedah Lukića bilo “treba vključiti ustrezno stroko”.