0.2 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Ko Evropska komisija reagira na tiskovno konferenco v Ljubljani: se za početjem Vere Jourove skriva ruska agentura?

Piše: Gašper Blažič

Včerajšnja tiskovna konferenca predsednika SDS Janeza Janše in evropskega poslanca Milana Zvera o tem, kaj je podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova lani počela med obiskom v Ljubljani, ko je med drugim “potrkala na vrata” slovenskega ustavnega sodišča, je očitno že isti dan sprožila reakcijo. Kar pomeni, da ne gre zgolj za ceneno predvolilno potezo ene od strank pred volitvami v Evropski parlament, ki bodo letos še posebej odločilne.

Kot je včeraj sporočila tiskovna predstavnica Evropske komisije, se je Vera Jourova sicer res sestala s predsednikom ustavnega sodišča Matejem Accetom, vendar naj bi bil to del rednih obiskov ustavnih sodišč članic EU, o RTV pa naj se ne bi pogovarjala. Enako informacijo je včeraj sporočilo tudi Ustavno sodišče RS.

Kaj je sporočila Evropska komisija?

Jourova je pristojna za področje vladavine prava in vsa ključna vprašanja, povezana z njo, so sporočili iz Evropske komisije. Sestanki z najvišjimi predstavniki sodstva in ustavnih sodišč v članicah EU so tako del njenega dela, je sporočila tiskovna predstavnica in pojasnila, da se Jourova v okviru svojih nalog redno srečuje s predsedniki ustavnih sodišč članic unije. Pri tem je tiskovna predstavnica naštela srečanja evropske komisarke s predsedniki ustavnih sodišč Romunije, Češke, Poljske, Španije in Nemčije. “Na tovrstnih srečanjih se nikoli ne obravnavajo posamezni primeri,” je nadaljevala in dodala, da so bila na srečanju z Accettom obravnavana vprašanja, povezana s poročilom Evropske komisije o stanju pravne države. V nadaljevanju je pojasnila, da so bili deli poročila komisije o obisku Jourove v Sloveniji počrnjeni, saj se niso nanašali na zahtevo poslanca Evropskega parlamenta oziroma na srečanje komisarke s predsednikom ustavnega sodišča.

No, precej nenavadno, saj denimo ni bilo pojasnjeno, da je Milan Zver te dokumente lahko dobil šele po ostrem posredovanju evropske ombudsmanke Emily O’Reilly, pa še tam so bili dokumenti počrnjeni.  Ker se je obisk zgodil le deset dni po odločitvi ustavnega sodišča, da zadrži izvajanje novele zakona o RTV, si je obisk po njunem mnenju mogoče razlagati kot nedopusten politični pritisk na ustavno sodišče. Sodišče je namreč po obisku Jourove spremenilo svojo odločitev. Odziv Evropske komisije torej ne pojasnjuje ničesar, ampak je le še bolj okrepil sume. In če na tiskovni konferenci ne bi bili predstavljeni tudi dokazi, ki že vnaprej demantirajo izjave iz Bruslja, se Evropska komisija po vsej verjetnosti sploh ne bi odzvala in tega dogodka jemala resno.

Medklic: zlobni jeziki v Sloveniji ta obisk Jourove sedaj že sarkastično primerjajo z obiski zadnjega jugoslovanskega premierja Anteja Markovića, ki je malo pred osamosvojitvijo naše države prišel v Ljubljano grozit z radikalnimi ukrepi, če bo slovenska stran še naprej trmoglavila z osamosvojitvenimi procesi. Kar pove tudi njegov citat: ” … v nasprotnem primeru bomo morali namesto demokratizacije poseči po kakšnih drugih sredstvih …”

Je bil seznam intervjuvancev le Putinova dimna zavesa?

Morda s tem tudi postaja jasno, zakaj je samo nekaj dni prej v javnost prišel razvpit seznam, ki med drugim tudi Janeza Janšo obtožuje rusofilstva. In to samo zato, ker je dal intervju za mednarodni desni medij Voice of Europe. Janša je v tem intervjuju lansko jesen med drugim opozoril na slabo upravljanje Evropske unije z migracijami. No, morda je na tem mestu še najbolj jedrnata izjava evroposlanca Franca Bogoviča, ki pravi, da skrajne stranke dobijo prostor takrat, ko sredinske ne opravijo svojega dela. In na področju migracij ga pač niso opravile.

Vse pa kaže, da je vpletenost Rusije v notranja politična razmerja v EU drugačna, kot se zdi na prvi pogled in da se skušata evropska levica ter konformistični del Evropske ljudske stranke zaščititi pred morebitnimi sumi, da delujeta v skladu z interesi Moskve. Zato tudi takšne dimne zavese. Dejstvo je namreč, da Vladimirju Putinu in Ruski federaciji že dolgo zelo ustreza oslabljena EU, v zadnjih letih pa še posebej zaradi zahodne podpore napadeni Ukrajini. Ruska propaganda pa dejansko deluje v dveh smereh: ena smer je podpora skrajnim desnim (in tudi levim) strankam, ki nasprotujejo Evropski uniji kot taki. Druga smer, ki je še bolj perfidna, pa je krepitev tistih političnih agend, ki sprožajo nezadovoljstvo v EU ter posledično rast skrajnih strank. Spomnimo: tudi nekdanji slovenski predsednik Borut Pahor si želi bolj povezano EU, a se zdi, da prav Rusija računa na to, da bi propagiranje modela “talilnega lonca” (t. i. Združene države Evrope) sprožil centrifugalni učinek.

To pa zelo verjetno pomeni, da se za nasprotovanjem političnim silam, ki želijo uravnotežiti EU in nasprotujejo njeni centralizaciji, skrivajo interesi Rusije. Kot opozarja Zver, gre za ravnanje, ki dejansko ogroža kohezivnost Evropske unije, saj gre za poseg v avtonomijo posamezne članice EU.

In navsezadnje: tudi “zeleni prehod” in kmetom neprijazna politika je sredstvo, kako spraviti kmete pod čim večji vpliv Rusije.

So torej tisti, ki so Janšo javno obtoževali rusofilstva, “z Belcebubom (poglavarjem hudih duhov) izganjali hude duhove” (kot pravi Sveto pismo), da bi omogočili širši manevrski prostor evropskih centralistov, ki sedaj oblačijo in vedrijo v Evropski komisiji, ter jih oprali sumov, da so dejansko eksponenti Kremlja? To se bo verjetno kmalu pokazalo.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine